Fundusz Kościelny został powołany w 1951 roku jako forma rekompensaty dla związków wyznaniowych za przejęte przez Państwo nieruchomości ziemskie.
Stosownie do zasady równouprawnienia kościołów i innych związków wyznaniowych wyrażonej w art. 25 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., Fundusz Kościelny działa na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych, posiadających uregulowany status prawny w Rzeczypospolitej Polskiej.
Fundusz Kościelny stanowi wyodrębnioną pozycję w części 43 budżetu państwa wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne, w dziale 758 różne rozliczenia, w rozdziale 75822 Fundusz Kościelny, której dysponentem jest minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W 2020 roku suma wydatków z Funduszu Kościelnego wyniosła blisko 182 miliony zł.
Na co przeznaczane są te pochodzące z budżetu pieniądze? Jak zmieniało się ich wydatkowanie na przestrzeni lat? Które związki wyznaniowe mogą z nich korzystać? Czy obecnie Fundusz Kościelny ma jeszcze uzasadnienie dla swojego funkcjonowania?
Spotkanie prowadzi dr Michał Zawiślak, specjalista w zakresie prawa wyznaniowego.
Zobacz inne spotkania EWST online: https://www.youtube.com/playlist?listPLb_DQQDTLhWll24K_IUi1B5vm4GK1bdCF
Sprawdź, jakie będą kolejne wydarzenia w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej: https://www.ewst.pl/events/
Interesujesz się teologią? Dołącz do nas!: https://www.ewst.pl/rekrutacja/
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.