CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Czas najwyższy powrócić do prezentacji kolejnych gatunków roślin, czyli podopiecznych rzymskiej bogini Flory. Flora to także ogół gatunków roślin występujących na danym obszarze. Startujemy z Jaworzna, ale będziemy się włóczyć tu i ówdzie a głównie ówdzie, nie tylko po Jaworznie. Świat jest wielki. Chodźcie za mną.
W siedemnastym epizodzie poznamy języczkę pomarańczową Ligularia dentata z rodziny astrowatych Asteraceae. Na początku obejrzymy rośliny uprawiane w Miejskim Ogrodzie botanicznym w Zabrzu. To częsty nie tylko w zieleni publicznej uprawiany gatunek ozdobnej byliny. Jak przystało na tak popularny gatunek ma wiele odmian różniących się między sobą, między innymi barwą blaszek liściowych.
Jej ojczyzną jest Daleki Wschód a dokładniej jest rodzima dla flory Chin i Japonii. Tworzy spore kępy. Uwielbia miejsca wilgotne. Nazwa gatunku pochodzi od ostro ząbkowanych brzegów owalnych blaszek liściowych.
Teraz przenosimy się do Jaworzna, gdzie ten gatunek w większych skupiskach utrzymuje się w uprawie w rejonie ulic Pocztowa i Grunwaldzka. Tworzy tutaj spore kępy.
To było 23 września 202 2 roku. Roślina kończyła wegetację co widać po jeszcze kwitnących pędach oraz licznych suchych koszyczkach. Pędy kwiatostanowe są bezlistne. W porywach osiągają nieco ponad metr wysokości.
Tutaj jest to odmiana o purpurowo nabiegłych blaszkach liściowych. Część z nich jest brązowo-zielona. Ich nerwy są spodem bardzo wyraźnie.
Każdy koszyczek wyrasta pojedynczo na końcu swojego odgałęzienia pędu. W centrum znajdują się kwiaty rurkowe. W pełni kwitnienia tworzą żółtą tarczkę. Na zewnątrz znajdują się sprawiające wrażenie płatków korony pomarańczowe kwiaty języczkowe. Każdy z nich ma na końcu trzy ząbki. To one decydują o walorach ozdobnych tego gatunku Każdy koszyczek ma około 10 cm średnicy.
Kwiaty rurkowe posiadają niewielką koronę zrośniętą z pięciu płatków. Ponad nie sukcesywnie wyrasta słupek ze znamieniem podzielonym na dwie łatki odginające się łukiem na boki. Szyjkę słupka otacza pięć pręcików o ciemnych główkach dających pyłek.
Kiedy roślina przekwita niekoniecznie po zapyleniu to kwiaty języczkowe tracą swoją jaskrawą barwę. Kwiaty języczkowe bieleją a następnie brązowieją. Brązowieje również żółta tarczka kwiatów rurkowych.
Na tym etapie rozwoju zaleca się takie pędy usuwać, ponieważ utraciły swoją funkcję ozdobną. Teraz powinny nam wystarczyć ich barwne liście, dopóty dopóki nie znikną pod śniegiem.
Piotr Grzegorzek
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #flora_stories
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.