Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17816 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

W dniu 15.07.2023 roku w Tychach odbyły się uroczystości poświęcone 80. rocznicy rzezi wołyńskiej upamiętniające potworne ludobójstwo na Polakach na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. o godz. 16:00 w kościele św. Rodziny w Tychach, którą prowadził ksiądz proboszcz Adam Pukocz.

Po mszy nastąpiła krótka prelekcja dr Andrzeja Drogonia. Pan Andrzej Drogoń jest prawnikiem, historykiem, doktorem nauk prawnych, nauczycielem akademickim Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Katowice, dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, a obecnie pełni funkcję dyrektora Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Prelekcja wygłoszona przez dr Drogonia opierała się o bazę wspomnień senator Jadwigi Rudnickiej (która trzykrotnie w cudowny sposób uniknęła śmierci z rąk Ukraińców) przekonywał, że Polacy słusznie dopominają się prawdy o ludobójstwie na Wołyniu i Kresach Pd-Wsch i upamiętnienia Ofiar, jednak z uwagi na bezmiar tragedii, przemijający czas, a także precyzję dokonanej zbrodni, gdzie zostały zrównane z ziemią całe wsie i miejscowości, prawda jest coraz trudniejsza do osiągnięcia.

Po prelekcji dr Drogonia rozpoczął się Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołynia na cmentarz w dzielnicy Wartogłowiec, gdzie znajduje się pomnik tychże Ofiar powstały w 2009 roku. Marsz trwał około 50 min. w temp. lejącego się żaru z nieba, co później na cmentarzu prałat Franciszek Resiaka nazwał to pielgrzymką pokutną co przekłada się na jeszcze większą ofiarność wobec tych zamordowanych ofiar.
Podczas marszu redaktorowi Dziennika Zachodniego wywiadu udzielił także Kazimierz Biskupek uczestnik marszu a zarazem działacz Solidarności i członek zarządu Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.
W uroczystościach uczestniczył także Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych oraz posłanka Bożena Borys-Szopa (PiS).

Na cmentarzu mogliśmy usłyszeć takich mówców jak:
- Janusza Jabłoński - prezes Klubu Gazety Polskiej w Tychach organizatora wydarzenia, który obchody Rzezi Wołyńskiej organizuje od 2011 roku,
- ks. prałat Franciszek Resiak
- dr Anna Mandrela https://annamandrela.pl/o-mnie/
- Mateusz Śmiglewski - przedstawiciel Ruchu Narodowego Konfederacja w Tychach
- Ewa Kajzer odczytała list w imieniu nieobecnego posła Michała Wójcika (Suwerenna Polska)
- Kazimiera Głogowska- Gosz, która poruszyła m.in. sprawę odmowy władz miasta Tychy na wmurowanie tablicy upamiętniającej żołnierza i poetę Zygmunta Rumla, rozerwanego końmi przez oprawców z UPA (władze Tychów stwierdziły, że Zygmunt Rumel nie był związany z Tychami i dlatego nie zgodziły się na wmurowanie poświęconej mu tablicy pamiątkowej).

pokaż cały opis
0.0 / 5 Oceny: 1
Włącz dostęp do 17816 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej - Tychy (15.07.2023)
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Logowanie