CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Przez siedem dni spożywać będziecie chleb przaśny. Już w pierwszym dniu usuniecie wszelki kwas z domów waszych, bo kto by jadł kwaszone potrawy od dnia pierwszego do siódmego, wyłączony będzie z Izraela.
(Wj 12, 15)
Dziewiąte przykazanie Tory każe nam usunąć kwas z naszych domów pierwszego dnia po Passze. Aby zrozumieć znaczenie duchowe tego przykazania, musimy uciec się do symboliki kwasu. Jezus w Ewangelii mówił o kwasie w sensie duchowym. Apostołowie, którzy traktowali ten przepis dosłownie, nie rozumieli Jezusa:
Przeprawiając się na drugi brzeg, uczniowie zapomnieli wziąć z sobą chleba. Jezus rzekł do nich: «Uważajcie i strzeżcie się kwasu faryzeuszów i saduceuszów!» Oni zaś rozprawiali między sobą i mówili: «Nie wzięliśmy chleba». Jezus, poznawszy to, rzekł: «Ludzie małej wiary czemu zastanawiacie się nad tym, że nie wzięliście chleba? Czy jeszcze nie rozumiecie i nie pamiętacie owych pięciu chlebów na pięć tysięcy, i ile zebraliście koszów? Ani owych siedmiu chlebów na cztery tysiące, i ileście koszów zebrali? Jak to, nie rozumiecie, że nie o chlebie mówiłem wam, lecz: strzeżcie się kwasu faryzeuszów i saduceuszów?» Wówczas zrozumieli, że mówił o wystrzeganiu się nie kwasu chlebowego, lecz nauki faryzeuszów i saduceuszów. (Mt 16, 5-12)
W Nowym Testamencie istnieje pojęcie dobrego zakwasu podnoszącego jakość całego ciasta (por. Mt 13, 33), ale tutaj kwas jest symbolem grzechu i rozwiązłości. Kwas faryzeuszy i saduceuszów to nieprawość (por. Mt 23, 28), nienawiść i błędne nauki, które fermentują w ich sercach (por. Poemat Boga-Człowieka, IV.31), obłuda w odniesieniu do kultu religijnego oraz do relacji z bliźnim (por. Łk 12, 1 oraz Poemat Boga-Człowieka, IV.112).
Obłuda faryzeuszy objawiała się tym, że choć na pokaz zachowywali wszystkie przepisy rabiniczne, nie przestrzegali ducha Prawa Bożego. Nauki faryzeuszy szły za ludzką tradycją rabiniczną i czasami były sprzeczne z duchem Pisma Świętego. Bo Faryzeusze i uczeni w Piśmie bardziej przywiązywali wagę do nauczania swoich ojców, do Tradycji ustnej, niż do Pisma Świętego (por. Mk 7, 8-10). Byli też gotowi zniesławić każdego, który by podważał ich sposób interpretacji Pisma Świętego.
W Bożych oczach argument tak robię bo wszyscy zawsze tak robili nie jest dostatecznym argumentem. Na sądzie ostatecznym nie będziemy mogli wytłumaczyć Jezusowi, że jeśli złamaliśmy Prawo Boże to dlatego, że taki był u nas zwyczaj. Jezus jest jedynym autorytetem i będziemy rozliczani według Jego Prawa zawartego w Jego Ewangelii, dlatego musimy sprawdzać, czy nauczanie naszych ojców jest zgodne z nauką Jezusa.
Sprawa jest naprawdę poważna, że kwas faryzeuszów jest tym samym kwasem, co kwas Heroda (por. Mk 8, 15), czyli tego rozpustnika, który kazał ściąć głowę Jana Chrzciciela i kpił z Jezusa podczas Jego Męki, traktując Go jako obłąkanego. Nie chcemy mieć w sobie kwasu Heroda oraz faryzeuszów. Dlatego musimy się go pozbyć za wszelką cenę, zgodnie z biblijnym przykazaniem musimy co roku oczyszczać się z nawarstwiającego się grzechu w naszym życiu. Święty Paweł wzywał Koryntian do oczyszczania wspólnoty Kościoła z kwasu rozpusty: (1 Kor 5)
W Bożej pedagogice gesty fizyczne, gesty liturgiczne, doprowadzają wierzących do znaku, czyli do rzeczywistości duchowej. Fizyczne usunięcie kwasu z naszych domów ma zachęcać nas przede wszystkim do tego, abyśmy co roku przy okazji Paschy usunęli wszelki grzech z naszego życia, wszelką naszą obłudę, wszelką niezgodność naszego postępowania w porównaniu z wymaganiami Słowa Bożego. Te wymagania niekoniecznie pokrywają się z Tradycją naszych ojców. Bóg prosi nas o to, byśmy czuwali nad własnym postępowaniem, byśmy co roku zaczynali od nowa, byśmy byli ludźmi nowo odrodzonymi, byśmy porzucili nasze stare myślenie i nasz stary sposób postępowania, byśmy oczyścili się z wszelkiej niezgodności między naszym postępowaniem a wymaganiami Prawdy.
W Kościele Katolickim istnieje zwyczaj spowiedzi wielkanocnej i rekolekcji wielkopostnych. Czy te obrzędy spełniają duchowe wymagania dziewiątego przykazania Tory? Zapraszam do dyskusji w komentarzach do filmu na YouTubie.
#613DP
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.