Bóg filozofów to pojęcie ukute przez Pascala w 1654 roku. Znamy datę dzienną wydarzenia, a właściwie nocną, gdyż stało się to w nocy z 23 na 24 listopada. Wówczas to, podczas religijnego doświadczenia, odróżnił on koncepcje religijne boskości i koncepcje teoretyczne, abstrakcyjne: Dieu dAbraham, Dieu dIsaac, Dieu de Jacob non des philosophes et des savants. Bóg Abrahama, Bóg Izaaka, Bóg Jakuba, nie filozofów i uczonych.
Owo rozróżnienie na koncepcje religijne i niereligijne boskości pozwala przyjrzeć się dziejom myśli europejskiej ukazując jak abstrakcyjne formuły tego co boskie oddalały się od wyobrażeń religijnych. Ważną rolę odgrywa ich metaforyczny kształt. Podczas spotkania wyjaśnimy, co dokładnie kryje się za hasłem: bóg filozofów. Jakie funkcje pełnią metaforyczne koncepcje boskości w obrębie teorii filozoficznej lub naukowej oraz dlaczego formuły tego co boskie zmieniały przez stulecia swoje kształty, dopasowywane do dominujących w kolejnych epokach obrazów świata.
W temat Boga filozofów wprowadza nas dr hab. Stefan Klemczak.
Zobacz inne spotkania MATW online: https://www.youtube.com/playlist?listPLb_DQQDTLhWnk-C-DtBVCySX1RNb97QHd
Sprawdź, jakie będą kolejne wydarzenia w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej: https://www.ewst.pl/events/
Interesujesz się teologią? Dołącz do nas!: https://www.ewst.pl/rekrutacja/
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.