Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17514 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Przedstawiamy wyśmienity album Bóg zazdrości nam pomyłek jednej z najważniejszych grup neoawangardowych lat 80., z autografami artystów. Rarytas.
Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/bog-zazdrosci-nam-pomylek-lodz-kaliska-autografy-czlonkow-grupy-104158
Grupa Łódź Kaliska od początku działała w składzie: Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski (do 2007), Adam Repecki, Andrzej Świetlik i Makary (Andrzej Wielogórski). Powstała w 1979 roku w atmosferze skandalu, jako formacja neoawangardowa mająca na celu badanie aspektu widzenia i rejestracji o charakterze fotomedialnym, wywodzącym się z tradycji konceptualizmu, przede wszystkim w zakresie fotografii, filmu eksperymentalnego i performance. W latach 1980-81 zmieniła swój program artystyczny na zdecydowanie bardziej dadaistyczno-surrealistyczny (w wyrazie happeningowy i anarchistyczny), atakując i ośmieszając polską formację neoawangardy oraz przedstawiając absurdalność życia w PRL-u. Kwietniewski i Janiak pisali w tym czasie dużo manifestów, w tym np. istotny dla lat 90. manifest Sztuki żenującej Janiaka.
W okresie od 1982 do ok. 1988 roku grupa Łódź Kaliska była składnikiem formacji Kultury Zrzuty. Jej życie artystyczne koncentrowało się w niezależnych galeriach Łodzi, z których najważniejszy był Strych Łodzi Kaliskiej. Łódź Kaliska w latach 80. antycypowała wiele zjawisk, jakie nastąpiły w następnej dekadzie z zakresu przekraczania granic i skandalizowania.
Od końca lat 90. styl fotografii Łodzi Kaliskiej był w dalszym ciągu groteskowy, sarkastyczny.
Od drugiej połowy lat 90., m.in. dzięki telewizyjnym realizacjom filmowym (tryptyk Pamiętam, pamiętam, pamiętam...), Łódź Kaliska weszła w establishment mass-mediów i polityki. Styl Łodzi Kaliskiej był w dalszym ciągu groteskowy, sarkastyczny.
W 1999 grupa obchodziła jubileusz 20-lecia działalności. Z tej okazji w nieczynnej toalecie Muzeum Sztuki w Łodzi artyści zrealizowali instalację Czysta sztuka zaprojektowaną przez Janiaka. W tym samym roku grupa opublikowała unikatowy pod wieloma względami (także graficznym) prezentowany przez nas album poświęcony własnej historii pt. Bóg zazdrości nam pomyłek, którego wydania bało się kilka państwowych instytucji. Po 2000 roku głośnym echem odbiły się ich sesja fotograficzna dla Playboya (2004), która przez środowiska prawicowe odebrana została jako lżenie godła Polski oraz cykl wielkoformatowych fotomontaży, przygotowanych na trzydziestolecie istnienia Łodzi Kaliskiej (2008) Niech sczezną mężczyźni w CSW w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, które ukazywały nagie kobiety pracujące w tzw. męskich zawodach, m. in. przy układaniu nawierzchni bitumicznej budowanej drogi czy przy pozyskiwaniu bloków skalnych w kamieniołomach.
Artyści od ponad 40 lat pozostają enfants terribles polskie j sztuki współczesnej, ku zadowoleniu może nie wielkiego, ale za to wiernego grona wielbicieli.
Zapraszamy na stronę www.atticus.pl do działów fotografia, propozycje na prezent, sztuka oraz autografy.
...
Działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.
---
Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.
---
#grafika #galeria #sztuka #art #sztukapolska #CSW #skandaliści #happening #historiasztuki #antiqueshop #graphic #print #historyofart #gallery #art #drawing #polishart #Sztukażenująca #lata80 #antiqueshop #Łódź #ŁódźKaliska #neoawangarda #fotografiaartystyczna #zdjęcia #photos #performance #MarekJaniak #Andrzej Kwietniewski #AdamRepecki #AndrzejŚwietlik #Makary #AndrzejWielogórski

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17514 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Bóg zazdrości nam pomyłek album grupy Łódź Kaliska z 1999 r.
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie