+ Napisz wiadomość
188891 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Film nadesłany przez mieszkańca
#dziki #jaworzno02:03 67 02:03Dziki na rynku w Jaworznie 480p 480p

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:34 32 01:34Dziki odpoczywają za biblioteką #jaworzno 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dziki zawładnęły już całym miastem, nie ma miejsca, w którym by ich nie było. Najbardziej bulwersuje to, że pojawiły się również na cmentarzu pechnickim, a to z pewnością ostatnie miejsce, na którym należałoby się ich spodziewać. 

Skopane trawniki wokół grobów to tylko jeden z problemów. Niestety okazało się, że zwierzyna zdecydowała się zniszczyć także niektóre groby, a zwłaszcza te dziecięce. Rozrzucone po alejkach znicze i kwiaty to aktualnie dość powszechny widok. Nie życzylibyśmy nikomu tego, by musiał spoglądać na zdewastowane mogiły swoich bliskich.

Wszelkie cmentarze to miejsca bardzo szczególne  miejsca zadumy i refleksji. Nawet jeśli pomieszkują na nich małe zwierzątka, to już buszujące tam dziki są nie do przyjęcia.

Dziki widywane są już prawie wszędzie w Jaworznie.  Na cmentarzu już się wcześniej pojawiły. Jedna z mieszkanek tej okolicy informuje nas o tym, że dziki uwielbiają się wylegiwać przy pomniku żołnierzy radzieckich. Zamykanie bramy na noc jedynie szczątkowo pomaga, ponieważ nasza rozmówczyni wspomniała, że dziki potrafią wejść w okolicach godziny 13:00.

Zatem czy istnieje jakieś rozwiązanie tego dzikiego problemu?

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:28 14 01:28Dziki plądrują cmentarz

Dodał: dlaCiebietv

Rodzina dzików spacerowała przy placu zabaw. Na placu znajdowała się grupa dzieci z opiekunami. Do naszej redakcji trafiło wideo od jednego z zatroskanych rodziców.

Pan Artur, mieszkaniec Jaworzna napisał do nas w sprawie sytuacji, która wydarzyła się wczoraj na placu zabaw przy ulicy Kalinowej.

W godzinach popołudniowych na teren obok placu zabaw weszło kilkanaście dzików. Przebywające tam dzieci i dorośli z obawy przed nimi zamknęli się za ogrodzeniem. Pan Artur pisze, że część dzieci się wystraszyła.

Cała sytuacja trwała kilkanaście minut. W tym czasie dziki rozgrzebały też śmieci znajdujące się w okolicznych koszach. Nasz czytelnik zwraca uwagę na to, że nawet w środku dnia nie można czuć się w miejscu publicznym bezpiecznie i czas najwyższy przestać tolerować takie sytuacje.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:31 11 00:31Dziki przy placu zabaw 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dziki spacer po jaworznickim Rynku niczym nieskrępowanych dzików, mogli obejrzeć mieszkańcy naszego miasta, którzy w środowy wieczór spędzali czas w sercu Jaworzna.

Dziki odbyły dziki, acz kulturalny spacer, po płycie jaworznickiego Rynku, ku niewielkiemu zaskoczeniu mieszkańców naszego miasta.

Kolejny raz na naszą redakcyjną skrzynkę wpływają nagrania z dzikami w akcji. Tym razem pan Marcin przesłał nam wideo, na którym widać jak rodzina dzików pełna powabu i kultury przechadza się po rynku w Jaworznie. Nic nie demoluje, nic nie niszczy, po prostu spaceruje wieczorową porą, tak jakby chciała pokazać małym warchlaczkom, jak urokliwy jest wieczorem rynek w naszym mieście.

Sytuacja została zarejestrowana w środowy wieczór 21 czerwca 2023 roku tuż przy Muzeum Miasta Jaworzna i tak naprawdę nikogo już nie zaskoczyła. W końcu dziki to istna codzienność dla wielu mieszkańców, a liczba materiałów z tymi zwierzętami, która dociera na naszą skrzynkę mailową, jest coraz bardziej zatrważająca.

Wolimy, jednak gdy materiały z dzikami pokazują, jak one spacerują, niż jak coś niszczą.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:58 28 00:58Dziki spacer po jaworznickim Rynku 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dziki w Jaworznie to temat morze. Ten jeden notorycznie podchodzi pod sklepy na Os. Podłężu. 

Dzik jest dziki, dzik jest zły, jak głosi pewna teoria oraz słowa znanego wiersza, ale czy na pewno? Ten nic nie robi sobie z tego, że jest omijany, nagrywany. Nawet on sam wydaje się płochliwy. Nie dajmy się zwieść. To dzikie zwierzę i najlepiej, jak już, to podziwiać je, zachowując szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że ani dzików, ani innej dzikiej zwierzyny w mieście, między blokami nie dokarmiamy i marchewek na tę okoliczność w osiedlowym sklepie nie kupujemy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl00:39 33 00:39Dzik na Os. Podłęże w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Skoro dzisiaj Dzień Yorka to na początek peany na cześć tej uroczej psiej rasy. Kynolodzy czyli naukowcy od psów twierdzą, że to pies wytworny, żywy i odważny. My dodajemy, że miły i inteligentny. O wady rasy pytamy właścicielkę yorka Tosi.


Tosia to york zaczepno-obronny. Zaczepia podczas spacerów inne psy, po czym należy ją przed owymi zwierzakami bronić. Taka to malutka wada rasy. 
Rasę tę wyhodowano w XIX w. w angielskim hrabstwie Yorkshire, stąd też nazwa rasy. Yorki powstały ze skrzyżowania kilku ras, ponoć nawet domieszano geny maltańczyka. York jest terrierem czyli psem trochę myśliwskim. Choć to rasa mała yorki nie są rasą kanapowców. Są dynamiczne i lubią długie spacery. York tzw. niewybiegany może być ciut złośliwy, może niszczyć meble i tarmosić co popadnie.

Wśród kilku znanych nam yorków dosłownie żaden nie podaje łapy. Widać taki to niezależny psi arystokrata, co tam będzie jakiemuś człowiekowi łapę podawał, nie ma takiej opcji.

A jak się mają wasze yorki, czy świętują? Pochwalcie się na naszym FB.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl01:42 21 01:42Dzisiaj Dzień Yorka 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Podjazd do jednej z restauracji przy ul. Paderewskiego to jedno z wielu miejsc wykonanych kostką brukową, które wymagają napraw.
Właściciel wspomnianego lokalu poinformował nas o stanie podjazdu prowadzącego do restauracji, wykonanego z bruku. Istotnie pojawiają się w nim dziury, a kostki fizycznie są obluzowane. Między niektórymi widoczne są wielkie przerwy, które miejscami są zasypane piaskiem. Pojawia się również trawa.

Właściciel wskazał, że ostatni jej remont był wykonywany w roku 2014. Ze względu na ilość zgłoszeń dotyczących kostki brukowej w naszym mieście powstaje pytanie: Jakie są prognozy fachowców w kwestii wytrzymałości takiej infrastruktury w czasie od zbudowania do pierwszych dziur?

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:41 13 00:41Dziur w bruku ciąg dalszy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dostaliśmy zgłoszenie dotyczące incydentu udziałem pojazdu i ogromnej dziury w drodze.

Na ul. Sztorczyków pojawiła się wielka dziura, której nietypowy rozmiar mógłby wskazywać na szkody górnicze. Właśnie na niej 21 lutego, około 19:00 zawieszenie stracił jeden z samochodów. W ciągu nocy jednak udało się drogowcom zabezpieczyć drogę i po dziurze obecnie nie ma ani śladu.

Dzięki zgłoszeniu przez policję stanu drogi i szybkiej naprawie przejazd tamtędy jest teraz względnie bezpieczny. Problemem jednak jest nadal cała ul. Storczyków, której stan nawierzchni może nie sprawi, że zgubimy zawieszenie, ale sprawi, że dla naszych aut przeprawa będzie udręką.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:45 15 00:45Dziury na ul. Storczyków

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W osiemdziesiątym ósmym epizodzie poznamy dzięgiel leśny  Angelica sylvestris z rodziny selerowatych-Apiaceae. Bohatera tego filmu uwieczniłem w lesie w Libiążu. Las jest położony przy ulicy Leśnej.

Nazwa naszego bohatera została nadana przez Karola Linneusza i do tej pory nie uległa zmianie. Gatunek ma bardzo charakterystyczny wygląd i właściwie nie sposób pomylić go z jakimkolwiek przedstawicielem tej rodziny, nawet jeśli nie kwitnie.

Jest pospolity niemalże na całym obszarze naszego kraju. Uwielbia miejsca wilgotne na glebach zwartych, Nie ma oporów przed zasiedlaniem miejsc częściowo ocienionych w lasach łęgowych, zaroślach. Może także pojawić się w ogrodach.

Nasz bohater był szeroko stosowany w dawnych czasach w medycynie ludowej. W pierwszej kolejności najważniejszym surowcem leczniczym był korzeń używany jako środek wiatropędny, uspokajający oraz regulujący pracę żołądka.

W moim ukraińskim kompendium wspomina się jeszcze o wykorzystywaniu młodych pędów do jedzenia tak na surowo, jak i po kandyzowaniu w cukrze. Nasiona stosowano przy szkorbucie oraz jako lek wykrztuśny i moczopędny. Liście można również stosować zewnętrznie przy podagrze oraz reumatyzmie. Poza tym nasz bohater jest rośliną miododajną.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki02:55 23 02:55Dzięgiel leśny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

22 maja dobrzy ludzie świętują Dzień Praw Zwierząt. Wprawdzie gdyby człowiek zwierzaki traktował jak należy nie musiałby spisywać ich praw, byłoby sielankowo. Zdaje się jednak, że to zupełna utopia i prawa zwierzaków skodyfikowano.

Cały problem w przeświadczeniu, że ludzie mają abonament na uczucia i emocje. Ale to bzdura.

Źli i bezduszni ludzie zwierzęta krzywdzą, traktują je brutalnie i nie widzą w tych zachowaniach niczego karygodnego. Tu wkracza ustawodawca.

Od dłuższego czasu czekamy na ustawę, która polepszy trudny żywot zwierzaków hodowlanych, zamkniętych w ciasnych i ciemnych klatkach. Ustawodawca wprawdzie zaznaczył, że klatki powinny umożliwić swobodną zmianę pozycji ciała, ale np. klatki dla kur niosek rzadko ten wymóg spełniają. W ustawie o ochronie zwierząt rozprawiono się też z porzucaniem zwierząt.

Musimy zaznaczyć, że większość z nas o swoje zwierzaki domowe dba jak należy. Są częścią rodziny i ukochanymi przyjaciółmi. Nie bez powodu ukuto twierdzenie, że najpiękniejszym prezentem dla człowieka od Pana Boga jest  pies. Pewnie też kot, chomiki i cała reszta tej domowej menażerii.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl02:49 13 02:49Dziś Dzień Praw Zwierząt 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Po Wszystkich Świętych 2 listopada obchodzono Zaduszki - dzień Wszystkich Wiernych Zmarłych. Jak każe tradycja modlono się tego dnia za dusze wszystkich zmarłych. W dawnej Polsce wierzono, że w Zaduszki ci, co odeszli odwiedzają swoje domy, słuchają nabożeństw odprawianych tego dnia przez nieżyjących księży, jedzą, piją i weselą się.02:21 14 02:21Dziś Zaduszki

Dodał: dlaCiebietv

15 lipca, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Tzn. kto obchodzi, ten obchodzi, bo ciekawe jest to, czy znajdą się tacy śmiałkowie, którzy przeżyją ten dzień bez dzwonienia, smsowania, robienia zdjęć, korzystania z aplikacji, przeglądania internetu i jeszcze wielu rzeczy, na które pozwalają nasze telefony i smartfony?

A Wy drodzy jaworznianie wyobrażacie sobie życie w dzisiejszych czasach bez telefonu? Czy w dobie smartfonów ktokolwiek z Was jest w stanie rozstać się choćby na 24 godziny z komórką? Piszcie w komentarzach, jakie jest Wasze zdanie!

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:04 17 02:04Dziś dzień bez telefonu, dajecie radę? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W roku 2021 Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada na 9 lutego, właśnie dziś!

Święto pizzy, które wypada 9 lutego (w tym roku wtorek) to dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej o historii tego dania. Pizza w obecnie znanej formie wywodzi się z Neapolu, chociaż już wcześniej placki z dodatkami popularne były nie tylko wśród Włochów, lecz także innych narodów, w tym m.in. starożytnych Greków.

Miłośnicy pizzy bardzo często decydowali się na obchodzenie Międzynarodowego Święta Pizzy w restauracjach, jednak teraz w czasie pandemii pozostaje nam jedynie, smakowanie ulubionej pizzy zamawiając ją do domu. 

A co sądzą o tym dniu właściciele lokali, w których pizza to danie główne? Są przygotowani na coś specjalnego dla swoich klientów?

Oczywiście, że szykujemy coś specjalnego dla klientów, w tym roku, roku pandemicznym, z okazji święta pizzy mamy dla wszystkich klientów super promocję. Będziecie zadowoleni, więc serdecznie zapraszamy. Przygotowaliśmy również specjalną pizzę, calzone smażone. Pizza ta wywodzi się z Neapolu, jest naprawdę smaczna. - oznajmiła pani Ewelina właścicielka Mattarello.

Jak powiedzieli nam właściciele Mattarello, jaworznianie uwielbiają pizze. Najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest niezmiennie margherita. Jednak wybór jest ogromny każdy znajdzie dla siebie odpowiednią i taką pizzę, którą lubi najbardziej.

Bo z pizzą jest jak z zespołem rockowym: liczy się doskonały skład i wyśmienite kawałki. No tego w tym miejscu nie brakuje!



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl02:40 24 02:40Dziś jest Międzynarodowy dzień pizzy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W dziewięćdziesiątym dziewiątym epizodzie poznamy dzwonka pokrzywolistnego  Campanula trachelium z rodziny dzwonkowatych - Campanulaceae. Na początku okazy z pól uprawnych przy obwodnicy na trawersie jaworznickiej Chrząstówki. Generalnie jest to bardzo stabilny gatunek, skoro od czasu nadania mu nazwy przez Karola Linneusza nikt nie miał śmiałości jej zmienić.

Tutaj po liściach wyraźnie widać, że jest on godny swojej polskiej nazwy. Jego liście w zarysie przypominają pokrzywę zwyczajną, ale są bardziej grubo ząbkowane. Kiedy zakwitnie, wątpliwości znikają. Jego korony kwiatowe są owłosione tak z zewnątrz, jak i w środku. Teraz widzimy go pośród pól uprawnych, ale z natury jest wskaźnikiem starych lasów, szczególnie dębowo-bukowych.

Teraz przechodzimy do okazów widzianych w lasach Obszaru Krajobrazu Chronionego Dobra  Wilkoszyn. Na początku wspomnę, że roślina jest często spotykana na terenie naszego kraju, ale najczęściej na południu. Najliczniej pojawia się w Sudetach i Karpatach. Ku północy sporadycznie na mapach zasięgu pojawiają się białe plamy.

Nasz bohater jest gatunkiem użytecznym, o czym dowiedziałem się ze swojego ukraińskiego kompendium. Po pierwsze z zielonych liści można zrobić zupę w typie kapuśniaku. Zapewne bez dodatku zielonej kapusty się nie obejdzie, ale nasz bohater będzie znaczącą domieszką.

Do 1983 roku skład chemiczny naszego bohatera nie był poznany. Tym niemniej w medycynie ludowej jego ziele stosowano do płukania gardła w stanach zapalnych. Świeże liście stosowano do okładów zmniejszających ból. Tak piszą w moim ukraińskim kompendium. Tym niemniej w jednym z miejsc w Internecie trafiłem na informację, że nie jest on rośliną leczniczą, ale nie jest także trującą. Z drugiej strony dr Henryk Różański uważa jego i inne dzwonki za rośliny lecznicze i tej wersji będę się trzymał.

Warto jeszcze odnotować, że nasz bohater jest bardzo dekoracyjny. Do tego jest rośliną miododajną dającą mnóstwo nektaru oraz pyłku.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki03:48 35 03:48Dzwonek pokrzywolistny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Czas najwyższy powrócić do prezentacji kolejnych gatunków roślin, czyli podopiecznych rzymskiej bogini Flory. Flora to także ogół gatunków roślin występujących na danym obszarze. Startujemy z Jaworzna, ale będziemy się włóczyć tu i ówdzie a głównie ówdzie, nie tylko po Jaworznie. Świat jest wielki. Chodźcie za mną.

W jedenastym epizodzie tego cyklu poznamy dąbrówkę rozłogową  Ajuga reptans. Bohaterka tego filmu należy do rodziny jasnotowatych  Lamiaceae. Na tle roślin sfilmowanych w Parowach Dulowskich w Trzebini można ogarnąć charakterystyczny wygląd gatunku. To prosty pęd z licznymi kwiatami tworzących coś w rodzaju kłosa lub grona. Pod kwiatami znajdują się liście zwane podkwiatkami. Łodyga jest owłosiona naprzemiennie. U podstawy łodygi wyrastają liczne rozłogi, stąd nazwa gatunku.

Przyglądając się roślinom z Białego Lasku niedaleko Polanki Wielkiej, zwróćmy uwagę na to, że kwiat dąbrówki nie posiada górnej wargi. Z kolei dolna jest podzielona na trzy klapy.

Na tle roślin sfilmowanych nad środkowym odcinkiem rzeki Mogiłka w gminie Skawina opowiem co nieco o jego rozmieszczeniu w Polsce. Jest to po prostu gatunek pospolity. Na oficjalnych mapach jego rozmieszczenia znajdziemy nieliczne białe plamy. Gatunek jest pospolity w całej Europie oraz terenach przyległych.

Nasza bohaterka preferuje stanowiska słoneczne. Półcień i cień także nie stanowi dla niej przeszkody. Uwielbia lasy liściaste. Nie gardzi łąkami. Wskazane jest, aby gleby były świeże, zasobne w próchnicę oraz składniki mineralne.

Dąbrówka rozłogowa jest doskonałą rośliną miododajną oraz niezłym ziółkiem. Surowcem leczniczym jest kwitnące ziele. W medycynie ludowej znajduje zastosowanie przy leczeniu malarii, gruźlicy płuc, biegunkach. Dalej idą choroba wrzodowa żołądka, zapalenie przydatków macicy, krwawy kaszel, reumatyzm.

W zastosowaniu zewnętrznym można o niej powiedzieć krótko  do rany oraz na oparzenia przyłóż.

Ponadto naparem z ziela można myć głowę w celu umocnienia włosów.

Już w wersji dzikiej roślina jest bardzo ozdobna. Spośród wielu odmian wyróżnia się ta o purpurowych liściach.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #flora_stories03:34 8 03:34Dąbrówka rozłogowa

Dodał: dlaCiebietv

Czas najwyższy powrócić do prezentacji kolejnych gatunków roślin, czyli podopiecznych rzymskiej bogini Flory. Flora to także ogół gatunków roślin występujących na danym obszarze. Startujemy z Jaworzna, ale będziemy się włóczyć tu i ówdzie a głównie ówdzie, nie tylko po Jaworznie. Świat jest wielki. Chodźcie za mną.

W jedenastym epizodzie tego cyklu poznamy dąbrówkę rozłogową  Ajuga reptans. Bohaterka tego filmu należy do rodziny jasnotowatych  Lamiaceae. Na tle roślin sfilmowanych w Parowach Dulowskich w Trzebini można ogarnąć charakterystyczny wygląd gatunku. To prosty pęd z licznymi kwiatami tworzących coś w rodzaju kłosa lub grona. Pod kwiatami znajdują się liście zwane podkwiatkami. Łodyga jest owłosiona naprzemiennie. U podstawy łodygi wyrastają liczne rozłogi, stąd nazwa gatunku.

Przyglądając się roślinom z Białego Lasku niedaleko Polanki Wielkiej, zwróćmy uwagę na to, że kwiat dąbrówki nie posiada górnej wargi. Z kolei dolna jest podzielona na trzy klapy.

Na tle roślin sfilmowanych nad środkowym odcinkiem rzeki Mogiłka w gminie Skawina opowiem co nieco o jego rozmieszczeniu w Polsce. Jest to po prostu gatunek pospolity. Na oficjalnych mapach jego rozmieszczenia znajdziemy nieliczne białe plamy. Gatunek jest pospolity w całej Europie oraz terenach przyległych.

Nasza bohaterka preferuje stanowiska słoneczne. Półcień i cień także nie stanowi dla niej przeszkody. Uwielbia lasy liściaste. Nie gardzi łąkami. Wskazane jest, aby gleby były świeże, zasobne w próchnicę oraz składniki mineralne.

Dąbrówka rozłogowa jest doskonałą rośliną miododajną oraz niezłym ziółkiem. Surowcem leczniczym jest kwitnące ziele. W medycynie ludowej znajduje zastosowanie przy leczeniu malarii, gruźlicy płuc, biegunkach. Dalej idą choroba wrzodowa żołądka, zapalenie przydatków macicy, krwawy kaszel, reumatyzm.

W zastosowaniu zewnętrznym można o niej powiedzieć krótko  do rany oraz na oparzenia przyłóż.

Ponadto naparem z ziela można myć głowę w celu umocnienia włosów.

Już w wersji dzikiej roślina jest bardzo ozdobna. Spośród wielu odmian wyróżnia się ta o purpurowych liściach.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #flora_stories03:34 3 03:34Dąbrówka rozłogowa

Dodał: dlaCiebietv