+ Napisz wiadomość
188986 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Nowa sala balowa na Sosinie w Hotelu Wodnik. 

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #Sosina01:58 25 01:58Hotel wodnik - nowa sala balowa 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych sąsiadów. Tym razem proponuję pewną odmianę. Czas na grzyby.

W dwudziestym trzecim epizodzie proponuję zapoznać się z hubiakiem pospolitym  Fomes fomentarius z rodziny żagwiowatych. To bardzo pospolita huba. Jest spotykana nie tylko w lasach. Na początku proszę obejrzeć osobniki porastające pień brzozy brodawkowatej z lasu na Gwoźdźcu w Tenczynku. Po obróceniu pnia skórka grzyba zaczyna porastać rurki.

Obserwując owocniki z Parku Zamkowego w Mysłowicach, widzimy jej charakterystyczny kopytowaty kształt. Stare owocniki spełniły się w roli gniazda owadów. Tę rolę grzybów zauważył już Adam Mickiewicz.

Wiele hub, w tym nasz bohater nader często zaczyna swój byt od pasożytnictwa, aby potem dojadać martwe drewno. Wówczas spełnia się w roli saprotrofu, co widać na przykładzie z parku w Reptach. Tutaj dojadany jest pniak buka pospolitego.

A teraz obserwując przypadki z Jaworzna, posłuchajmy kilku najważniejszych informacji w tle. Nasz bohater przede wszystkim gustuje w drewnie drzew liściastych. Uwielbia buka pospolitego oraz brzozę brodawkowatą.

Z racji konsystencji owocników jest niejadalny. Ma jednak bardzo szerokie zastosowanie. Po pierwsze służył do przechowywania i rozniecania ognia. Już od starożytności rozbity młotem miąższ owocników stosowano do tamowania krwotoków. To działanie dodatkowo zwiększa zawarty w nim fomentariol, substancja o właściwościach bakteriobójczych.

Trudno w krótkim filmie powiedzieć wszystko. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. Wiecie jak huba wygląda. Raz zobaczyłeś i nie zapomnisz.

Dlatego szanujmy wszystkie grzyby, ponieważ nigdy nie wiadomo do czego jeszcze mogą nam się przydać. I jeszcze jedno zaskoczenie. Otóż najrzadziej spotykanym kształtem grzyba na świecie jest kapelusik fikuśny tudzież nóżka zgrabnie toczona.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki02:35 19 02:35Hubiak pospolity 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

00:23 9 00:23Huta Szkła Szczakowa z lotu ptaka 2017 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Na jaworznicki rynek po zimowej przerwie, 29 kwietnia wróciły drewniane huśtawki. Już teraz  możecie się na nich zrelaksować w otoczeniu kolorowych, wiosennych kwiatów.

Huśtawki, zwłaszcza w słoneczne dni stają się niemal dla wszystkich doskonałym miejscem spotkań.

Cieszymy się, że huśtawki zostały ustawione na rynku głównym jeszcze przed majówką.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:24 27 00:24Huśtawki wróciły na jaworznicki rynek 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Po raz pierwszy w Jaworznie odbyło się Forum Kobiet pod hasłem przewodnim Kobieta w centrum uwagi. 

Celem zorganizowanego Forum Kobiet była integracja i aktywizacja środowisk kobiecych w naszym mieście oraz wymiana doświadczeń w podstawowych dziedzinach życia rodzinnego, zawodowego, społecznego, politycznego, z pokazaniem drogi do odniesienia sukcesów.

Panele dyskusyjne inicjowały dyskusję na ciekawe tematy: Kobieta przedsiębiorcza, Piękno i zdrowie jest w nas, Kobiety w Polityce oraz Jaworznianek portret własny. 

Wystąpienia były okazją do przedstawienia życiowych doświadczeń, które pomogły odnaleźć determinację w dążeniu do osiągania sukcesu. 

Patronat honorowy forum objęli: poseł na Sejm RP Wojciech Saługa, senator RP Bogusław Śmigielski oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. Wojciech Saługa pogratulował za liczny udział kobiet. 

W wystąpieniu znalazła się też osobista refleksja na temat jego współpracy z kobietami. 

Słowo sukces ma wiele znaczeń. Pozytywna energia, która daje siłę, przekłada się na sukces. Ale w biznesie liczy się przede wszystkim konsekwencja i ciężka praca.

Jaworznickie Forum zaszczyciła swoją obecnością, będąca gościem specjalnym wicepremier Elżbieta Bieńkowska, która podzieliła się doświadczeniami na szczeblach swojej kariery zawodowej. Od 5 miesięcy od kiedy piastuje funkcję wicepremiera, spotyka się niemiłymi uwagami, dotyczącymi płci, skierowanymi pod jej adresem.

Podczas forum, niektóre Panie, którym dopisywał dobry humor, pozwoliły sobie na kilka żartów o mężczyznach. 

Podczas forum dyskutowano w kilku panelach do których zaproszono odważne kobiety z silnymi charakterami. 

Panel: Kobieta przedsiębiorcza w pracy, domu i w życiu
Prowadząca -- Magdalena Kałuża. 
Swoimi doświadczeniami dzieliły się: 
przedstawicielki DRESS FOR SUKCES Edyta Walęciak-Skórka, dyrektor ds. wolontariatu, trener biznesu COACH ICF wraz z Aleksandrą Radecką asystentką Biura Zarządu w Katowicach,
architekt, właścicielka restauracji Trzy Bramy -- Bernadeta Siostrzonek, 
właścicielka restauracji 2-ka -- Anna Drabik.

Panel: Żyjmy świadomie, piękni i zdrowie jest w nas. Prowadziła -- Dorota Guja. 
Tę część wypełniły zagadnienia i porady medyczne, kosmetyczne oraz zdrowego żywienia, w której głos zabierały: 
lekarz medycyny, ginekolog, położnik Barbara Kopacz ordynator Oddz. Ginekologii Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie, 
Magdalena Rynkiewcz -- właścicielka Salonu Urody Dotyk Piękna w Jaworznie, 
Ewelina Jędrszczyk -- wizażystka, właścicielka firmy GLAMVISAGE; 
Paulina Domijan -- przedstawicielka Restauracji Malinowy Chruśniak szefowa projektu Jedzmy zdrowo.

W Panelu: Kobiety w polityce, który prowadziła Agnieszka Koster-Dudkowska, wzieły udział: 
Aleksandra Skowronek -- wicemarszałek woj. śląskiego; 
Krystyna Szumilas -- poseł na Sejm RP, kandydatka do Europarlamentu, była minister Edukacji Narodowej; 
prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz -- prodziekan Wydz. Radia i Telewizji, była senator RP; 
Natalia Matyba -- przedstawicielka woj. śląskiego w Brukseli
Renata Chmielewska -- radna Rady Miejskiej w Jaworznie.

Panel: Aktywne w każdym wieku -- Jaworznianek portret własny
Moderator -- Katarzyna Miazio.
Udział w tej części programu wzięły panie zaangażowane na różnych stanowiskach i pełniące różne funkcje zawodowe i społeczne: 
Wiesława Grabowska -- przedstawicielka Uniwersytetu III Wieku w Jaworznie; 
Katarzyna Kopeć -- dziennikarka czasopism lokalnych, regionalnych i ogólnokrajowych, pomysłodawca cyklu felietonów Afryka dla smyka, autorka reportaży podróżniczych; 
Agnieszka Białek -- przedstawicielka Związku Rodzin 3 plus, przewodnicząca koła w Jaworznie, kandydatka do Europarlamentu; 
Małgorzata Letner-Melczyk człowiek orkiestra, była tancerka zespołu Śląsk, obecnie prowadząca kółka artystyczne dziecięce Jaworowe ludki.

W skład komitetu organizacyjnego weszły panie: Danuta Skrzydłowska, Grażyna Bogacz-Sokół i Katarzyna Miazio.15:25 15 15:25I Forum Kobiet w Jaworznie

Dodał: dlaCiebietv

Choć jesień w pełni, to nikt o końcu sezonu biegowego w Jaworznie jeszcze nie myśli.
Za nami III Patriotyczny Bieg Crossowy w rocznicę postania Polskiego Państwa Podziemnego. W tym roku zawodnicy startowali z terenu Geosfery.02:15 19 02:15III Bieg Patriotyczny Jaworzno 2019 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Czwarty Bieg Patriotyczny a Pierwszy Bieg Niepodległości już za nami. Organizatorami biegu oraz całego pikniku było stowarzyszenie Jaworznicka Inicjatywa Narodowa.

Na starcie w Parku Lotników stanęło ponad 100 zawodników. Choć trasa tym razem była wymagająca, najlepsi biegacze z 8 kilometrowym dystansem uporali się w niecałe 40 min. Najlepszy z czasem 32 min jaworznianin Mariusz Kilian w Biegu Patriotycznym startował pierwszy raz. Nie ukrywał, że jest zadowolony, choć na trasie często było ślisko. Najlepsza wśród pań - Emilia Stańkowska na jaworznickich biegach stawia się regularnie. Z Krakowa, gdzie obecnie pracuje i studiuje, przyjechała, by spotkać znajomych oraz poznać nowe twarze. Przyjechała nie tylko dla sportu, ale dla uczczenia w ten sposób Narodowego Święta Niepodległości. Dla zawodników oraz zgromadzonych nie mogło zabraknąć ciepłych posiłków i gorącej kawy.

Podczas pikniku nie brakowało chętnych do nauki udzielania pierwszej pomocy. Można było poznać dzieje polskich rycerzy, tych XVII - wiecznych, z wieku XX jak i współczesnych. Wszystko za sprawą pokazów militarnych, wystrzałów, inscenizacji. Marek Długopolski wraz z przyjaciółmi Kingą, Sławkiem, Jackiem oraz Mateuszem zaśpiewał pieśni patriotyczne. Wszystko w ich opracowaniu, inaczej brzmiące niż na płytach. O mój rozmarynie, Serce w plecaku czy Dziś do Ciebie przyjść nie mogę- to te właśnie utwory sprawiły, że w tak świątecznym dniu serca jaworznian zaczęły bić radośniej niż zwykle.01:34 22 01:34I Jaworznicki Bieg Niepodległości 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

Trwa czwarta edycja święta jaworznickich seniorów! W programie uroczystości, obok koncertów, spotkań i imprez rekreacyjnych i tradycyjnej już biesiady tanecznej znalazł się I Jaworznicki Kiermasz z Pracą, właśnie dla seniorów.

W budynku Biblioteki Miejskiej w czasie kiermaszowych rozmów przedstawiciele m.in. Jaworznickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Fundacji Mój czas Dla Seniora podpowiadali seniorom jak być aktywnym na emeryturze.

Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy i lokalni przedsiębiorcy przedstawili jaworznickim seniorom. Oferty zatrudnienia oraz wolontariatu. Doświadczenie seniorów wciąż jest doceniane na rynku pracy. Również życiowe doświadczenie pracownika przemawia na jego korzyść.

Jaworzniccy seniorzy już nie raz potwierdzali, że dla nich nie ma rzeczy niemożliwych i niewykonalnych. Liczna frekwencja na I Jaworznickim Kiermaszu z Pracą jest na to kolejnym dowodem.01:55 8 01:55I Jaworznicki Kiermasz z Pracą 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Po raz czwarty Jaworznicka Inicjatywa Narodowa zaprosiła na Bieg im. rtm. Pileckiego. Biegacze wystartowali 12 września o godz. 11.00 spod Browaru Bury w strefie przemysłowej nr II.

Rtm. Witold Pilecki to postać niezwykła, był wierny do końca swoim szlachetnym ideałom. Władze Polski Ludowej wydały na niego karę śmierci. Wyrok wykonano w 1948 r.

Wprawdzie nie wszyscy biegacze postać rtm. Pileckiego znali, ale większość chce losy tej postaci poznać.

Jak nam powiedział pan Adam ze Sławkowa czytał o rtm. Pileckim bardzo ciekawą książkę, mały biegacz Krzyś l. 11 postać rtm. zna z historii. - To był dobry człowiek  mówi o rtm. Pileckim. Na jaworznicki bieg zjechało się pół biegającej Polski. Byli biegacze z rybnickiego Półmaratonu Ksieżycowego, z Pszczyńskiego Biegu Powsatńczego, stawiły się grupy Zabiegani Częstochowa, a też grupa biegowa z Chorzowa Bieg z Chrystusem. Jeden z biegaczy miał na swoim koncie VIII Bieg Ursus Biega. Był to bieg wirtualny, jakie czasy takie biegi.

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl02:21 14 02:21IV Bieg im rtm Pileckeigo 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

No i pojechali, a i też wrócili na metę cali i zdrowi  za nami IV Byczyński Rodzinny Rajd Rowerowy. Dało się namówić na wspólną jazdę ok. 300 małych i dużych rowerzystów, wyruszyli z byczyńskiego Rynku 7 września o 13.00. Organizatorami byli grupa rowerowa Team Jaworzno i Klub Niko. Jak zaznaczył organizator trasa rajdu biegła przez malownicze tereny dzielnicy.

Trasa pewnie bardzo jest ważna dla rajdowców, ale jest też coś w rajdach rowerowych lepszego niż w samotnych rowerowych wycieczkach.

Odnaleźliśmy wśród tego kolorowego peletonu pana Tadeusza, który nieco ekscentrycznie i dla odmiany postanowił pojechać w garniturze i twierdził, że tak mu będzie wygodnie. Wśród małych rowerzystów zapał był nie mniejszy niż wśród tych całkiem dużych.

Jazda na rowerze jazdą ale najlepsze są skoki na rowerze, twierdził Bartek, l.12. Na to odparła Wiktoria l. 9, że na rowerze najlepsza jest jazda  i tak trzymać.01:29 11 01:29IV Byczyński Rodzinny Rajd Rowerowy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

 09:47 8 09:47IV Rajd Niepodległości

Dodał: dlaCiebietv

Ruszyła kolejna, już IV edycja Strażackiej Paczki. Strażacy z OSP Osiedle Stałe zorganizowali zbiórkę charytatywną dla potrzebujących rodzin z Jaworzna.

Tegoroczna edycja Strażackiej Paczki ruszyła tydzień temu i jak co roku zbierane są datki dla najbardziej potrzebujących rodzin na terenie Jaworzna. Strażacy zbierają przede wszystkim żywność z długim terminem przydatności, czyli herbatę, cukier, mąkę, makarony, kasze, ryż oraz środki czystości takie jak proszek do prania, płyn do mycia naczyń, płyny czyszczące, mydło, pasta do zębów, szampon i papier toaletowy. Wszystkie te produkty mieszkańcy Jaworzna łatwo kupią w każdym sklepie podczas swoich zakupów.

Celem zbiórki jest odciążenie finansowo tych, którzy w okresie świątecznym są w potrzebie. Trwa ona do 15 grudnia, a dary mieszkańcy Jaworzna mogą przynosić do remizy OSP na Osiedlu Stałym na ulicy Inwalidów Wojennych 5 w piątki w godzinach od 17:00 do 19:00.

OSP na Osiedlu Stałym współpracuję z wieloma placówkami, w tym także szkolnymi, które również pomagają im w tej akcji. Po zakończeniu zbiórki również od nich zostaną odebrane zebrane produkty, a następnie przekazane potrzebującym na okres Bożonarodzeniowy.

Poprzednie edycje odniosły wielki sukces i udało się zebrać wiele darów, które pomogły wielu rodzinom. Strażacy mają nadzieje, że i w tym roku tak się stanie i uda się pomóc jak największej liczbie rodzin.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:54 29 01:54IV edycja Strażackiej Paczki 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W sobotę 18 września rozegrano na Sosinie IX Regaty Kajakowe. Zawodnicy zmagali się w kilku kategoriach na dystansie ok. 6 km. Wszystkie kategorie to tzw. kategorie turystyczne. Rekordu Polski ponoć nie należało się spodziewać, ale kto to wie?

Jak dodał sędzia regat, żeby przepłynąć te 6 km. należało dobrze rozłożyć siły. Pewnie wszyscy zawodnicy o tym doskonale wiedzieli, ponieważ bez uszczerbku i bez kłopotu dotarli do mety regat. Pogoda była taka sobie, trochę mżyło, ale za to nie wiało.

Regaty obserwował m.in. siedmioletni Antek. Kibicował babci i dziadkowi. Poszło im nawet dobrze  dziadek zajął w swojej kategorii 2 miejsce, a babcia szczęśliwie dopłynęła. W pewnym przedwojennym szlagierze podano receptę na szczęście: Gdy jest pogoda, szumi woda, na świecie jest ślicznie. Nic więc dziwnego, że kajakarze to nie marudy a zadowoleni z życia ludzie.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:34 16 01:34IX Regaty Kajakowe na Sosinie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W trzydziestym drugim epizodzie tego cyklu poznamy iglicę pospolitą  Erodium cicutarium z rodziny bodziszkowatych - Geraniaceae. Ubiegłoroczny cykl filmowy zdominowały rośliny zielne. W tym roku także będą się one pojawiać. To szesnasty taki bohater.

Teraz przyjrzyjmy się jej owocom. Do dzięki ich charakterystycznemu wyglądowi zasługuje na swoją polską nazwę.

Teraz na tle roślin sfilmowanych w różnych miejscach opowiem co nieco o jej zastosowaniu. Zarazem przyjrzymy się im od rozetki liści przez kwiaty po owoce.

Nasza bohaterka jest niezłym, chociaż niszowym ziółkiem. Na naszym bliskim wschodzie, znaczy się na Ukrainie, ustalono w badaniach klinicznych, że otrzymany z jej ziela ekstrakt acetonowo spirytusowy obniża krzepliwość krwi. Z kolei nalewka z ziela stosowana wewnętrznie zmniejsza przenikalność ścianek naczyń krwionośnych.

W medycynie ludowej ziele stosowano wewnętrznie przy przeziębieniach, krwotokach z dróg rodnych, dusznicy bolesnej i skurczach. Zewnętrznie w formie odwaru pomagała jako płukanka przy bólach gardła. Ponadto leczono nią wiele chorób skórnych. Jest jeszcze w grupie ziół z kategorii, do rany przyłóż.

Spełnia się jeszcze jako roślina miododajna. I na zakończenie tradycyjna mantra, która kończyła filmy ubiegłorocznego cyklu. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes03:07 30 03:07Iglica pospolita 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Innuickie zwyczaje przybyły prosto z Grenlandii i sprawiły, że w Jaworznie mamy nasze pierwsze Igloo.

Igloo, które pojawiło się na jaworznickich plantach, nas zainteresowało, więc postanowiliśmy sprawdzić, czy tak jak w prawdziwym, innuickim Igloo w środku jest ciepło, wygodnie i czy się nie roztopi jeżeli nadejdą prawdziwe północne mrozy.

Po wejściu do środka szybko się okazało, że przestrzeni jest aż zanadto i szybko można poczuć, że jest cieplej niż na zewnątrz. Podobnie jak w Innuickim Igloo gdzie rozpalone w środku ognisko roztapiało lód od wewnątrz, ale trzaskający mróz na zewnątrz od razu go zamrażał, tak i tutaj mam sytuacje gdzie piecyk nie i tworzywo sztuczne okalające nasze Igloo nie pozwala, aby przebywający w nim ludzie zmarzli.

Pierwsze Igloo w naszym mieście, do którego serdecznie zapraszamy, mieści się na jaworznickich plantach w centrum miasta.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:05 24 01:05Igloo na plantach 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv