CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Oglądasz #iWiesz
Załóżmy, że żyjesz, ale jesteś przekonany, że nie żyjesz. Codzienność wydaje się tułaczką Twoich rozkładających się zwłok. Jesteś żywym trupem, zombie. Czy to możliwe?
Autor: Karol Kania
KONTAKT: piszesz@iwiesz.to
Jesteś ciekawy świata? Sprawdź iWiesz w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/iwiesz/
Instagram: https://instagram.com/iwiesz/
SKRYPT ODCINKA:
Subskrybujesz, iWiesz więcej!
Czy ZOMBIE ISTNIEJĄ?
Tak. I choć zespół Cotarda dotyka naprawdę niewielkiej liczby ludzi, jest potwierdzonym zaburzeniem psychicznym. Osoby dotknięte tym złudzeniem twierdzą, że ich ciała ulegają rozpadowi, gniją, tracą narządy wewnętrzne.
Pacjenci nie potrafią zarazem wytłumaczyć, jak to możliwe, że mogą mówić, oddychać i poruszać się bez mózgu, serca, płuc i innych narządów, ale są absolutnie przekonani, że ich nie posiadają, a w związku z tym zaczynają zachowywać się jakby faktycznie ich nie mieli. Np.. Poruszają się jak zombie.
Przypadłość została ochrzczona nazwiskiem francuskiego neurologa Julesa Cotarda, który jako pierwszy opisał jej przypadek. Pacjentką była kobieta, przedstawiająca się jako Mademoiselle X. Religijna 43 latka, uznała, że została przeklęta przez samego Boga. Z czasem przestała czuć zapachy oraz smaki. Opisywała, że nie widzi deszczu i nie słyszy tykania zegarków. Z czasem zaczęły pojawiać się urojenia. Kobieta deklarowała, że jedzenie nie przeszłoby jej przez gardło, że jej wnętrzności nie mogłyby go strawić. Sama uznawała siebie za nieśmiertelną - skoro już raz umarła i wciąż chodzi na świecie, nie może umrzeć drugi raz. Wykazywała też obniżoną wrażliwość na ból, co sprawdzano wbijając w nią szpilki. Mademoiselle X w końcu umarła śmiercią głodową.
Zespół Cotarda występuje zwykle u osób dotkniętych psychozą, taką jak schizofrenia czy inne choroby psychiczne. Uważa się, że złudzenie wynika z nieprawidłowego działania obszarów mózgu, odpowiedzialnych za rozpoznawanie twarzy.
Pacjenci mają wrażenie, że twarz którą obserwują w lustrze, nie jest twarzą osoby do której należy ciało. Nie łączą swojego odbicia z własnym Ja. Złudzenie może też mieć związek z zespołem Capgrasa w którym chory jest przekonany, że znane mu osoby zostały podmienione przez sobowtóry.
Osoby cierpiące na zespół Cotarda mają często skłonności samobójcze. Zdarza się nawet, że po nieudanej próbie odebrania sobie życia, wierzą że ta się powiodła, a oni są żywym trupem. Będąc przekonanym o swojej śmierci, mogą nawet poczuć swoistą więź z prawdziwymi zmarłymi, a w związku z tym czuć się lepiej na cmentarzach.
Ale artykuły podają też inne przypadki, min. czternastoletniego chłopca, który doświadczył zespołu Cotarda po napadzie padaczkowym. Od tego momentu około dwa razy w roku cierpiał na epizody trwające od trzech tygodni do trzech miesięcy. W trakcie każdego nawrotu zespołu Cotarda mówił, że wszyscy i wszystko było martwe (w tym drzewa), opisał się jako martwego i ostrzegał, że świat zostanie zniszczony w ciągu kilku godzin. Doświadczał chronicznego smutku. Nie reagował zarazem na przyjemne bodźce.
Żyć i nie żyć jednocześnie.
Oto zespół Cotarda.
To nie jedyny syndrom, który powinieneś poznać. Obejrzyj fil Syndrom ALICJI W KRAINIE CZARÓW - tajemnicze zaburzenie, które zmieni Twój świat.
Tags: Czy ZOMBIE ISTNIEJĄ? CZY zombie mogą istnieć?
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.