+ Napisz wiadomość
188450 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko zbiórka pieniędzy, to także ciężka praca wielu osób dobrej woli, którzy jako wolontariusze pomagają Orkiestrze.

Co roku jaworznicki sztab i wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspierają firmy z Jaworzna. W tym roku po raz kolejny z Orkiestrą zagrają PSS Społem i Biuroland.

Dzięki przekazanym darom wszyscy wolontariusze otrzymają podczas niedzielnego finału ciepłe posiłki, kawę i herbatę.00:45 8 00:45Biuroland i PSS Społem grają z WOŚP 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Grupa Biuroland jak co roku, po raz kolejny, dołącza do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i tak jak zawsze wspiera jaworznicki sztab.

Jak to zgrabnie nazwała przedstawicielka firmy Pani Renata Adamus, Biuroland przekazuje cegiełkę w postaci produktów firmy, którymi są między innymi sztućce, kubeczki jednorazowe oraz wszystko, co może pomóc wolontariuszom w przerwie od zbierania datków do puszek. 

Co ważne i wyróżniające na tle innych, Biuroland podchodzi do sprawy inaczej niż większość i przekazuje produkty, które mają umilić prace jaworznickiego sztabu oraz wszystkich zaangażowanych wolontariuszy, a nie produkty, które miałyby być zlicytowane. 

Nie ważne jednak w jakiej formie się pomaga, ważne jest to, że w ogóle się to robi i chce się wspierać 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:39 22 00:39Biuroland wspiera jaworznicki sztab WOŚP 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Do niedawna eurodeputowany, dziś senator i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnościami - Marek Plura otworzył swoje nowe biuro senatorskie w Katowicach.

Biuro ma być nie tylko miejscem pracy, ale przede wszystkim miejscem spotkań, dlatego, choć to 11 piętro wieżowca przy ul. Francuskiej 70, to musi spełniać wszystkie, szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnościami standardy.

Jak podkreśla senator  praca biura będzie szczególnie nastawiona na skuteczną pomocą w przygotowaniu petycji, która mogą posłużyć dobrym zmianom w prawie.

Więcej na temat biura senatorskiego Marka Plury znaleźć można w mediach społecznościowych.02:59 19 02:59Biuro senatorskie Marka Plury otwarte 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W sześćdziesiątym drugim epizodzie poznamy bniec biały  Melandrium album z rodziny goździkowatych  Caryphyllaceae. Bohatera tego filmu uwieczniłem z kilku chrzanowskich miejscówek. Jest to jednak gatunek nader często spotykany w naszym kraju.

Systematyka gatunku jest zagmatwana. Niektórzy botanicy zaliczają go do rodzaju lepnica jako Silene latifolia. Ja jestem tradycjonalistą. Według Szafera u rodzaju bniec owoc będący torebką nie jest podzielony na komory. U lepnic dołem znajdują się komory.

Roślina jest dość charakterystyczna. Moim zdaniem trudno pomylić ją z czymkolwiek, nawet kiedy nie kwitnie. Kiedy kwitnie, warto zauważyć zrośnięty kielich z licznymi żyłkami. Są też białe, rozcięte płatki korony. U większości osobników są one szerokie, trafiają się okazy o wąskich płatkach korony. W kwiecie znajduje się pięć znamion słupka lub też są okazy wyłącznie z pręcikami, ponieważ jest to roślina rozdzielnopłciowa i dwupienna zarazem.

Nasz bohater był cenionym ziółkiem. Jednakże według doktora Henryka Różańskiego już od XIX wieku zaczął popadać w niełaskę. Teraz tak jakby przeżywał renesans. Moim zdaniem, to nie jest zioło, które można stosować samodzielnie. Niektórzy autorzy podają, że jest to roślina trująca. Tym niemniej odnotowuję, że z poważniejszych chorób, w których leczeniu pomagał była między innymi skrofuloza, czyli gruźlica węzłów chłonnych.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki02:42 37 02:42Bniec biały 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W dwudziestym dziewiątym epizodzie tego cyklu poznamy bniec czerwony  Melandrium rubrum z rodziny goździkowatych - Caryophyllaceae. Ubiegłoroczny cykl filmowy zdominowały rośliny zielne. W tym roku także będą się one pojawiać. Oto piętnasty taki bohater. Na tle roślin sfilmowanych w rejonie Doncaster w Anglii wspomnę, że bohater tego filmu jest jeszcze klasyfikowany jako lepnica czerwona  Silene dioica. Osobiście trzymam się pierwszej, starszej wersji.

Na tle osobników męskich roślin sfilmowanych w lesie Bachowiec k. Ryczowa wspomnę, że ten gatunek spotkamy na większej części terenu Europy oraz w Afryce Północnej. U nas uchodzi za gatunek pospolity. Najwięcej stanowisk posiada w górach i na Pomorzu. Preferuje wilgotne lasy, zarośla i ich skraje, nadrzeczne kamieńce oraz ziołorośla. Preferuje gleby próchnicze, żyzne o odczynie obojętnym lub słabo kwaśnym. Być może dlatego nie widuję się z nim w Jaworznie. Kwitnie od maja do września.

Teraz przenosimy się do Woli Radziszowskiej k. Skawiny, aby obejrzeć okazy żeńskie. Tutaj wspomnę, że ten gatunek warto mieć w ogrodzie. Najlepiej stosować go jako składnik flory kwietnych łąk. Poza tym doskonale znosi zacienienie. Wspomina się, że jest wskaźnikiem obecności metali ciężkich w glebie. Nie wydaje mi się to prawdopodobne, zważywszy na jego naturalne rozmieszczenie w naszym kraju i jego brak lub znikomy udział we florze Jaworzna, Chrzanowa, Trzebinii, a nawet Mysłowic uchodzących w zasięgu naszych mediów za najbardziej skażone cynkiem i ołowiem miejsca w Polsce. Takie same wątpliwości mam po obserwacjach dokonanych w Anglii.

I na zakończenie mantra, która kończyła filmy ubiegłorocznego cyklu. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes03:37 19 03:37Bniec czerwony 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Bobry na dobre zadomowiły się w Jaworznie. Oto przypadek z 17 sierpnia 2022. Kolejnym miejscem, gdzie się osiedliły, jest ujście Łużnika do Koziego Brodu. Tama została zbudowana kilka metrów na wschód od mostu. Blokuje ona skutecznie dalszą drogę Koziego Brodu do Przemszy. Zarazem powstał ciekawy akwen po tym, jak część wody, cofnęła się do końcowego odcinka Łużnika. Lasy Państwowe prowadzą sporo działań w kierunku małej retencji wodnej, a tutaj proszę mamy darmową dużą retencję wodną, ponieważ Kozi Bród jest powstrzymany na całej swojej długości, licząc od źródeł w Trzebini Myślachowicach.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:52 43 00:52Bobry w Szczakowej 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Bociany wróciły do gniazda w gospodarstwie Pana Stanisława.

Ptakiem zwiastującym nadejście wiosny niewątpliwie jest bocian. Wiele osób specjalnie dla naszych czarno-białych przyjaciół przygotowuje miejsca, by mogły się zagnieździć w sąsiedztwie. Jedną z takich osób jest Pan Stanisław, u którego gniazdo znajduje się na kominie.

Jest to kolejny raz, jak bociany wybrały to konkretne gniazdo na swój dom, co także cieszy mieszkańców okolicy. Sam Pan Stanisław wyliczył, że gdy poprzednim razem ptaki osiedliły się w tym miejscu, to w ciągu roku szkolnego pojawiło się z wycieczkami około dwustu dzieci.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:04 21 01:04Bociany na Długoszynie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Bocianie gniazdo wraz z pierzastymi mieszkańcami to w Jaworznie przyrodnicza sensacja. Ponoć było w Ciężkowicach, ale już nie ma. Ostało się tylko na Długoszynie, na wysokim kominie piekarni Stanisława Bigaja.

Pan Bigaj jest szczęśliwym właścicielem zadowolonej z życia kolorowej zwierzakowej menażerii. Ma 90 kur, 30 kogutów, 7 królików, 8 kotów i 6 karasków. Prowadzi też lazaret dla chorych kur. Wszystkie zwierzaki świetnie zaopiekowane. Pan Stanisław żadnego żyjątka nigdy by nie skrzywdził. Jakież było więc jego zdziwienie, gdy w sprawie bocianów odezwali się do niego pracownicy wydziałów ochrony środowiska z Urzędu Wojewódzkiego i na dokładkę z Urzędu Miasta.

W tym roku kapryśne bociany pana Stanisława nie miały piskląt, może więc w przyszłym zadbają o o populację. Z pewnością pojawią się na ulubionym kominie w przyszłym roku. Czeka je jednak mała przeprowadzka.

Żywot bociany u pana Stanisława mają komfortowy. Dość, że mieszkanko z piękną panoramą na okolicę, to w pobliżu wody i łąki, a tam dużo ich pysznego jedzonka. Jak można było naskarżyć na pana Stanisława do ochrony środowiska? W głowie się nie mieści.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl05:18 35 05:18Bociany pana Stanisława i mały problem 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności. 

W trzydziestym ósmym epizodzie tego cyklu poznamy bodziszek żałobny  Geranium phaeum z rodziny bodziszkowatych. To dwudziesty drugi gatunek rośliny zielnej w tegorocznym cyklu. W Polsce to roślina rzadka. Dominuje na południu naszego kraju oraz częściowo na wschodzie.

Preferuje skraje lasów, zarośla, brzegi potoków oraz wód stojących. Z drzew preferuje towarzystwo olszy szarej.

Roślina jest bardzo charakterystyczna ze względu na barwę kwiatów, najciemniejszą spośród gatunków rodzimych. Kontrastuje z tym bardzo jasna plama u nasady płatków korony. To czyni zeń gatunek przydatny w naturalistycznych ogrodach. Tamże przywabia owady, przede wszystkim trzmiele.

Inną cechą gatunku są plamy na blaszkach liściowych. Najbardziej są one wzmocnione u odmiany Sambor. Czasami plam brak. Warto jeszcze zauważyć, że jako bylina może się w ogrodach utrzymywać bardzo długo. W ich cienistych zakątkach przez większą część roku tworzy zielony kobierzec.

Na zakończenie przyjrzymy się roślinom z rezerwatu Dolina Kluczwody. Widzieliśmy się tam z nimi w końcu maja. To najlepsza pora, aby wybrać się w tę okolicę o tej porze roku. Niestety, nie udało mi się natrafić na informację, czy jest również rośliną leczniczą. Być może badania trwają. Wszak wiele gatunków z tego rodzaju to niezłe ziółka.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:03 28 03:03Bodziszek żałobny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Nadzwyczaj ceniony duet Radek Bolewski i Maciej Tubis zagrali bezdyskusyjnie udany koncert na scenie ATElier Kultury przy ul. Mickiewicza. Zaproponowali nowe interpretacje utworów Grzegorza Ciechowskiego. Wydarzenie działo się w niedzielę 19 maja.

Organizator zapowiedział, że to duet jakiego jeszcze nie słyszeliście i była to opinia nie na wyrost. Z pewnością artyści dziesiątki razy odpowiadali na banalne pytanie dlaczego Ciechowski? Nie byliśmy oryginalni, zadaliśmy takie pytanie z przekonaniem, że usłyszymy w tej sprawie coś zupełnie nowego.

Utworów Ciechowskiego do staroci zaliczyć nie można, teksty tego muzyka na aktualności nie tracą. Świat widać się nie zmienia, co było jest nadal.

Może się przydarzyć, że niektóre covery są niczym przepis na katastrofę. Ale duet Bolewski & Tubis uniknął takich muzycznych kompromitacji. Ich interpretacje utworów Ciechowskiego doceniają i krytycy, i dziennikarze muzyczni i szanowna publika.

Na zakończenie małe wahanie  to już można pytać o Polskę czy jeszcze nie?

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:56 18 03:56Bolewski & Tubis na scenie ATElier Kultury 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Ogromne składowisko odpadów w Mysłowicach na Brzezince.
http://ctmyslowice.pl/artykul/pierwsza-ciezarowka/116882301:32 25 01:32Bomba ekologiczna w Mysłowicach 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

02:20 69 02:20Borowa chata sylwester 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv