Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17845 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Przedstawiamy charakterystyczną pracę [wypas] Stanisława Koguciuka z ok. 1990 r. Koguciuk (1933-2021), zwany Nikiforem z Pławanic, uznawany za jednego z ostatnich autentycznych twórców ludowych. Rysunkiem i malarstwem interesował się od dziecka, ale dopiero pod koniec lat 1960. zaczął malować. Jego pierwsze obrazy, pejzaże powstały na niezagruntowanych płótnach rękawach obciętych od koszuli. U znanego malarza z Chełma Juliana Bajkiewicza, nauczył się gruntować płótna, podpatrywał też jego warsztat, ale wypracował swój własny charakterystyczny styl. Przez sześć lat prowadził zakład rzemieślniczy malowanie na tkaninach ręcznie, oddając obrazy do wielu sklepów. W 1988 r. otrzymał z Ministerstwa Kultury i Sztuki bezterminowe zaświadczenie, że wykonuje zawód artysty plastyka w dyscyplinie malarstwo, co otworzyło mu drogę do warszawskich galerii, w których wystawiał swoje obrazy.
Tworzył w pięciu cyklach: pejzaże, sceny rodzajowe z życia wsi, obrzędowe, religijne i tzw. humory, z których był najbardziej znany. Warsztatem nawiązywał do ludowych makatek. Malował farbami olejnymi, najczęściej na płycie pilśniowej, czasami na płótnie. Używał prawie wyłącznie czystych barw, nie mieszając kolorów. Obrazy oprawiał we własnoręcznie wykonaną drewnianą ramkę zbitą z listewek pomalowanych brązową bejcą, czasami nacinanych w dekoracyjny wzorek.
W ciągu ponad czterdziestoletniej działalności artystycznej namalował tysiące obrazów, które pokazywał na kilkunastu zbiorowych i kilku indywidualnych wystawach. Jego prace znajdują się w kilku muzeach w Polsce (m. in. w Muzeum Ziemi Chełmskiej, Muzeum Lubelskim, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Śląskim), ale przede wszystkim w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą (m. in. w Niemczech, USA, Francji i Islandii).

Działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#Koguciuk #StanisławKoguciuk #NikiforzPławanic #sztukanaiwna #artbrut #artnaive #sztuka #sztukapolska #nikifor #historiasztuki #malarz #malarstwo #olej #pejzaż #galeria #art #polishart #painter #painting #gallery #oilpainting

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17845 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Stanisław KOGUCIUK (1933-2021) [wypas], obraz z ok. 1990 r.
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie