Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/109391-de-revolutionibus-o-obrotach-faksymile-rekopisu-1972
Dzisiejsza kartka z kalendarza daje nam świetny pretekst, żeby pokazać bardzo wartościową publikację z naszego zasobu - faksymile rękopisu De revolutionibus [O obrotach] Mikołaja Kopernika. Otóż w 1574 r. zm. Retyk, właściwie Georg Joachim von Lauchen, matematyk, astronom, lekarz, autor tablic trygonometrycznych; od 1554 r. przebywał w Krakowie; przyjaciel Mikołaja Kopernika, jeden z inicjatorów wydania jego dzieł.
W tym roku w lutym przypadła 550 (oczywiście zwłaszcza) rocznica urodzin Mikołaja Kopernika (1473-1543), polskiego astronoma, matematyka, lekarza, prawnika i ekonomisty, twórcy przełomowej teorii heliocentrycznej, która uczyniła go także jednym z prekursorów nowożytnej nauki, bowiem nolens volens ukazywała słabość przekonań religijnych jako źródła wiedzy racjonalnej. A my z naszego zasobu prezentujemy faksymile rękopisu najsłynniejszego dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus [O obrotach].
Geocentrycznemu i geostatycznemu systemowi Klaudiusza Ptolemeusza, zawartemu w dziele Almagest, przeciwstawił Kopernik potrójny ruch Ziemi: obrotowy (wirowy) wokół osi biegunowej z zachodu przez południe na wschód w ciągu jednej doby; obiegowy wokół Słońca w kierunku zachodnim w ciągu jednego roku (Słońce według Kopernika nie znajduje się dokładnie w centrum tego ruchu dopiero J. Kepler odkrył ruch Ziemi i planet po torach eliptycznych, w których w jednym z ognisk znajduje się Słońce); ruch precesyjny osi obrotu Ziemi spowodowany jej nachyleniem do płaszczyzny ekliptyki (w wyniku, jak wykazano później, spłaszczenia Ziemi i działających sił przyciągania Słońca i Księżyca).
System heliocentryczny pozwolił Kopernikowi ustalić porządek planet i proporcje ich orbit oraz uświadomił dotychczasowe błędy w szacunkowej ocenie rozmiarów kosmosu (odległość tzw. sfery gwiazd stałych od układu planetarnego). Przy zanegowaniu podstawowych zasad systemu geocentrycznego, Kopernik, konstruując system przypisujący Ziemi status ciała niebieskiego, opierał się także na danych wynikających z obserwacji astronomicznych poprzedników.
De revolutionibus (O obrotach), które tworzył między 1515 a 1530 r., było początkowo przeznaczone do rozpowszechniania wyłącznie w gronie zaprzyjaźnionych specjalistów. Do publikacji skłonił Kopernika, przybyły w 1539 do Fromborka z Wittenbergi, niemiecki astronom i matematyk G. J. von Lauchen, zwany Retykiem. I to właśnie faksymile rękopisu najsłynniejszego dzieła Mikołaja Kopernika prezentujemy.
Rękopis znajdował się w posiadaniu Kopernika do jego śmierci w 1543 r., następnie trafił do Retyka. Wiele lat później zakupił go profesor tamtejszego uniwersytetu, słynny Amos Komensky. Kolejne losy autografu nie są znane. Rękopis trafił do Pragi, gdzie pozostawał aż do zakończenia II wojny światowej. W 1956 r. został przekazany przez rząd czechosłowacki na drodze wymiany narodowi polskiemu. Obecnie znajduje się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej. Nasze faksymile z 1972 r. wiernie oddaje wszystkie cechy oryginału. Tekst wydrukowano na papierze o fakturze papieru czerpanego z epoki. Pozostawiono wszystkie marginalia, zapiski, podpisy i znaki własnościowe (m. in. ekslibris i podpisy von Nostitzów).
I jeszcze z naszej antykwarycznej perspektywy Dzieło Kopernika jest z pewnością dla antykwariuszy i bibliofilów (zwłaszcza polskich) jednym z najważniejszych białych kruków. Z wydrukowanych po raz pierwszy w roku 1543 w Norymberdze 500 egzemplarzy do dziś na całym świecie zachowało się 269, w tym kilkanaście w Polsce (w zbiorach publicznych). A jeden z egzemplarzy De revolutionibus orbium coelestium został sprzedany nie tak dawno, w 2008 roku, w nowojorskim oddziale Christies za bagatela ponad 2 miliony dolarów.
Zapraszamy na stronę www.atticus.pl do działów księgoznawstwo, bibliofilstwo, ciekawe oprawy, reprinty, fizyka, astronomia oraz propozycje na prezent.
Zakochaj się w antykwariacie.
...
Przypominamy, że działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.
Zapraszamy na nową stronę pod dotychczasowym adresem www.atticus.pl.
W najbliższym czasie będziemy ją doskonalili, poprawiali wszelkie błędy, dlatego bardzo prosimy o Państwa uwagi, zgłaszanie problemów z zamówieniami i komentarze!
Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.
#Kopernik #Copernicus #astronomia @astronomy #rokKopernika #przewrótkopernikański #nauka #polskanauka #antykwariat #książki #galeria #rzeźba #brąz #rzemiosłoartystyczne #Toruń #Frombork #Poland #polishhistory #polishscience #faksymile #rękopis #faksymile
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.