Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17833 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Czas trasy: 45 min
Długość trasy: 1, 5 km
Najwyższy punkt (docelowy): skała Iglica 526 m n.p.m.
Różnica wysokości do pokonania: 78 m
Film z wejścia na Iglicę Skalną https://youtu.be/xpv1BwdNdQM
Oznakowanie trasy: znaki niebieskie trasy kuracyjnej nr 11 im. Marii Sierpińskiej
Miejsce wyjścia: Lądek Zdrój, ul. Dr A. Ostrowicza, węzeł tras kuracyjnych (tablica inf. obok ZP Jerzy) Przebieg trasy: ul. dr A. Ostrowicza ul. T. Kościuszki Dolna Promenada ścieżka leśna skała Iglica.

Trudności na trasie:
trasa łatwa do przejścia, nieco pod górę ścieżką leśną, uwaga! niebezpieczne wejście na taras pod krzyżem

O trasie, jej walorach :
Iglica - okazała skała gnejsowa, nazwa niemiecka z przed 1945 r. Grosse Schollenstein wznosi się na wys. 526m n.p.m. w grzbiecie skalnym Królówki . Należy do największych i najokazalszych skał w tym rejonie, osiąga od strony wsch. wys. ściany do ok. 20 m, a szczyt stanowi grań o dł. 18 m z dobrym punktem widokowym. Szczególną popularność Iglica zyskała w końcu XVIII w. kiedy na leczeniu w Lądku Zdroju osiadł dowódca garnizonu kłodzkiego, pruski generał piechoty von Gravert. Wybudował w 1799 r. w lądeckim uzdrowisku pensjonat zwany popularnie Górnym Domem Generalskim (obecnie budynek przy ul. Lipowej 4). Generał powrócił z wojny do domu, a ze względu na stan swojego zdrowia (skomplikowane złamania nogi po upadku z konia), kurował się w Lądku Zdroju od 1812 r. Przebywając w swojej lądeckiej posesji z niepokojem przyjmował meldunki z oddalającego się frontu, wpatrując się w bardzo dobrze wówczas widoczną z okien wysoką skałę.
W intencji pomyślnej kampanii saskiej w przeddzień bitwy narodów pod Lipskiem, 17.10.1813 r. ufundował na skale drewniany krzyż oraz na jej płd. stronie umieścił marmurową tablicę z napisem OMNIA IN OMNIBUS CHRISTUS, Collos: III v: XI (wszystkim we wszystkim jest Chrystus). Po otrzymaniu wiadomości o zwycięskiej dla sprzymierzonych bitwie pod Lipskiem wojsk niemieckich, angielskich, austriackich, szwedzkich i rozgromieniu Napoleona, dziękując Bogu, gen. von Gravert poświęcił krzyż wszystkim ofiarom bitwy. W ramionach krzyża umieścił datę 18.10.1813, ponadto ufundował przy podejściu do krzyża drugą tablicę ku pamięci wszystkich ofiar tej bitwy o treści: IN HOC SIGNO VINCES XVIII OCT. MDCCCXIII (w tym znaku zwyciężysz, 18 października 1813). W 1815 r. von Gravert wybudował drugi pensjonat zwany Dolny Dom Generalski, obecnie (Rezydencja Grawert). W nim generał zmarł 18.09.1821 r. w wieku 74 lat i jako zasłużony mieszkaniec Lądka Zdroju pochowany został w krypcie kaplicy zdrojowej obecnego Sanktuarium MB Uzdrowienia Chorych.
1:34 Od tego czasu Iglica cieszyła się ogromną popularnością wśród kuracjuszy, pod skałą stanęła mała pustelnia a kolejni jej lokatorzy pustelnicy czuwali nad dochowaniem generalskich zobowiązań i porządkiem wokół skały. Ostatni krzyż zwaliła burza w 1950 r. nowego już nie ustawiono i wtedy pustelnik opuścił to miejsce i pustelnia popadła w ruinę. Zniszczeniu uległy też schody prowadzące na skałę i przestała ona pełnić rolę miejsca widokowego. Do czasów nam współczesnych zachowała się tylko jedna tablica. O dawnym powodzeniu tego miejsca wśród kuracjuszy mogą świadczyć liczne opisy we wspomnieniach z Lądka-Zdroju, a także zachowane inicjały i podpisy na skale, m. in. wyryty autograf księdza Feliksa Lubowieckiego z 1818 r.
Jeden z kuracjuszy z wdzięczności dla Lądka za przywrócenie zdrowia ufundował tablice z tekstem:, Kiedy Bóg stworzył Iglicę powiedział: Chorzy przybywajcie do lądeckich źródeł, a one cudownymi rękami wam cierpiącym przywrócą zdrowie. Pomysł odtworzenia tego symbolicznego miejsca to inicjatywa Honorowego Obywatela Miasta Lądka Zdroju Ludwika Pikuły- lądeckiego fotografa. W 191 rocznice-17.10.2004 r. miała miejsce uroczystość odtworzenia tego historycznego wydarzenia z roku 1813. Krzyż o wys. 10, 8 m wykonany z lekkiego stopu metalowego stanął na skale Iglica. Dzięki tej inicjatywie odtworzona została jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych najbliższej okolicy lądeckiego zdroju.

Oprac. Gracjana Pazdyk na podst. tekstów Lechosława Siarkiewicza
Film z wejścia na Iglicę Skalną https://youtu.be/xpv1BwdNdQM
Koszulki: Nie ma takiego miasta LONDYN! Jest Lądek-Zdrój!
http://57-540.5p.pl/

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17833 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Wejście na Iglicę Skalną 526 m n. p. m. Góry Złote Lądek-Zdrój. Film 360°
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Logowanie