Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17494 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

sukkot to tylko 1 i 8 dzień czy 8 dni?
skąd ten etrog za 1000 szekli?
gałęzie drzew na lulaw czy szałas?
uważne wsłuchiwanie się w wypowiedzi ojca WIEKUISTEGO YHWH
cytat filmowy: YAHOSHUA on sukkot

pokaż cały opis
3.0 / 5 Oceny: 1
Włącz dostęp do 17494 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Święto NAMIOTÓW - gałęzie na lulaw czy szałas? Ile dni trwa to święto? Lektor PL 11+
Najlepsze komentarze
Artur_Dyskopata 2024-10-24 16:06:04 0
Nie jestem Polakiem (od 30 roku życia) i jestem z tego dumny! Lepiej późno niż wcale; codziennie gdy otwieram oczy, dziękuję ŻYJĄCEMU WIECZNIE; że nie jestem już katolikiem.
#duma
#radość
#tożsamość
#nawrócenie
#duma Odpowiedz
Artur_Dyskopata 2024-10-24 16:03:42
[komentarz został usunięty przez autora materiału] Odpowiedz
Artur_Dyskopata 2024-10-24 08:40:26 0
Pinus strobus L. — sosna wejmutka (s. amerykańska)

Została sprowadzona do Anglii w 1705 roku przez lorda Weymoutha i stąd popularna jej nazwa wejmutka, związana z jego nazwiskiem.

Duże drzewo, osiągające wysokość 30—50 (61) m i pierśnicę 0,6—1 (3,6) m. W młodości ma koronę wąską, stożkowatą, na starość szeroką. Kora początkowo cienka i gładka, szarozielona, na starych drzewach gruba i spękana, podzielona na prostokątne tafelki, łuszczące się na wierzchu. Pędy bardzo cienkie (2—3 mm) przez kilka lat zielonkawe lub jasnozielonkawobrązowe i zwykle drobno omszone albo nagie. Pąki jajowate, zaostrzone, słabo pokryte żywicą.

Igły po 5 na pędzie skróconym, długości 5—10 cm, bardzo cienkie i delikatne, drobno piłkowane na brzegu, niebieskawozielone, z aparatami szparkowymi na wewnętrznych stronach, pozostają na pędach przez 2—3 lata. Przewody żywiczne najczęściej 2, położone pod skórką zaokrąglonej strony igły. Zaczyna obradzać około 20 roku życia, w zwarciu później, około 30 roku. Lata nasienne co 2 lub 3 lata. Kwitnie w końcu maja, na początku czerwca.
Szyszki dojrzałe są brązowe, cylindryczne, wąskie i długie (do 15 cm), zwykle nieco wygięte, zwłaszcza młode, wiszące na krótkich szypułkach, często ożywicowane, dojrzewają w jesieni drugiego roku i po wysypaniu nasion zwykle pozostają jeszcze na gałęziach, niekiedy do wiosny. Łuski nasienne skórzaste. wydłużone, wąskie i cienkie, ze słabo zaznaczonymi tarczkami i małymi piramidkami na końcach. Nasienie małe (do 6 mm dł.), jajowate, z ciemniejszymi plamkami i brązowym, prążkowanym, długim, półksiężycowatym skrzydełkiem (18—20 mm dł.). Zdolność kiełkowania nasion, wynosząca 60%, zachowuje się przez 2—3 lata. Nasiona zebrane i przechowywane na sucho do wiosny przeważnie przelegują 1 rok.

Pochodzi z północno-wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie rośnie od Kanady do Gór Alegańskich i ma duży zasięg. Tworzy drzewostany mieszane z innymi gatunkami iglastymi i liściastymi na świeżych, gliniastych lub piaszczysto-gliniastych glebach. Jest to najważniejsze i bardzo wartościowe drzewo leśne USA.

Drewno wejmutki jest barwy jasnożółtej, z czerwonawą twardzielą i szerokim, białożółtym bielem, miękkie; w stanie surowym biel i twardziel nie różnią się zabarwieniem, dopiero pod wpływem powietrza następuje wyraźne zróżnicowanie. Słoje roczne szersze niż u limby. W Ameryce Północnej jest drewnem najbardziej rozpowszechnionym spośród innych gatunków i w dużych ilościach używanym w stolarce, do opakowań, na sklejkę, mniej na papierówkę.
U nas wejmutka dobrze rośnie na glebach głębszych i wilgotniejszych. Jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym. System korzeniowy ma silnie rozwinięty. W młodości rośnie szybciej od sosny pospolitej. Często uprawiana w parkach, jak również wprowadzana do lasu. Choruje jednak na rdzę wejmutkowo-porzeczkową (Cronartium ribicola). Choroba ta z Europy została zawleczona do Ameryki. Z tego powodu wejmutka nie jest tak cennym gatunkiem dla naszych lasów jak pierwotnie przypuszczano, natomiast jest najbardziej z obcych gatunków sosen rozpowszechnionym drzewem parkowym, często w postaci pięknych okazów wysokości do ok. 30 m.

Blisko spokrewniona z Pinus strobus jest Pinus monticola DOUGL. lub Pinus strobus monticola WUTT., która różni się bardziej wąską, piramidalną koroną, gęsto omszonymi młodymi pędami, grubszymi i krótszymi igłami oraz silniej zgiętymi i większymi szyszkami (15—20 cm dł. i 3—5 cm szer.). Pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej; rośnie w górach do 3300 m n.p.m. U nas rzadko spotykana; jest mniej odporna na rdzę.
*Chciałbym wykończyć dom który buduje tą deską, dlatego poszukuje:
1. ludzi którzy wiedzą gdzie rosną skupiska tych drzew,
2. składu budowlanego sprzedającego deski z sosny amerykańskiej
4. zakładu stolarskiego który dostarczy mi:
a. deskę czterostronnie struganą 20mm
b. deskę struganą+pióro-wpust 20mm
**Pisałem do okolicznych (środkowy Oberland) tartaków ale nie odpowiedzieli. Odpowiedz
Artur_Dyskopata 2024-10-24 08:32:16 0
Picea sitchensis CARR. — świerk sitkajski

Ze wszystkich gatunków świerków, świerk sitkajski osiąga największe rozmiary; dorasta do wysokości 60—70 (87) m i pierśnicy 1,2—2,4 (4,8) m.

Korona szerokostożkowata; pędy nagie, jasnobrązowe, głęboko bruzdowane; pączki stożkowate pokryte żywicą; łuski tępo zakończone. Kora cienka, nawet na starych drzewach, spękana łuskowato. Igły cienkie i długie (1,5—2,5 cm), bardzo ostro zakończone, kłujące, spłaszczone, górna strona zielona i błyszcząca, dolna z dwoma wąskimi białymi paskami. Igły odstają od pędów i częściowo są skierowane ku przodowi.

Jako jeden z nielicznych gatunków iglastych ma zdolność tworzenia pędów przybyszowych na pniu i u nasady grubszych gałęzi.

Szyszki cylindryczne, zwykle jasnobrązowe, długości 6—10 cm (często mniejsze), z cienkimi słomiastymi łuskami, które są pofalowane i postrzępione na wierzchołkach. Łuski wspierające stosunkowo długie i dobrze widoczne, szczególnie u nasady szyszki.

Nasiona czerwonawobrązowe, wielkości 2—3 mm, ze skrzydełkiem do 12 mm. Zdolność kiełkowania nasion wynosi 40—70%. Obradza co 3 lub 4 lata. Żyje bardzo długo (500—800 lat).

Występuje na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej — od Alaski na północy do Kalifornii na południu; od poziomu morza do 900 m n.p.m. W przeciwieństwie do większości amerykańskich gatunków świerka, które są drzewami górskimi, świerk sitkajski jest gatunkiem nizinnym, nadmorskim, rośnie szybko na glebach silnie nawilgotnionych, okresami zalewanych.

Nazwa jego pochodzi od wyspy Sitka, na której został po raz pierwszy poznany. W ojczyźnie swej tworzy drzewostany mieszane z innymi gatunkami. Gatunek ważny gospodarczo, ze względu na szybki wzrost i dużą produkcję drewna.

Do Europy sprowadzony w 1831 r., stanowi jeden z najcenniejszych egzotów dla jej zachodniej części. W Polsce były robione próby uprawy tego gatunku w lasach. Istnieją nawet kilkudziesięcioletnie jego powierzchnie. Według danych Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku, na terenie kraju znajduje się 13 powierzchni leśnych obejmujących 14 ha.

Jest wrażliwy na późne przymrozki i susze, rośnie powoli i atakowany jest przez owady.

*To cytat z otwartej encyklopedii, masz ten świerk, możesz mi wysłać szyszkę z nasionami albo zgłosić adres (przyjadę i pozbieram nasiona)? Odpowiedz
Artur_Dyskopata 2024-10-24 08:01:48 0
Ktoś mi wyjaśni: dlaczego przy całej mojej gorliwości; święta namiotów w tym roku postanowiłem nie wypełniać i nie wypełniłem?
*Wymówką było że jest za zimno.
Co ze mną jest nie tak? Odpowiedz
Artur_Dyskopata 2024-10-23 16:04:44 0
Lubisz ponad 65 dni świątecznych w roku?
To aplikuj o możliwość wypełniania przykazań. {:-)
Czy wypełniasz święto NAMIOTÓW, rodzice wypełniali? Odpowiedz
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Logowanie