Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17845 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Lubimy przedstawiać takie książki. Dziś prezentujemy pierwsze wydanie Pożegnania jesieni Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1927 r., opublikowane w wydawnictwie Ferdynanda Hoesicka.
Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/pozegnanie-jesieni-pierwsze-wydanie-107647
Głównym tematem powieści są, według słów autora, przeżycia bandy zdegenerowanych byłych ludzi na tle mechanizującego się życia. W męczącej atmosferze zmierzchu religii, filozofii i sztuki, w obliczu nadciągającej rewolucji niwelistów, w której nie będzie już miejsca na indywidualizm, bohaterowie rozpaczliwie łakną metafizycznych przeżyć i szukają sensu istnienia.Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) (1885-1939) był polskim awangardowym malarzem, dramaturgiem, pisarzem i filozofem. Malarstwo studiował na krakowskiej ASP. W czasie I wojny światowej zaciągnął się do armii carskiej, ranny w 1916 r., pojechał kurować się do rodziny w Moskwie, gdzie był świadkiem wybuchu rewolucji październikowej. Bezpośrednie doświadczenie rewolucji ukształtowało katastroficzną historiozofię Witkacego. W 1918 roku wrócił do Polski i osiadł w Zakopanem. Pracował zarobkowo jako portrecista (w latach 30. stworzył słynną jednoosobową Firmę portretową), tworzył teoretyczne teksty z zakresu estetyki, był członkiem krakowskiej grupy formistów, głosząc teorię Czystej Formy w sztuce, mającej odwoływać się u odbiorcy bezpośrednio do uczuć metafizycznych. Z czasem stworzył własny system filozoficzny. Po wybuchu II wojny światowej, nie przyjęty jako ochotnik do wojska, udał się w kierunku wschodniej granicy Polski. Zginął śmiercią samobójczą na wieść o agresji Związku Radzieckiego na Polskę prowadzącą wojnę z hitlerowskimi Niemcami.Pożegnanie jesieni to powieść intelektualna, filozoficzna, a jednocześnie psychologizująca, w której najważniejszą rolę odgrywają analizy stanów psychicznych, przemyślenia i dyskursy metafizyczne, egzystencjalne i historiozoficzne. Część odbiorców odczytywała ją podobnie jak wystawiane wcześniej utwory dramatyczne Witkacego: na poły groteskowa proza skłoniła ich do traktowania utworu jako autorskiej zabawy, szyderstwa i żartu. Inni przeciwnie, zauważyli, że jest to utwór pisany serio, ale krytykowali powieść za to, że jest to osobista spowiedź autora i dlatego jest tylko pseudopowieścią. Pierwsze wydanie powieści, którą polscy czytelnicy zaczytują się od blisko stulecia. Zapraszamy na stronę www.atticus.pl do działów literatura piękna polska, księgoznawstwo, bibliofilstwo i pierwodruki. Zakochaj się w antykwariacie. Działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę. Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki. #powieść #Pożegnianiejesieni #teatr #historiadramatu #Dramat #historiateatru #okładki #pierwodruki #wczesnewydania #bookstagram #books #oldbooks #bibliophile #antykwariat #covers #editions #literature #drama #theatre #worldliterature #księgozbiór #StanisławIgnacyWitkiewicz #Witkacy #firmapotretowa #historialiteratury

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17845 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Stanisław Ignacy Witkiewicz Pożegnanie jesieni pierwodruk z 1927 r.
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie