CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Oglądasz #iWiesz
Już więcej nie piję - pewnie znasz te słowa i to uczucie. Co robić, by kac był jak najlżejszy?
Autor: Karol Kania
KONTAKT: piszesz@iwiesz.to
Jesteś ciekawy świata? Sprawdź iWiesz w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/iwiesz/
Instagram: https://instagram.com/iwiesz/
SKRYPT ODCINKA:
Zacznijmy od odpowiedniego przygotowania
!
Przed piciem najlepiej zjeść porządny posiłek - tłusty, bądź bogaty w węglowodany. Jedzenie przed lub w trakcie picia powoduje, że alkohol wchłania się wolniej.
Pij dużo niegazowanej wody, lub innych napojów bezalkoholowych - dzięki temu pozostaniesz odpowiednio nawodniony. Wystrzegaj się dietetycznych napojów, które mogą przyspieszyć wchłanianie alkoholu.
Badania jednoznacznie wskazują, że nie powinniśmy mieszać alkoholu z papierosami, bo wzajemnie potęgują ich negatywny wpływ. Ponadto osoby palące tytoń piją na ogół więcej alkoholu w porównaniu do osób niepalących.
Nie mieszajmy też alkoholu z kofeiną , która daje złudzenie trzeźwości - wypijamy więc więcej.
Wśród pijących krąży kilka lifehacków związanych z kacem. Np. taki, że powinno się pić od najsłabszego do najmocniejszego alkoholu, oraz że nie powinno się mieszać różnych alkoholi.
Te sposoby na pewno wpływają na szybkość upijania się, nie ma jednak dowodów na to by wpływały kaca.
Bo kaca wywołuje przede wszystkim trujący aldehyd octowy.By strawić, to co wypiłeś, wątroba rozkłada etanol na toksyczny aldehyd, a potem kwas octowy.
A, co gdy wypijesz za dużo?
Pij dużo wody. Najczęstszym objawem kaca jest odwodnienie, a co za tym idzie, osłabienie, suchość błon śluzowych i zawroty głowy. Jeśli nie woda, to rosół - oprócz płynów, dostarczysz składników odżywczych.
Przy silnych wymiotach i odwodnieniu warto uzupełniać elektrolity. Możesz pić sok pomidorowy, wodę kokosową, dostępne w aptece elektrolity lub napoje izotoniczne.
Najlepiej z glukozą.
Alkohol obniża jej poziom we krwi, co może objawiać się osłabieniem i zmianami nastroju. Zjedz coś, byle nie słodycze, które mogą szybko postawić Cię na nogi, ale po wyrzucie insuliny - wprowadzą w gorszy stan.
Jeszcze przed piciem, możesz pomyśleć o suplementach na kaca. Zawierają mieszankę witamin i składników mających łagodzić działanie alkoholu oraz przyspieszać jego metabolizm, np. wyciąg z opuncji figowej, wyciąg z żeń-szenia, glukozę. Przeciwdziałają odwodnieniu i wydają się najlepszym sposobem na kaca, bo przecież lepiej zapobiegać
Czego nie robić?
Na kacu
Unikaj ostrego wysiłku fizycznego.
organizm jest osłabiony i można go dodatkowo odwodnić
Nie pij klina
w najlepszym wypadku może nieznacznie odwlec w czasie kaca, a w najgorszym stanowić pierwsze kroki do alkoholizmu
Unikaj smażonego jedzenia, bo dodatkowo obciąża żołądek.
I uważaj na leki przeciwbólowe. Jeśli nie musisz nie bierz. Aspiryna i ibuprofen mogą podrażniać żołądek, paracetamol wchodzi w reakcję z alkoholem i może być przyczyną uszkodzeń wątroby. Jeśli pijesz sporadycznie, jeden raz nie zrobi Ci krzywdy, gorzej jeśli to się powtarza.
A najlepiej
W odpowiednim momencie
Powiedz sobie dość
I zejdź ze sceny
NIEPOKONANY
Subskrybujesz, iWiesz więcej!
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.