+ Napisz wiadomość
197982 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Bloki z Wielkiej Płyty to temat, który od jakiegoś czasu jest na ustach wszystkich polaków, którzy w nich mieszkają. Podobnie jest w Jaworznie. Dlatego spotkaliśmy się z prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik Maciejem Bochenkiem, aby wyjaśnić ten problem raz na zawsze.

W Polsce obecnie jest około 60 tysięcy bloków wykonanych z wielkiej płyty. W styczniu bieżącego roku Instytut Techniki Budowlanej opublikował raport, z którego wynika, że przeprowadzono kontrole na 300 budynkach z czterech różnych województw: mazowieckim, łódzkim, dolnośląskim oraz oczywiście śląskim. Eksperci zgodnie uznali, że nawet najstarsze budynki wykonane tą techniką, nie zagrażają bezpieczeństwu. A co na ten temat mówi prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik, Maciej Bochenek?

Pan prezes uspokaja Bloki mają się dobrze, nawet można powiedzieć super dobrze. Związane to również jest z faktem, że na wielu terenach Jaworzna zostały zakończone prace górnicze, a to powoduje, że bloki stoją stabilnie i żadne wstrząsy nie wpływają na ich stan. Ponadto Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik regularnie dba o stan swoich budynków, ociepla je, wymienia niektóre elementy i kontroluje ich jakość.

Badania prowadzone przez instytut były prowadzone pod względem trwałości, ze względu na obiegowe zdanie opinii publicznej w kraju, jak i w naszym mieście, która mówiła, że wytrzymałość tych budynków to maksymalnie 40 lat. Badania udowodniły, że jest to ponad 100 lat i prawdopodobnie prędzej tę budynki zostaną wyburzone i zastąpione nowymi, niż same się rozlecą.

Mieszkańcy Jaworzna, mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik, ci co mieszają w wielkiej płycie mogą spać spokojnie, nie ma na naszym terenie, w naszej spółdzielni bloków, które byłyby pod jakimś względem zagrożone

Pan prezes przypomina, że pierwszy blok wykonany tą techniką powstał w Holandii po I Wojnie Światowej, później przeniosło się to na teren całej Europy. W Polsce największy rozkwit budynków z wielkiej płyty miał miejsce mniej więcej w latach 1958-88. Określa się, że w tych mieszkaniach mieszka blisko 58% ludności Polski. W samej Spółdzielni Górnik jest 179 budynków, a z wielkiej płyty jest mniej więcej połowa.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl03:33 19 03:33Czy bloki z wielkiej płyty są bezpieczne? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Zaglądanie do cudzych portfeli do grzecznych poczynań nie należy. Za wyjątkiem prokuratury, której ta zasada nie obowiązuje. Inaczej ma się sprawa z pieniędzmi publicznymi, czyli pochodzącymi m.in. z naszych podatków. Możemy do kasy miasta zaglądać do woli i analizować jej wydatkowe pomysły.

Oddajmy na początku głos mieszkańcom. Zadaliśmy jaworznianom pytanie czy miasto dobrze wydaje pieniądze publiczne? Opinie były pochlebne, może dlatego, że pogoda była udana i wszyscy na tę okoliczność byli w dobrych nastrojach.

Teraz nasz kamyczek do ogródka. Jesteśmy przekonani, że istnieje coś takiego, jak hierarchia wydatków publicznych. Na początku łatamy dziury w jezdniach, remontujemy chodniki i naprawiamy uliczne latarnie. Żadna dzielnica nie powinna być faworyzowana. Potem już z czystym sumieniem można realizować pomysły, nawet te najbardziej ekstrawaganckie.

Może warto przyjrzeć się rozwiązaniom innych miast. Np. taki znamienity i niebiedny Kraków, tam o każdy miejski skwer dbają odpowiedni pracownicy Urzędu Miasta. Sami projektują nasadzenia i sami o nie dbają. Ponadto stosują oni tzw. obieg zamknięty, pozyskują sadzonki i rozsady ze stworzonej przez siebie szkółki. Miasto chwali się, że koszty utrzymania terenów zielonych wyraźnie się zmniejszyły.

W Jaworznie mamy miejskich pracowników od zieleni. Dbają o skwer przy pomniku ks. Stojałowskiego. Całkiem im to dobrze wychodzi, obsadzają i plewią regularnie. Może zainteresowaliby się innymi miejskimi skwerami? Zwłaszcza że skwery tuż przy Galenie wołają o pomstę do nieba. Miasto nieco by zaoszczędziło, a efekty byłyby spektakularne.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl02:27 19 02:27Czy miasto dobrze wydaje nasze pieniądze 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Stadko nutrii żyjących w Byczynie ma się świetnie, dość dodać, że się stadko wyraźnie powiększyło i oprócz paru dorosłych osobników pojawił się całkiem spory żłobek, coś ok. 13 małych uroczych dokazujących nutrii.

Byczynianie traktują ten zwierzyniec bardzo przyjaźnie. Regularnie nutrie dokarmiają i jak przekonuje nas pan Marian, dbający o tą menażerię, nutrie reagują na hasło Kubusie. Najwyraźniej nutrie się już uspołeczniły i okoliczna ludność im nie straszna. Pojawił się jednak mały problem - ponoć nutrie dokonały podkopu i zapadła się część chodnika w pobliżu ich siedziby. Niebezpiecznie wprawdzie nie jest, ale nutrie szkody same nie naprawią  tu muszą wkroczyć do akcji drogowcy.

I jeszcze jeden istotny problem  te małe nutrie kiedyś dorosną i niestety prawdopodobnie będą podtrzymywać gatunek. Czy Byczynianie życzą sobie mieć pod nosem takie wielkie stado nutrii, choć miłych i niegroźnych. Pora zmierzyć się z problemem i nie zamiatać go pod dywan. Odstrzał nie wchodzi w grę, może więc należy wywieźć całą tą czeredę np. do jakiejś odległej puszczy, tylko czy nutrie sobie same tam poradzą?

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:15 23 01:15Czy nutrie narozrabiały w Byczynie? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv