Mamy początek lipca 2024 roku. Czas najwyższy powrócić do prezentacji kolejnych gatunków roślin, czyli podopiecznych rzymskiej bogini Flory. Flora to także ogół gatunków roślin występujących na danym obszarze. Startujemy z Jaworzna, ale będziemy się włóczyć tu i ówdzie a głównie ówdzie, nie tylko po Jaworznie. Świat jest wielki. Chodźcie za mną.
W trzecim epizodzie poznamy głowienkę pospolitą Prunella vulgaris z rodziny jasnotowatych Lamiaceae. Gatunek jest naprawdę godny swoich nazw, ponieważ jego stanowiska na mapach rozmieszczenia niemalże w całości pokrywają terytorium Polski.
Na przykładzie okazów z parku miejskiego w Chrzanowie proszę zauważyć, że jej kwiaty skupiają się w wyraźną główkę. Ich korona bywa od niebieskiej do niebiesko-fioletowej. Najwyższa para liści jest usadowiona tuż pod kwiatostanem. Rośliny są zwykle skąpo owłosione. W porywach osiągają trzydzieści centymetrów wysokości. Zapamiętajcie sobie raz na jutro, jak wygląda, bo nie sposób pomylić jej z czymkolwiek.
Bardzo osobliwą populację tego gatunku spotkałem w okolicy Centrum Logistycznego w Sosnowcu Jęzorze. Część roślin była wyraźnie albinotyczna, ale te pędy i tak wyglądały kwitnąco, a nawet owocująco. Zapewne były odżywiane przez nieliczne zielone, z którymi poprzez części podziemne tworzyły nierozerwalną jedność.
Trzecią grupę tego gatunku sfilmowałem w okolicy Chrzanowa Kroczymiecha. Na tle tych okazów warto wspomnieć, że jest ona niezłym ziółkiem. Na naszym bliskim wschodzie była nieznana. Ma spore znaczenie w medycynie Dalekiego Wschodu. Między innymi wspiera mechanizmy odpornościowe organizmu. A co do reszty, zważywszy na ograniczony czas tego filmu, szukajcie, a znajdziecie. Jest sporo artykułów na jej temat.
pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #flora_stories
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.