Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17493 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: sylamila

Tybet (Xīzàng) – kraina historyczna w Azji obejmująca Wyżynę Tybetańską i jej przyległości, obecnie w większości w granicach Chin.
Tybet dawniej składał się z trzech prowincji (Amdo, Kham, Ü-Cang) i miał powierzchnię około 2,5 mln km². Tybet położony jest na średniej wysokości około 4000-5000 metrów nad poziomem morza. Od południa i zachodu jest ograniczony przez Himalaje, Karakorum oraz masyw Pamiru, od północy przez Kunlun, Ałtyn-tag oraz Qilian Shan. Rozciągłość równoleżnikowa Tybetu wynosi około 2500 km. Na jego terenie biorą początek takie wielkie rzeki jak Jangcy, Brahmaputra, Indus, Mekong, Irawadi oraz mniejsze – Saluin, Satledź, Kali Gandaki, Trisuli, Manas, Subansuri. Stolicą Tybetu jest Lhasa. Tybetańczycy posługują się językiem tybetańskim, w większości są buddystami, mają wielowiekową kulturę i tradycję.

pokaż cały opis
W katalogu: Podróżnicze
5.0 / 5 Oceny: 3
Włącz dostęp do 17493 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Tybet. Film dokumentalny
Najlepsze komentarze
gosia_48 2020-08-15 08:44:22 +1
Przed niemieckim podróżnikiem dotarła do Lhasy 1924r. Alexandra David-Néel, ona była pierwsza , tu cytuje krótkie fragmenty z Wikipedia.
Urodzona jako Louise Eugenie Alexandrine Marie David, po mężu Néel (ur. 24 października 1868 w Saint-Mandé, zm. 8 września 1969 w Digne-les-Bains) – francuska orientalistka, znawczyni Tybetu, śpiewaczka operowa, dziennikarka, odkrywczyni, anarchistka, buddystka i pisarka. Jako pierwsza kobieta z Europy dotarła do Tybetu.
Znajomość języków, odwaga i upór pozwoliły jej dotrzeć do miejsc najważniejszych dla kultury tego regionu, czyli do klasztorów buddyjskich. Alexandra poznała tam mnichów, nauczycieli i przewodników duchowych buddyzmu, którzy w Indiach noszą miano guru, a w Tybecie zwani są Lamami.
Przemierzyła Himalaje, udało jej się przetrwać zimę wśród najwyższych gór świata. Pokonywała również granice ustanowione przez ludzi. Przebrana za żebraczkę w 1924 r. przedostała się do zamkniętej stolicy Tybetu, Lhasy.
W książkach "Podróż do Lhasy" i "Wśród magów i mystyków w Tybecie" otwiera po raz pierwszy drzwi do unikalnych i starożytnych tradycji Tybetu, dotyczących nie tylko nauk psychicznych i duchowych. Odpowiedz
gosia_48 2020-08-14 22:44:20 0
przed niemieckim podroznikiem dotarla do Lasy francuska Aleksandra David Nel !!! Odpowiedz
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie