Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17883 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Aleksandra Kraushara Towarzystwo Warszawskie Przyjaciół Nauk 1800-1832 tom czwarty z 1902 r.
Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/110268-Kraushar-towarzystwo-warszawskie-przyjaciol-nauk-1816-1820-ksiega-III-1902
Kraushar (1842-1931) był historykiem, poetą, tłumaczem i prawnikiem, a także warszawskim Żydem, który angażował się w działalność związaną z dążeniami asymilatorskimi wśród polskich Żydów w II połowie XIX w., czego wyrazem było zbliżenie się do Narodowej Demokracji i przyjęcie z żoną chrztu w kościele rzymskokatolickim (1903).
Przede wszystkim znany był jako historyk, piszący o dziejach Warszawy, a także historii Żydów polskich, czego świadectwem były Frank i frankiści polscy oraz Historia Żydów w Polsce.
Kraushar jako historyk-samouk miał rozległe zainteresowania. Opierał się zawsze na bogatych materiałach z archiwów krajowych i zagranicznych, a dzięki jego przytoczeniom zachowało się wiele informacji ze źródeł, które uległy zniszczeniu w czasie II wojny.
Kraushar miał też duże zasługi dla rozwoju polskiego życia naukowego, m. in. jako organizator Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. I to właśnie w tym kontekście można przedstawiać jego wielotomowe dzieło Towarzystwo Warszawskie Przyjaciół Nauk 1800-1832, z którego Księga III [ t. 4 ], zatytułowaną Czasy Królestwa Kongresowego 1816-1820 mamy w naszej ofercie. Przedstawiało ono szczegółowo dzieje towarzystwa w trudnym okresie po kongresie wiedeńskim, znoszącym napoleoński porządek w Europie.
Działające w latach 180032 Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Warszawie (TPN), odegrało wielką rolę w zachowaniu i rozwijaniu życia kulturalno-naukowego w okresie zaborów. Reprezentowało naukę całego kraju, prowadziło pracę zespołową, systematyczną i zorganizowaną uczonych, literatów, osobistości oficjalne oraz tzw. przyjaciół nauk. Głównym ideologiem TPN był Stanisław Staszic, wielka osobowość epoki stanisławowskiej. Program działalności miał charakter utylitarny, służący rozwojowi nauki polskiej, zachowaniu polskości i rozwojowi kraju. Publikowane we własnych wydawnictwach periodycznych prace TPN obejmowały wszystkie dyscypliny naukowe, a w zakresie humanistyki były to m. in. studia nad językiem pol., jego słownictwem (S. B. Linde), gramatyką (O. Kopczyński), ortografią, studia dotyczące historii Polski, zwłaszcza jej gospodarki, prawa, nauki, literatury i sztuki (T. Czacki, J.S. Bantkie, W. Surowiecki, F. Bentkowski, J. Lelewel). TPN zostało rozwiązane przez władze carskie w ramach represji po powstaniu listopadowym. Tradycje TPN podjęło Towarzystwo Naukowe Warszawskie (1907), w którego organizację włączył się właśnie Aleksander Kraushar.
Zapraszamy na stronę www.atticus.pl do działów historia Polski oraz pedagogika, edukacja.
Zakochaj się w antykwariacie.
...
Działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#AleksanderKraushar #Kraushar #dziejepolitykipolskiej #Kongresówka #KrólestwoPolskie #Traktatwiedeński #XIXwiek #dziejePolski #historia #HistoriaPolski #Polska #polishhistory #Poland #stareksiążki #oldbooks #bibliophile #ciekawewydania #polityka #politics #Żydzi polscy #historyk #TPN #TowarzystwoPrzyjaciółNaukwWarszawie #Warszawa #varsaviana #naukapolska #pałacStaszica

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17883 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: A. Kraushar Towarzystwo Warszawskie Przyjaciół Nauk 1800-32. Czasy Królestwa Kongresowego... [1902]
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie