WASZE ULUBIONE FILMIKI WEDŁUG STATYSTYK Z PROJEKTU X
Miejsce 1 https://www.youtube.com/watch?vSWyeeMzjvIo&listPLmchXQE_b9Ovs-oZyDj-mGtlQP6BpVbUR
Zabroniona Wyspa Z Której Ludzie Nie Wracają... - https://youtu.be/DHprjy_iS1U
Dziki Niedźwiedź Uratował Mu Życie Stając w Jego Obronie - Piękna Historia - https://youtu.be/8loVmzwpSvA
Ponad 91% Polaków deklaruje, że pije piwo. Według wyników tych samych badań, najbardziej lubimy jasne pełne, najmniej lagery i piwa typu pils. Czy wiedziałeś jednak, że oprócz charakterystycznego smaku - piwo a raczej chmiel w nim zawarty ma różne właściwości zdrowotne.
Na pewno słyszeliście dotąd wiele kontrowersji na temat rośliny, która jest podstawowym element składu jednego z naszych ulubionych trunków, ale czy wiedzieliście wcześniej na czym właściwie polega fenomen chmielu?
Historia fermentacji sięga aż 9000 lat p.n.e. kiedy to ludzie, a konkretnie Sumerowie zaczęli osiedlać się i uprawiać ziemię. Oprócz upolowanego mięsa jedli to, co udało im się wyhodować. Nauczyli się również uprawiać zboża, kosić je, oddzielać, a następnie kruszyć ziarna między kamieniami. Kolejnym krokiem do wynalezienia piwa było odkrycie techniki pieczenia chleba, ponieważ do wytworzenia prymitywnego piwa wystarczą tylko dwa składniki, właśnie chleb i woda, ponieważ to dzięki nim zachodzi fermentacja alkoholowa.
To Babilończycy jako pierwsi w historii, do piwnej receptury dodali chmiel. Chcieli poprawić jego smak, ale jak się okazało, wraz z włączeniem go do składu piwa, dodali mu również właściwości zdrowotnych. Jak się jednak okazuje, ludzkość stosowała chmiel do celów terapeutycznych na długo przed tym zanim zaczęto warzyć piwo.
W najnowszych badaniach poświęconych chmielowi, chińscy naukowcy pochylili się nad dwoma związkami zawartymi w tej niezwykłej roślinie pnącej: izoalfakwasami oraz ksantotumolem. To właśnie te dwa dziwnie brzmiące związki nadają piwu uwielbianą przez wielu goryczkę.
Podoba Ci się temat? Jeśli chcesz pomóc w rozwoju kanału, podziel się wiedzą z przyjaciółmi, zostaw lajka i zasubskrybuj kanał, a już nigdy nie przegapisz najnowszych wiadomości ze świata zdrowia i nauki!
Jak się okazuje, chmiel składa się z licznych aminokwasów, białek, błonnika, polifenoli, olejków eterycznych, żywicy i wosków. Kwasy organiczne i olejki eteryczne zawarte w chmielu mają działanie przeciwbakteryjne dzięki, którym chmiel doskonale nadaje się do procesu fermentacji. Zabezpiecza piwo przed zepsuciem, a przy okazji dodaje mu aromatu.
Co ciekawe Izoalfakwasy poprawiają metabolizm glukozy, mają właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, chronią naszą wątrobę i działają odchudzająco.
Z kolei ksantotumol działa antynowotworowo i przeciwbakteryjnie nawet wobec groźnych patogenów takich jak Clostridium difficile, które są jedną z najczęstszych przyczyn rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Dodatkowo, ksantotumol hamuje nadmierną krzepliwość krwi, co zdaniem naukowców w przyszłości może dawać możliwość wykorzystania go w prewencji zawałów serca. Oprócz danych, które zebraliśmy na podstawie ostatnich badań poświęconych tym dwóm związkom, wiemy, że chmiel zawiera w sobie też inne związki działające przeciwwirusowo. Jak dotąd badania przeprowadzono jedynie na zwierzętach i hodowlach komórkowych, ale potencjał chmielu jako środka działającego prozdrowotnie jest dość oczywisty.
Co ciekawe, chmiel ma jeszcze jedną właściwość, która pomoże tym, cierpiącym na bezsenność, ponieważ poprawia jakość snu i ułatwia zasypianie. Wyniki badań klinicznych, w których połączono chmiel z walerianą i męczennicą inaczej zwaną passiflorą wykazały, że taka kombinacja ma taką samą skuteczność jak lek farmaceutyczny ,,Zolpid - lek uspokajający i nasenny produkowany przez koncerny farmaceutyczne. Na polskim rynku możemy dostać zioła chmielu w tabletkach, które działają uspokajająco.
Dla zatwardziałych amatorów piwa nie mam jednak zbyt dobrych wiadomości. Piwo pite jedynie w małych ilościach przyniesie nam korzyści zdrowotne, a jak wiemy, rzadko komu udaje się sięgnąć tylko po jedno małe piwko do obiadu ;) Wszystko dlatego, że w szeroko dostępnych piwach typu lager czy pilsner, które królują na polskim rynku, nawet jeśli na ich etykiecie widnieje hasło mocno chmielone samego chmielu jest niewiele, więc spożywanie piwa niespecjalnie ma się do pełnego wykorzystania jego właściwości zdrowotnych. Lepiej jest samemu wyhodować lub zebrać chmiel, co z kolei jest bardzo czasochłonne i trudne.
Miejmy nadzieję, że już niedługo ekstrakty z chmielu będą szeroko dostępne...
CIĄG DALSZY NA FILMIE...
++++++++
Zastrzeżenie: Materiały i informacje zawarte w kanale Projekt Natura są przeznaczone wyłącznie do celów ogólnych i edukacyjnych i nie stanowią porady prawnej, medycznej ani innej profesjonalnej porady w jakiejkolwiek sprawie. Oświadczenia te nie zostały ocenione przez żadne organizacje i nie są przeznaczone do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek chorób. Zawsze należy zasięgnąć porady lekarza.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.