Filozofia żydowska posiada swoje stałe miejsce w zachodniej humanistyce, rozumianej jako sięgający korzeniami starożytnej filozofii greckiej namysł nad człowiekiem. Charakter tej przynależności do tradycji humanistyki zachodniej nie jest jednak jednoznaczny, od Filona z Aleksandrii do Emmanuela Lévinasa bywała podejrzaną, niebezpieczną, obcą, niechcianym gościem, idiosynkrazją, ale też inspiracją, intelektualnym wyzwaniem i interesującym partnerem.
Wykład, koncentrując uwagę głównie na postaciach i koncepcjach dwóch ważnych dla zachodniej humanistyki myślicieli XX wieku Emmanuela Lévinasa i Ericha Fromma, będzie swą narracją krążył wokół pytań: jakie miejsce wyznaczała sobie filozofia żydowska w zachodniej humanistyce w połowie XX wieku? Co Lévinas i Fromm rozumieją przez hebrajski humanizm?
Rafał Włodarczyk doktor habilitowany nauk społecznych. Specjalizuje się w pedagogice ogólnej i filozofii edukacji. Jego zainteresowania badawcze dotyczą również filozofii społecznej i etyki, antropologii kulturowej, pogranicza myśli zachodniej i żydowskiej. Autor monografii: Ideologia, teoria, edukacja. Myśl Ericha Fromma jako inspiracja dla pedagogiki współczesnej (2016), Lévinas. W stronę pedagogiki azylu (2009), wraz z Leszkiem Koczanowiczem Współczesna filozofia społeczna. Rozważania i eseje o społeczeństwie obywatelskim i etyce demokracji (2011). Współredaktor i redaktor prac: Kultura demokracji (2009), Aktualność Marksa (2010), Interdyscyplinarność i transdyscyplinarność pedagogiki wymiary teoretyczny i praktyczny (2011), W literackich konstelacjach (2013), Transgresje w edukacji, tom 2 (2014), Między rozumieniem a porozumieniem. Eseje o demokracji niekonsensualnej (2014), Fromm aplikacje (2016), Utopia a edukacja tom 1-4 (2016-2020), Hermeneutics, Social Criticism and Everyday Education Practice (2020).
dr hab. Rafał Włodarczyk - publikacje: https://wroc.academia.edu/RafałWłodarczyk
Zobacz inne spotkania MATW online: https://www.youtube.com/playlist?listPLb_DQQDTLhWnk-C-DtBVCySX1RNb97QHd
Sprawdź, jakie będą kolejne wydarzenia w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej: https://www.ewst.pl/events/
Interesujesz się teologią? Dołącz do nas!: https://www.ewst.pl/rekrutacja/
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.