Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17494 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: sylamila

"Węgierski dziennik" przywołuje gorący okres słynnej rewolucji węgierskiej z 1956 roku. Reżyserzy po 50 latach wydobyli z ukrycia pamiętnik prowadzony przez Gyulę Csicsa, wówczas 12-letniego ucznia budapeszteńskiej szkoły muzycznej.
Gyula okazał się niezwykle drobiazgowym obserwatorem. Prowadzenie zapisków było dla niego sposobem na odreagowanie wydarzeń i ekscytującym doświadczeniem. Im bliżej końca rewolucji, tym jaśniejsze stawało się, że zeszyty z relacją z przebiegu sowieckiej inwazji to prawdziwa bomba zegarowa i zagrożenie dla całej rodziny. W swoim oglądzie świata Gyula wyłapuje i nazwa po imieniu to, czego skomentowanie dla wielu dorosłych było wówczas wyrazem obywatelskiej odwagi. Opowiada też o fizycznych i psychicznych urazach mieszkańców miasta.
Oglądając dokument, poznajemy historię niemal od nowa, gdyż widzimy ją z punktu widzenia dziecka, z jego wrażliwością i wyobraźnią. Wrażenie to potęguje celowe przemieszanie archiwaliów z ilustracjami, które wykonał młody kronikarz. Poza gorącym okresem ulicznych walk, żartów opowiadanych w tramwajach i metod sprzeciwu stosowanych przez uczniów w szkołach, "Węgierski dziennik" rejestruje powolny powrót Węgrów do normalności. W swoich notatkach Guyla wychwycił pierwsze próby wymazania śladów rewolucji węgierskiej przez lojalnych Moskwie działaczy. "Przybyliśmy walczyć z kontrrewolucją, nie z Węgrami" - zapewniali Sowieci dosyłając kolejne oddziały żołnierzy i czołgi na ulice Budapesztu. Nawet w świecie dziecka gwałt zadany wolności to coś, co nie podlega relatywizacji.

pokaż cały opis
W katalogu: Filmy Dokumentalne
2.0 / 5 Oceny: 4
Włącz dostęp do 17494 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Węgierski dziennik. Dokument 2006
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie