Tefila po hebrajsku znaczy modlitwa. Ta modlitwa ma być dla nas znakiem na ręce i przypomnieniem między oczami, ma być na naszych ustach. Ręka jest symbolem naszego działania, oczy są symbolem naszej pamięci, usta są symbolem naszej mowy. O czym mamy pamiętać i mówić, co mamy czynić? Prawo Boże, to znaczy Tora, Pięcioksiąg. Jakie jest streszczenie Prawa mojżeszowego? Miłość Boga i bliźniego. Między oczami ma się znaleźć miłość do Boga, myślenie o Bogu, stała pamięć o Bogu (czyli obecność Boża), ale ta miłość nie może być gołosłowna, musi znaleźć pokrycie w naszym działaniu. Taki właśnie będzie znak na naszej ręce: miłość bliźniego, nasze konkretne czyny miłosierdzia.
Ale zwróćmy uwagę na kontekst, w jakim to przykazanie zostało nam dane: jest nam dane bezpośrednio po przykazaniu o jedzeniu przaśników. Jedzenie przaśników jest symbolicznym jedzeniem Tory Prawa Bożego. Przyswajamy to, co jemy, dlatego nasze myślenie i mówienie o Bogu ma się objawiać w naszym działaniu, mamy praktykować Prawo Boże, Prawo miłości, mamy je wdrażać we własnym życiu.
Przestrzeganie Prawa Bożego ma być znakiem wdzięczności Bogu za dar wyzwolenia z Egiptu, jest naszą odpowiedzią na dar wolności. Bóg chce, żeby wierzący myśleli o Prawie, mówili o Prawie, praktykowali Prawo. Bez przestrzegania Prawa Bożego nasza miłość Boga i bliźniego byłaby obłudna.
Jeśli chodzi o żydowską tradycję noszenia Tefilin, rabini spisali cztery wybrane fragmenty Tory, zamknęli je w pudełeczkach i noszą je na ręce i na czole podczas porannej i wieczornej modlitwy. Chrześcijanie w inny sposób wypełniają dwa przykazania (o noszeniu tefilin i jedzeniu przaśników): Jezus nakazał swoim uczniom, aby jedli Jego ciało i pili Jego krew. Jezus jest Słowem Bożym, eucharystia jest manną z nieba, dlatego kiedy katolicy jedzą chleb eucharystyczny pod postacią przaśników dosłownie wypełniają przykazanie tefilin: mają materialnie Słowo Boże w swoich ustach i przyswajają Je we własnym ciele! Zadaniem chrześcijan jest, żeby pamiętali o Bożym Słowie i urzeczywistniali je w swoim życiu! To ich uzdolni do przekazania innym tego Słowa, do mówienia i świadczenia o Bogu, do noszenia go na ręce przez konkretne czyny miłosierdzia. Katolicy nie noszą pudełeczek na rękach ani na czole, ale tym razem okazuje się, że wypełniają Boże przykazanie Tefilin dużo bardziej dosłownie i materialnie, niż sami Żydzi!
I oddasz wszelkie pierwociny łona matki dla JHWH i wszelki pierwszy płód bydła, jaki będzie u ciebie; co jest rodzaju męskiego, należy do JHWH. Lecz pierworodny płód osła wykupisz jagnięciem, a jeślibyś nie chciał wykupić, to musisz mu złamać kark. Pierworodnych ludzi, z synów twych, wykupisz. Gdy cię syn zapyta w przyszłości: Co to oznacza? - odpowiesz mu: JHWH ręką mocną wywiódł nas z Egiptu, z domu niewoli. Gdy faraon wzbraniał się nas uwolnić, JHWH wybił wszystko, co pierworodne w ziemi egipskiej, zarówno pierworodne z ludzi, jak i z bydła, dlatego ofiaruję JHWH męskie pierwociny z łona matki i wykupuję mego pierworodnego syna. Będzie to dla ciebie znakiem na ręce i ozdobą między oczami, przypominając, że JHWH potężną ręką wywiódł nas z Egiptu». (Wj 13, 12-16)
Słowa kluczowe (dla wyszukiwarek)
Biblia Pięcioksiąg Tora
Stary Testament Tanach
Księga Wyjścia Szemot Exodus
Historia Archeologia biblijna
Józef Juda Jakub Izrael Abraham Izaak Mojżesz
Judaizm Religia żydowska Żydzi
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.