Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17839 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Mucha. Kto choć raz widział numer tego ilustrowanego czasopisma humorystycznego z okresu międzywojennego, natychmiast rozpoznaje charakterystyczną pierwszą stronę z całoszpaltowym rysunkiem, poświęconym bieżącym wydarzeniom, zwłaszcza politycznym, zarówno polskim, jak i globalnym.
Dziś mamy okazję pokazać dorobek pisma z roku 1932 w komplecie, 53 numery zebrane w jednym woluminie.
Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/mucha-tygodnik-rok-lxiv-1932-nr-1-53-98527
Pismo wychodziło w Warszawie, i uwaga! - przez chwilę w Moskwie w latach 1871-1939 (z przerwami) oraz między 1946 a 1952, a więc strasznie długo jak na czasopismo, a jak na czasopismo satyrycznie wyjątkowo długo i nie ma chyba periodyku polskiego, który pod tym względem mógłby się z Muchą równać. Pismo wydawali m. in. Kaufman i Fryze, a redagowali choć krótko Wiktor Gomulicki i Bolesław Prus.
Miało czasem brzydkie, ksenofobiczne i antysemickie oblicze było też jednak pismem niezwykłe
aktywnym, z satyrycznym żądłem, służącym komentarzem do bieżących wydarzeń politycznych i obyczajowych. I takie też był w rok 1932 spod znaku Muchy, gdy kryzys gospodarczy mieszał się z kryzysami politycznymi na całym świecie, sanacyjne rządy pułkowników nabierały nieco groteskowego rysu, a więc okazji do uprawiania satyry i humoru nie brakowało.
Mucha była periodykiem masowym, zawierającym głównie rysunki, dowcipy i anegdoty, fraszki i wiersze satyryczne. Choć większość tekstów i rysunków zamieszczano bezimiennie lub pod pseudonimami, wiadomo, że zdarzało się, iż z pismem współpracowali tej miary twórcy, co Asnyk, Belmont i Oppman.
Fascynujące świadectwo z dziejów satyry w Polsce.
Zapraszamy do działów dwudziestolecie międzywojenne, czasopisma oraz humor, satyra.

Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.atticus.pl), nowocześniejszą, bardziej funkcjonalną, zapewniającą wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#satyra #humor #Mucha #czasopismo #grafika #prasa #gazeta #historia #varsaviana #varsavianum #Warszawa #historiaPolski #Warsaw #Poland #historyofPoland #press #history #dwudziestolecie #czasopisma #rocznik #satyryczne #rysunek #ilustracja #drawing #illustration #satire #humour

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17839 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Mucha. Ilustrowane czasopismo humorystyczne, rocznik 1932
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie