Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17845 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Oto pochodzący z 1913 r. pierwodruk Słówek Tadeusza Żeleńskiego-Boya (1874-1941), pisarza, krytyka literackiego i teatralnego, satyryka i publicysty i tłumacza literatury francuskiej.
Do kupienia: https://atticus.pl/pl/product/slowka-zbior-wierszy-i-piosenek-pierwsze-wydanie-107738
Jak pisał Jan Kott o książce Boya: Stały się [one] świadectwem epoki i urosły do wielkiej satyry. Słówka to rodzaj kroniki życia Krakowa z lat 1900-1910, w której autor uderzał zarówno w konserwatywne autorytety i mieszczańską pruderię, jak też dekadencką pozę cyganerii. W tej i innych jeszcze książkach zachował Boy obraz młodopolskiego Krakowa. W latach międzywojennych, jako autorytet liberalnej i demokratycznej inteligencji, prowadził głośne kampanie publicystyczne o laicyzację polskiej kultury obyczajowej (np. praw reprodukcyjnych kobiet), racjonalizację stosunku do tradycji i literatury narodowej. Programowy charakter miała również jego działalność przekładowa, a swoją «Biblioteką Boya» przyswoił polskiej kulturze w mistrzowskich tłumaczeniach ponad 100 tomów klasyki francuskiej.
Słówka to przede wszystkim zbiór zabawnych, często pikantnych, wierszyków, które bawiły i gorszyły. Ich autor ze swadą i ironią kpi z ludzkich przywar rodaków, nierzadko, szargając świętości, łamiąc zakazy i nakazy, występując przeciwko kołtunerii i pruderii, zwłaszcza mieszczańskiego Krakowa. Wiele zabawnych sformułowań weszło na stałe do naszego języka potocznego, choćby w tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz. Szczególnie teksty krakowskie wywoływały wtedy silny odzew czytelniczy. Znajdziemy w nich m. in. opis nieprzyjęcia witraży Wyspiańskiego do katedry, spór o zabytki, życie kawiarniane, kanonizację królowej Jadwigi, system gimnastyki Muellera i wiele innych ciekawostek, którymi żyło wtedy miasto.
Świetna książka w wyjątkowym wydaniu.

...
Przypominamy, że działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.
Zapraszamy na nową stronę pod dotychczasowym adresem www.atticus.pl.
W najbliższym czasie będziemy ją doskonalili, poprawiali wszelkie błędy, dlatego bardzo prosimy o Państwa uwagi, zgłaszanie problemów z zamówieniami i komentarze!


Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.


#pierwodruk #słówka #Boy #Żeleński #poezja #antykwariat #galeria #covers #bookworm #literatura #pisarze #ciekawewydania #okładki #pierwodruki #wiersze #firstedition #poetry #moleksiążkowe #bibliofile #stareksiążki #booklover #books #oldbooks #bibliophile #książki #galeria #literatura #literature #polishculture #polishpoetry #modernizm #MłodaPolska #Kraków #Cracow

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17845 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Tadeusz Żeleński-Boy Słówka, pierwodruk z 1913 r.
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Logowanie