+ Napisz wiadomość
209205 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
W sobotę 25 czerwca rozegrano na jaworznickiej Sosinie 26. Wyścig Rowerów Górskich, które widać świetnie się na płaskim sprawdzają. Wydarzenie zorganizowało MCKiS. Saharyjskie upały nie zniechęciły dzielnych rowerzystów. Na starcie stawiły się 164 osoby.

W tym roku trasę wydłużono o 5 km, ścigano się więc na 15 km. Rywalizowano w trzynastu kategoriach wiekowych, dziewięć z nich przeznaczono dla mężczyzn i 4 dla kobiet. Najmłodsi uczestnicy liczyli ledwie dziesięć lat. Przewidziano również klasyfikację wyłącznie dla jaworznian, osobno dla kobiet i mężczyzn.

Trasę wytyczono urozmaiconą. Jak zapowiedział organizator, należało się na niej spodziewać piachu, korzeni drzew, kamieni i zagadkowego itp. Rowerzyści takie trasy lubią najbardziej.

Jak nam powiedzieli, niektórzy chcieli zmierzyć się z samym sobą, ale jak podkreślili będzie mnóstwo dobrej zabawy, niektórzy trasę tę już poznali i ci uważają, że nie jest trudna, ale średnia.

Po zakończeniu wyścigu rozmawiamy z zadowolonymi rowerzystami.

Rzeczywiście takie rowerowe zmagania wyśmienicie podnoszą poziom serotoniny, człowiek od razu czuje się zadowolony z siebie, co na przykładzie żeśmy udowodnili.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:54 22 01:54Górale ścigali się w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych sąsiadów. Proponując pewną odmianę, zwrócę uwagę na grzyby.

W osiemdziesiątym siódmym epizodzie poznamy gęstoporka cynobrowego  Pycnoporus cinnabarinus. Wielu wciąż zalicza tę charakterystyczną hubę do rodziny żagwiowatych  Polyporaceae. W świetle najnowszych badań wylądowała w rodzinie pniarkowatych  Fomitopsidaceae. Na tle okazów widzianych w lesie przy ulicy Długa w Mysłowicach Kosztowach wspomnę, że nasz bohater ma długą historię nazewniczą. U zarania naukowej mykologii trafił do rodzaju borowik  Boletus. Po drodze między innymi był hubą, żagwią i wrośniakiem. W sumie naliczono 15 synonimów.

Na tle okazu z okolicy Dąbrowy Narodowej  Łubowca wspomnę, że nasz bohater nie występuje jedynie w Afryce oraz na Antarktydzie. Jest także na wielu izolowanych wyspach.

Na tle okazów z byłej piaskowni w Sosnowcu Jęzorze wspomnę, że nasz bohater jest bardzo łatwy do rozpoznania. Tutaj utrzymuje się od wielu lat. Generalnie jest to smakosz martwego drewna liściastego. Z moich obserwacji wynika, że preferuje drewno brzozy, dęby, wierzby, buka. Widziałem go nawet w parku miejskim w Chrzanowie na martwej jarzębinie.

W drugiej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku trafił na listę stu europejskich gatunków specjalnej troski, których rozmieszczenie badano. Wówczas potwierdzono jego rzadkość. Ten stan utrzymuje się do dziś. Jako gatunek rzadki znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status potencjalnie zagrożonego z racji ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych. To samo twierdzą o nim mykolodzy w wielu krajach.

Po raz pierwszy w realu spotkałem go w 1981 roku w Wędrzynie w ówczesnym województwie gorzowskim. Od 2010 roku widujemy się coraz częściej. Być może sprzyja mu globalne ocieplenie.

Na tle okazów z brzeziny w Wilkoszynie wspomnę, że nasz bohater zasadniczo tak jak wiele gatunków grzybów jako jeden z trybików bierze udział w krążeniu materii w przyrodzie. Bywa jadany w Hongkongu i Nepalu. Jest grzybem leczniczym dla australijskich aborygenów.

Dlatego szanujmy wszystkie grzyby, ponieważ nigdy nie wiadomo do czego jeszcze mogą nam się przydać. I jeszcze jedno zaskoczenie. Otóż najrzadziej spotykanym kształtem grzyba na świecie jest kapelusik fikuśny tudzież nóżka zgrabnie toczona.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki04:24 36 04:24Gęstoporek cynobrowy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Mamy początek lipca 2024 roku. Czas najwyższy powrócić do prezentacji kolejnych gatunków roślin, czyli podopiecznych rzymskiej bogini Flory. Flora to także ogół gatunków roślin występujących na danym obszarze. Startujemy z Jaworzna, ale będziemy się włóczyć tu i ówdzie a głównie ówdzie, nie tylko po Jaworznie. Świat jest wielki. Chodźcie za mną.

W trzecim epizodzie poznamy głowienkę pospolitą  Prunella vulgaris z rodziny jasnotowatych  Lamiaceae. Gatunek jest naprawdę godny swoich nazw, ponieważ jego stanowiska na mapach rozmieszczenia niemalże w całości pokrywają terytorium Polski.

Na przykładzie okazów z parku miejskiego w Chrzanowie proszę zauważyć, że jej kwiaty skupiają się w wyraźną główkę. Ich korona bywa od niebieskiej do niebiesko-fioletowej. Najwyższa para liści jest usadowiona tuż pod kwiatostanem. Rośliny są zwykle skąpo owłosione. W porywach osiągają trzydzieści centymetrów wysokości. Zapamiętajcie sobie raz na jutro, jak wygląda, bo nie sposób pomylić jej z czymkolwiek.

Bardzo osobliwą populację tego gatunku spotkałem w okolicy Centrum Logistycznego w Sosnowcu Jęzorze. Część roślin była wyraźnie albinotyczna, ale te pędy i tak wyglądały kwitnąco, a nawet owocująco. Zapewne były odżywiane przez nieliczne zielone, z którymi poprzez części podziemne tworzyły nierozerwalną jedność.

Trzecią grupę tego gatunku sfilmowałem w okolicy Chrzanowa Kroczymiecha. Na tle tych okazów warto wspomnieć, że jest ona niezłym ziółkiem. Na naszym bliskim wschodzie była nieznana. Ma spore znaczenie w medycynie Dalekiego Wschodu. Między innymi wspiera mechanizmy odpornościowe organizmu. A co do reszty, zważywszy na ograniczony czas tego filmu, szukajcie, a znajdziecie. Jest sporo artykułów na jej temat.


pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #flora_stories02:33 14 02:33Głowienka pospolita Prunella vulgaris 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jeżeli hałas spędza wam sen z powiek, to prawdopodobnie spowodowane jest to przez kolejne etapy rozruchu Bloku 910 MW, czyli dmuchanie kotła i rurociągów łączących.
Planowany rozruch kotła przez Nowe Jaworzno Grupa TAURON w tym tygodniu potrwa do soboty 28 września. Ponowny rozruch zaplanowany został na poniedziałek 30 września i potrwa do soboty 05 października.
W tym czasie mieszkańcy okolicznych osiedli mogą doświadczyć podwyższonej emisji hałasu. Dmuchanie kotła planowane jest w między 11:00 a 14:00 oraz 18:00 a 21:00.00:15 16 00:15Głośne dmuchanie kotła w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Czy Halloween to zabawa w nowoczesnym stylu, czy raczej obcy naszej kulturze zwyczaj? A może lepiej uczcić przełom października i listopada, organizując Bal Wszystkich Świętych, który nawiązuje do chrześcijańskich tradycji? Mieszkańcy Jaworzna są podzieleni  jedni wybierają halloweenowe przebrania, inni stawiają na świętych. Jakie argumenty stoją za ich decyzjami?

W ostatnich latach obchodzenie Halloween staje się w Polsce coraz bardziej popularne, ale jednocześnie wzbudza wiele kontrowersji. Jedni widzą w nim okazję do zabawy i przebierania się, podczas gdy inni są przeciwni przejmowaniu tego zachodniego zwyczaju, uważając go za obcy naszej kulturze. Alternatywą proponowaną przez część osób jest organizowanie Balu Wszystkich Świętych  wydarzenia, które zamiast duchów i strachów, celebruje tradycję oraz pamięć o świętych.

W ramach sondy przeprowadzonej wśród mieszkańców Jaworzna zapytaliśmy ich o zdanie na temat obu wydarzeń. Odpowiedzi były podzielone  jedni wyrazili swoje przywiązanie do Halloween, argumentując, że jest to świetna okazja do zabawy. Inni jednak wybraliby się na Bal Wszystkich Świętych, który według nich lepiej wpisuje się w wartości chrześcijańskie oraz lokalną tradycję.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:42 11 02:42Halloween czy Bal Wszystkich Świętych? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Kolejne zmagania w ramach Drużynowych Halowych Mistrzostw Jaworzna Szkół Podstawowych w Lekkoatletyce odbywają się w Hali MCKiSu.

Dzieciaki z jaworznickich szkół podstawowych biorą udział w kolejnych już Drużynowych Mistrzostwach Jaworzna Szkół Podstawowych w Lekkoatletyce. Zmagania rozpoczęły się w poniedziałek 20 listopada i potrwają do wtorku 28 listopada.

W zawodach wezmą udział uczniowie z 14. szkół podstawowych podzieleni na cztery kategorie wiekowe:

Kategoria I  rocznik 2015 i młodsi  20 listopada
Kategoria II  rocznik 2013-2014 - 21 listopada
Kategoria III  rocznik 2011-2012  27 listopada
Kategoria IV  rocznik 2009-2010  28 listopada

W każdym z tych dni zmagania rozpoczynają się o godzinie 8:30.

Dla dzieciaków przygotowano 5 konkurencji: bieg krótki, bieg średni, skok w dal z miejsca, rzut piłka lekarską oraz sztafetę biegową. Każda szkoła może wystawić maksymalnie 4 czterech zawodników do każdej dyscypliny, dwóch chłopców i dwie dziewczynki. Każdy zawodnik biorący udział może wystartować tylko w jednej konkurencji oraz w sztafecie.

Organizatorzy przewidzieli nagrody w każdej dyscyplinie. Dla pierwszych trzech miejsc w indywidualnych kategoriach przygotowane są dyplomy, medale oraz drobne nagrody rzeczowe. W sztafecie szkoła będzie mogła uzyskać dyplom, a zawodnicy medale. W klasyfikacji generalnej przygotowano, dyplomy, puchary i sprzęt sportowy dla pierwszych sześciu miejsc.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:14 12 01:14Halowe Mistrzostwa Jaworzna w Lekkoatletyce 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Hufiec ZHP w Jaworznie gra z WOŚP od pierwszego finału. W dzień Finału od godzin porannych w sztabie, czyli w redakcji gazety Co Tydzień harcerze rozdają identyfikatory, puszki, serduszka oraz orkiestrowe gadżety.

Poza tym w sztabie harcerze mają pod opieką przybywających wolontariuszy. Rozdają ciepłe posiłki, herbatę, kawę czy słodkości. Nie brakuje też harcerzy, którzy chodzą po mieście z puszkami i zbierają pieniądze, obdarowując darczyńców czerwonym serduszkiem. 

W tym roku, po raz pierwszy są współorganizatorami wielkiego balu orkiestrowego w Szkole Podstawowej nr 11 w Pieczyskach.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:08 27 01:08Harcerze w czterech odsłonach 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Tradycyjnie pyszne jedzonko dla wolontariuszy jaworznickiej WOŚP przygotowali:
bigos - Mega Pizza, bułeczki - piekarnia Bigaj, pączki - piekarnia Banasik z Ciężkowic,
orkiestrowe muffinki z serduszkami - Pracownia Cukiernicza Przebindowscy z Byczyny,
rogaliki - Cukiernia Puchatek, herbata, kawa, cukier, cytryna - Społem PSS Delikatesy Centrum. Kubki, talerzyki, łyżeczki i widelczyki otrzymaliśmy z Biuro-Landu.

Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania. Dołączamy do podziękowań  piosenkę od jaworznickich harcerzy, którzy dzielnie wspierają jaworznicki sztab WOŚP.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:46 31 00:46Harcerze w jaworznickim sztabie WOŚP 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:44 36 00:44Hałas na estakadzie. Jaworzno Byczyna 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W czterdziestym drugim epizodzie tego cyklu poznamy hedwigię rzęsowatą  Hedwigia ciliata z rodziny hedwigiowatych - Hedwigiaceae. To trzeci mszak w tegorocznym cyklu. Bohaterkę tego filmu spotkałem na dachu budynku gospodarczego przy szkole muzycznej w Chrzanowie. Wyrasta tylko od strony ulicy Śląskiej. Jedno ze skupisk tego gatunku znajduje się nad miejscem, gdzie na ścianie kończy się napis będący zdrobniałym określeniem królowej polskich rzek.

Najłatwiej ją dostrzec, kiedy jest bardzo sucho. Wówczas wyraźnie widać jej rozległe szare placki. Mnie po raz pierwszy udało się to 31 lipca 2023 roku. W zasięgu naszych mediów to gatunek rzadki, ponieważ z natury pojawia się w miejscach bez wapnia. Często są to głazy w widnych, wietrznych miejscach. Generalnie to gatunek epilityczny, czyli naskalny. Za niezwykłe miejsca jego występowania uchodzą drzewa. Tutaj spełnia się w roli epifitu. Prezentowane siedlisko, zwietrzała papa to kolejny niezwykły przypadek.

Po deszczu roślina jest bardzo delikatna i niemalże nie do poznania. W stadium płonnym można pomylić ją ze szroniakiem siwym  Niphotrichum canescens, ale jego liście w odróżnieniu od naszej bohaterki posiadają wyraźny nerw.

U nas to gatunek rzadki. Za rzadkość uchodzi nawet w Wielkiej Brytanii. Globalnie uchodzi za roślinę kosmopolityczną.

Na zakończenie krótka informacja. Gatunek został oznaczony przez profesora Ryszarda Ochyrę z Instytutu Botaniki PAN w Krakowie. Tamże w zielniku wylądowała stosowna próbka. Poza tym rodzaj jest w pewnym sensie kultowy, skoro jedno z wiodących czasopism naukowych to Hedwigia a od pewnego czasu Nova Hedwigia.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes03:32 30 03:32Hedwigia rzęsowata

Dodał: dlaCiebietv

Właściwie mieszkańcy bloku przy ul. Kalinowej 4 na Os. Stałym nie mają na co narzekać, wzdłuż bloku biegnie całkiem porządny chodnik. Jest jednak w całej tej sytuacji jedno ale, co sytuację tę diametralnie zmienia. Otóż chodnik ten kończy się wraz z blokiem, dalej biegnie tylko wąska betonowa wylewka, na dokładkę z wielką dziurą w środku. I mamy kłopot.


Wraz z opadami deszczu powstaje w owej dziurze osiedlowe jeziorko, a ze śniegiem niechciana ślizgawka. Może nie jest to głęboka i wielka dziura ale jest z pewnością uciążliwa.


Zaskakujące jest stanowisko miasta, wszak rzeczona dziura ma tylko ok. 1 m2, pewnie więc koszt jej usunięcia to nie suma bajońska. Skoro mamy ambicje bycia miastem przyjaznym dla mieszkańców to takie dziury powinny znikać natychmiast. Nie ma na to pieniędzy to spójrzmy jak robi to wielki świat, np. Nowy Jork. Tam wydawany dolar oglądany jest z każdej strony, wobec czego wydaje się pieniądze publiczne wyłącznie z sensem. Może nie mamy na łatanie dziur bo czasem wydajemy bez sensu?



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl01:53 40 01:53Historia pewnej dziury w chodniku 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jak się człowiek przespaceruje ul. Azot, to z pewnością poczuje się, jak w czasach szczęśliwie minionego PRL. Tamtejszy chodnik straszy dziurami, a pamięta dosłownie koniec lat sześćdziesiątych, kiedy pobudowano tam dwa bloki zakładów chemicznych. Jak mówią mieszkańcy nikt się fatalnym stanem owego chodnika nie interesował.

Wprawdzie informowano byłego już zarządcę, ale ten sprawy poważnie nie potraktował i nie nadał jej biegu. Mieszkańcy nieco zaspali, nie zgłosili całej sprawy służbom miejskim, ani też nie zabiegali na ten cel o środki z JBO.

Wyobraźmy sobie potencjalnie możliwą taką sytuację  mieszkańcy otrzymują od odpowiednich służb miejskich takie oto pismo: Szanowni Państwo, choć o to nie zabiegaliście, wyremontujemy wasz chodnik, abyście poczuli się komfortowo.
Oczywista takie pismo należy uznać za najzupełniej utopijne. Mieszkańcy muszą więc się obudzić i zacząć działać.

Chodnik vintage w środku nowoczesnego miasta nie jest dobry pomysłem, miejmy nadzieję, że nikt nie chce przy Azot stworzyć miejskiego skansenu.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:00 36 01:00Historyczny chodnik na ul. Azot 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworznianie bawili się świetnie na Holi Święcie Kolorów. Ta zabawna impreza zawitała do naszego miasta w niedzielę 25 lipca. Bezkarnie obsypywano się kolorowymi proszkami w Parku Lotników na Os. Stałym. Pomysł przywędrował do Europy z Indii, gdzie obsypywanie się barwnymi proszkami gwarantuje wszelką pomyślność.

Kolorowe proszki zaproponowano w dziewięciu barwach. Proszki oczywista groźne nie są, nikomu nic złego się nie przytrafiło.

Wakacje to czas niegroźnych szaleństw, nic więc dziwnego, że na Os. Stałym pojawiła się wielka rzesza dużych i małych żadnych niecodziennych wrażeń. W Jaworznie bawiono się od 15.00 przez cztery godziny, tzw. wyrzuty były co pół godziny. Wszyscy spodziewali się świetnej zabawy.

Po pierwszym wyrzucie pytamy z niekłamaną ciekawością jak było?

Każdy wyrzut kończył się grupowym odtańczeniem tzw. belgijki o nieskomplikowanym układzie  w prawo, w lewo i obrót. Umorusane proszkami włosy i ubranka nikogo nie przerażały. Jak powiedział nam jeden z małych uczestników świętowania: to nic  mama upierze.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:46 21 02:46Holi Święto Kolorów w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv