Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 19436 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Oto zebrany w jednym tomie dorobek czasopisma Kronika, które ukazywało się w drugiej połowie 1819 r. za sprawą Brunona Kicińskiego i Teodora Morawskiego. Przed kończącą wydawanie pisma decyzją cenzury opublikowano zaledwie 7 numerów (z ciągłą numeracją stron), które prezentujemy zamknięte w zgrabnej oprawie z epoki.
Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/110086-Kronika-Kicinski-Morawski-1819
Kronika poruszała wszelkie sprawy polityczne i literackie, np. bieżące wydarzenia w dziale o wdzięcznej nazwie Historia tegoczesna, czyli współczesna, publikowano też recenzje i sprawozdań ze świata książek, itd. itp. Ciekawe to świadectwo czasu niezwykle rozpolitykowanego i pełnego nowych idei w Polsce, czyli okresu Królestwa Kongresowego. Jak wiadomo kongres wiedeński, ustalający ponapoleoński porządek Europy, rozstrzygnął dalszy los Księstwa Warszawskiego, utworzonego przez Bonapartego. Nieoczekiwanie obrońcą sprawy polskiej stał się car Rosji Aleksander I, który na miejsce Księstwa, doprowadził do powstania Królestwa Polskiego (20 czerwca 1815 r.), a w listopadzie nadał mu konstytucję. Otrzymało ono formalnie szeroką autonomię i jedną z najbardziej liberalnych konstytucji w Europie. Ale trudno było pogodzić absolutystyczne tendencje cara i polskie ambicje. Okres Królestwa Kongresowego to czas intensywny, zarówno realizowania realnej polityki przez Druckiego-Lubeckiego, jak i licznych tajnych i jawnych stowarzyszeń, zakończony wybuchem powstania listopadowego.
Osobami biorącymi żywy udział w ówczesnych wydarzeniach byli także wspomniani twórcy Kroniki. Kiciński (1797-1844) dziennikarz, publicysta, redaktor, wydawca, poeta i tłumacz, był jednym z ważnych animatorów polskiej prasy o charakterze politycznym i literackim. Z kolei Morawski (1797-1879), w swym długim i aktywnym życiu, był dziennikarzem, politykiem, ministrem ostatniego Rządu Narodowego i historykiem. Po powstaniu wyemigrował do Paryża, gdzie pozostał jako zaocznie skazany przez Cara na ścięcie. Tam związał się z obozem księcia Adama Czartoryskiego, którego był bliskim doradcą. Pod koniec życia opublikował 6-tomowe Dzieje narodu polskiego w krótkości zebrane (doprowadzone do 1832 r.).
Wartościowy druk związany z historią Polski.
Zapraszamy do działów Historia Polski, Rzeczypospolita Polska, Napoleonica oraz propozycje na prezent.

Działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#BrunonKiciński #TeodorMorawski #kronika #czasopismo #Morawski #Kiciński #dziejepolitykipolskiej #Kongresówka #KrólestwoPolskie #KrólestwoKongresowe #Traktatwiedeński #XIXwiek #dziejePolski #historia #HistoriaPolski #Polska #polishhistory #Poland #stareksiążki #oldbooks #bibliophile #ciekawewydania #polityka #politics

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 19436 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Kronika czasopismo z 1819 r. wydawane przez B. Kicińskiego i T. Morawskiego
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie