Trzy niezwykłe kobiety przywołują pamięcią czasy Powstania Warszawskiego, w którym brały czynny udział.
Jak zapamiętały pierwsze walki? Co czuły na widok polskich flag w okupowanym mieście? Czy czuły strach? Czy obrzydzał je widok rozerwanych ciał? A może zdarzały się też piękne chwile; chwile wytchnienia, wzruszenia, wolności? Dlaczego powstanie trwało tak długo? Dlaczego 63 dni 1944 roku zdawały się ciągnąć w nieskończoność? I wreszcie najważniejsze pytanie - jaki był sens powstania? Czy ludzie wiedzieli, że biorą udział w zbiorowym samobójstwie? A może woleli umrzeć na własnych warunkach? O co tak naprawdę walczyli i czy wierzyli w zwycięstwo? Dlaczego powstanie MUSIAŁO wybuchnąć.
Na te pytania znajdziecie Państwo odpowiedź w opowieści trzech niezwykłych pań z Armii Krajowej: por. Krystyny Bielskiej "Stynki", por. Gryzeldy Studzińskiej "Zeli" oraz prof. Marii Turowskiej "Myszki". Spotkanie prowadzi harcmistrz Krzysztof Jakubiec. Organizatorem jest Księgarnia Wojskowa im. gen. dyw. Stefana Roweckiego "Grota" w Łodzi, przy ul. Tuwima 34. Rejestracji dokonano 5 września 2017 roku.
Z wykładu dowiecie się Państwo także czym były szarpie. Usłyszycie historię zdobycznego czołgu, który okazał się śmiertelną pułapką. Będzie też o bezlitosnych Kałmukach, alianckich zrzutach broni, latających krowach (szafach), kolportażu podziemnej prasy i muzyce Chopina granej dla rannych.
Kategoria: Różności
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.