Przede wszystkim policjant jeżeli chce Cię wylegitymować, ma obowiązek podać swoje imię, nazwisko i stopień w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych. Ponadto musi podać przyczynę podjęcia czynności służbowej oraz podstawę prawną jej podjęcia (w tym przypadku chodzi właśnie o Ustawę o policji i ww. rozporządzenie). Policjant ma obowiązek zachować się w ten sposób „z urzędu”, Twoje żądanie nie jest konieczne. Ustawa o policji nie wymienia sytuacji, w których policjant może nas wylegitymować. Podstawą wylegitymowania może być na przykład fakt, że byliśmy świadkiem danego zdarzenia. Nie jest więc konieczne wyrażone przez policjanta, podejrzenie popełnienia przez nas przestępstwa lub wykroczenia.
Nie warto odmawiać podania swoich danych. Czyn taki jest wykroczeniem i może dać podstawę do zatrzymania nas i doprowadzenia do najbliższej jednostki policji, w celu ustalenia naszych personaliów. W takiej sytuacji zostaniemy zatrzymani na podstawie art. 45 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Odpowiedz
anonim40(*.*.138.40) 2014-06-03 13:07:08+1
Ale stara brzydka pani z opuchlizną a`la alkohole 24h, gęba jak i głos z meliny, patologia choć składa zdania całkiem trzeźwo. Gdyby w latach 80tych ruscy weszli do nas skończyło by się gorzej jak na Ukrainie dzisiaj a ta dziewczyna wyglądała by mniej więcej tak : http://i3.ytimg.com/vi/05m9gLftj5M/0.jpg