Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17874 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Klasyczny album o awangardowym twórcy, zatytułowany Mieczysław Szczuka; w dodatku z autografem Anatola Sterna, który wraz z Mieczysławem Bermanem opracowali tę książkę (1965). Do kupienia:
https://www.atticus.pl/pl/product/110128-mieczyslaw-szczuka-Berman-Stern-autograf-1967
Jest to ilustrowana monografia jednego z głównych przedstawicieli polskiej awangardy artystycznej w dwudziestoleciu międzywojennym.
Szczuka (1898-1927), malarz, twórca projektów typograficznych, fotomontaży, architektonicznych, scenograficznych i abstrakcyjnych filmów eksperymentalnych był czołowym reprezentantem polskiego konstruktywizmu i produktywizmu.
Studia artystyczne odbył w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Miłosza Kotarbińskiego. Tutaj poznał swą przyszłą towarzyszkę życia i współpracownicę, Teresę Żarnower. Postawa artystyczna Szczuki kształtowała się początkowo pod wpływem kubizmu, futuryzmu i ekspresjonizmu. W 1920 r. w Polskim Klubie Artystycznym w Warszawie na wspólnej wystawie z Henrykiem Stażewskim i Edmundem Millerem prezentował w 1921 wielopłaszczyznowe kompozycje przestrzenne wykonane z drewna i papier-mâché będące wynikiem eksperymentów w zakresie efektów fakturowych i natężenia barw.
W 1923 wziął udział w otwierającej dzieje polskiej awangardy międzywojennej Wystawie Nowej Sztuki w Wilnie oraz - wraz z Żarnowerówną - wystawił w awangardowej galerii Der Sturm w Berlinie projekty pomników i filmu abstrakcyjnego. W 1924 został współzałożycielem awangardowej Grupy Kubistów Konstruktywistów i Suprematystów Blok.
W 1924 wstąpił w szeregi Komunistycznej Partii Polski i podjął współpracę z pismem Nowa Kultura, dla którego projektował konstruktywistyczne układy typograficzne. Kluczową rolę w ewolucji twórczej Szczuki odegrał rosyjski konstruktywizm; zgodnie z ideologiczną doktryną tego nurtu Szczuka opowiedział się za nadrzędnością utylitaryzmu w sferze sztuki. Poszukiwania nowych form odnosił do projektowania przemysłowego, wyposażenia wnętrz i typografii. Jak futuryści i dadaiści podejmował eksperymenty w zakresie filmu i inscenizacji teatralnej. Należał do pionierów fotomontażu (projekty okładek do książek Ziemia na lewo Jasieńskiego i Sterna oraz Dymy nad miastem Broniewskiego). Od 1925 r. zajmował się głównie projektowaniem architektonicznym, wziął udział w 2 ważnych wystawach: I Międzynarodowej Wystawie Architektury Nowoczesnej w Warszawie (1926) i w Wystawie Nowoczesnej Architektury w Moskwie (1927). Przed śmiercią (zginął w Tatrach) zdążył jeszcze założyć pismo o lewicowym profilu ideologicznym Dźwignia.
Przeżył niecałe 30 lat.
Zapraszamy do działów dzieła sztuki i antyki, grafika artystyczna, rysunek, sztuka.

Działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#teresażarnowerówna #fotomontaż #utylitaryzm #produktywizm #sztukaabstrakcyjna #awangarda #futuryzm #dadaizm #kubizm #MieczysławSzczuka #Szczuka #Stern #typografia #architektura #filmawangardowy #konstruktywizm #monografia #album #sztukapolska #dwudziestolecie

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17874 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Album Mieczysław Szczuka, opr. A Stern. i M. Berman, z autografem Anatola Sterna (1965)
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie