+ Napisz wiadomość
209008 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Jesień powoli zmierza do końca. Szereg gatunków roślin wydało rzetelnie owoce oraz zawarte w nich nasiona i szykuje się do nieuniknionego, znaczy się do przekształceniu swojej biomasy w dwutlenek węgla, wodę i sole mineralne.

Tym nie mniej od czasu do czasu trafiają się wyjątki od tej reguły. Oto tytułowe czupurne wiesiołki. Rośliny owocują oraz sypią nasionami. Tym nie mniej szereg osobników wykształciło na swoich szczytach staśmione pędy usiane licznymi kwiatami. Daje to efekt tytułowej czupurności.

Rośliny pokazane w filmie zauważyłem na nieużytkach w okolicy byłej kopalni Polska. To samo można zobaczyć w Jaworznie przy ulicy Mostowej. Efekt jest niesamowity.00:54 18 00:54Czupurne wiesiołki 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Oto jest czworolist pospolity  Paris quadrifolia z rodziny melantkowatych-Melanthiaceae. Dawno, dawno temu u zarania mojej przygody z botaniką ten gatunek zaliczano do rodziny liliowatych-Liliaceae. Jest to bylina kłączowa. Większość osobników tego gatunku posiada po cztery liście, ale zdarzają się okazy mające po trzy oraz pięć, a nawet osiem liści.

Liście łodygowe tworzą pojedynczy okółek na szczycie łodygi. Pośrodku wyrasta kwiat o zielonkawych płatkach korony. Kwiat jest najczęściej czterokrotny. Są cztery zewnętrzne lancetowate listki okwiatu. Są cztery wewnętrzne równowąskie listki okwiatu. Potem idzie osiem pręcików. Zalążnia słupka staje się w końcu owocem a dokładniej jagodą podzieloną na cztery części. Zdarzają się nieliczne odstępstwa. Nasz bohater kwitnie od kwietnia do maja.

Ten gatunek trafia się dość często w lasach liściastych na obszarze naszego kraju. To są buczyny, łęgi, olsy. Nader rzadko trafia się w lasach iglastych. Uwielbia gleby wilgotne, żyzne, zasobne w próchnicę.

W wielu źródłach podkreśla się, że jest to roślina trująca. Tym niemniej ma pewne znaczenie w medycynie. Świeże ziele ma zastosowanie w homeopatii, ale nie natrafiłem na wykaz leczonych nią chorób.

Na wschód od Polski odwar z ziela stosowano przy obrzękach, grypie, oraz zatruciach. Wówczas spełniał się w charakterze silnego środka wymiotnego. Więcej danych znajdziecie na stronach doktora Henryka Różańskiego. Generalnie  uważam, że nie jest to lek do samodzielnego stosowania w domowych herbatkach. Warto się jeszcze zastanowić nad wprowadzeniem go do ogrodu w cień drzew w wilgotnym zakątku.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:31 46 02:31Czworolist pospolity 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

Bloki z Wielkiej Płyty to temat, który od jakiegoś czasu jest na ustach wszystkich polaków, którzy w nich mieszkają. Podobnie jest w Jaworznie. Dlatego spotkaliśmy się z prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik Maciejem Bochenkiem, aby wyjaśnić ten problem raz na zawsze.

W Polsce obecnie jest około 60 tysięcy bloków wykonanych z wielkiej płyty. W styczniu bieżącego roku Instytut Techniki Budowlanej opublikował raport, z którego wynika, że przeprowadzono kontrole na 300 budynkach z czterech różnych województw: mazowieckim, łódzkim, dolnośląskim oraz oczywiście śląskim. Eksperci zgodnie uznali, że nawet najstarsze budynki wykonane tą techniką, nie zagrażają bezpieczeństwu. A co na ten temat mówi prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik, Maciej Bochenek?

Pan prezes uspokaja Bloki mają się dobrze, nawet można powiedzieć super dobrze. Związane to również jest z faktem, że na wielu terenach Jaworzna zostały zakończone prace górnicze, a to powoduje, że bloki stoją stabilnie i żadne wstrząsy nie wpływają na ich stan. Ponadto Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik regularnie dba o stan swoich budynków, ociepla je, wymienia niektóre elementy i kontroluje ich jakość.

Badania prowadzone przez instytut były prowadzone pod względem trwałości, ze względu na obiegowe zdanie opinii publicznej w kraju, jak i w naszym mieście, która mówiła, że wytrzymałość tych budynków to maksymalnie 40 lat. Badania udowodniły, że jest to ponad 100 lat i prawdopodobnie prędzej tę budynki zostaną wyburzone i zastąpione nowymi, niż same się rozlecą.

Mieszkańcy Jaworzna, mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik, ci co mieszają w wielkiej płycie mogą spać spokojnie, nie ma na naszym terenie, w naszej spółdzielni bloków, które byłyby pod jakimś względem zagrożone

Pan prezes przypomina, że pierwszy blok wykonany tą techniką powstał w Holandii po I Wojnie Światowej, później przeniosło się to na teren całej Europy. W Polsce największy rozkwit budynków z wielkiej płyty miał miejsce mniej więcej w latach 1958-88. Określa się, że w tych mieszkaniach mieszka blisko 58% ludności Polski. W samej Spółdzielni Górnik jest 179 budynków, a z wielkiej płyty jest mniej więcej połowa.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl03:33 19 03:33Czy bloki z wielkiej płyty są bezpieczne? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Zaglądanie do cudzych portfeli do grzecznych poczynań nie należy. Za wyjątkiem prokuratury, której ta zasada nie obowiązuje. Inaczej ma się sprawa z pieniędzmi publicznymi, czyli pochodzącymi m.in. z naszych podatków. Możemy do kasy miasta zaglądać do woli i analizować jej wydatkowe pomysły.

Oddajmy na początku głos mieszkańcom. Zadaliśmy jaworznianom pytanie czy miasto dobrze wydaje pieniądze publiczne? Opinie były pochlebne, może dlatego, że pogoda była udana i wszyscy na tę okoliczność byli w dobrych nastrojach.

Teraz nasz kamyczek do ogródka. Jesteśmy przekonani, że istnieje coś takiego, jak hierarchia wydatków publicznych. Na początku łatamy dziury w jezdniach, remontujemy chodniki i naprawiamy uliczne latarnie. Żadna dzielnica nie powinna być faworyzowana. Potem już z czystym sumieniem można realizować pomysły, nawet te najbardziej ekstrawaganckie.

Może warto przyjrzeć się rozwiązaniom innych miast. Np. taki znamienity i niebiedny Kraków, tam o każdy miejski skwer dbają odpowiedni pracownicy Urzędu Miasta. Sami projektują nasadzenia i sami o nie dbają. Ponadto stosują oni tzw. obieg zamknięty, pozyskują sadzonki i rozsady ze stworzonej przez siebie szkółki. Miasto chwali się, że koszty utrzymania terenów zielonych wyraźnie się zmniejszyły.

W Jaworznie mamy miejskich pracowników od zieleni. Dbają o skwer przy pomniku ks. Stojałowskiego. Całkiem im to dobrze wychodzi, obsadzają i plewią regularnie. Może zainteresowaliby się innymi miejskimi skwerami? Zwłaszcza że skwery tuż przy Galenie wołają o pomstę do nieba. Miasto nieco by zaoszczędziło, a efekty byłyby spektakularne.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl02:27 20 02:27Czy miasto dobrze wydaje nasze pieniądze 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv