Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17849 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Prezentujemy dziś słynny plakat z 1989 r. zatytułowany W samo południe, autorstwa Tomasza Sarneckiego (po fachowej restauracji).
Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/108913-plakat-sarnecki-1989-w-samo-poludnie
Niecałe 34 lata temu plakat ten pojawił się na ulicach Warszawy. Narodziła się legenda. Stał się symbol wyborów 4 czerwca 1989 r., a zarazem ikona naszej kultury. Tomasz Sarnecki (1966-2018) był w 1989 r. studentem trzeciego roku grafiki warszawskiej ASP na specjalizacji plakatu w pracowni prof. Macieja Urbańca. Gdy na 4 czerwca 1989 r. wyznaczono datę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, 23-latek postanowił przygotować projekt okolicznościowego plakatu. Autor szukał chętnych do wykorzystania swego dzieła. Dopiero ostatnia z czterech powstałych kopii trafiła krótko przed 4 czerwca w ręce Henryka Wujca, który postanowił wykorzystać plakat i podpisał z młodym twórcą umowę o dzieło (w której ten zrzekł się wynagrodzenia na rzecz opozycyjnej kampanii wyborczej). Za swoje najważniejsze dzieło Tomasz Sarnecki nie otrzymał więc żadnego honorarium.
Wkrótce 10 tys. egzemplarzy trafiło z drukarni związków zawodowych we Włoszech do Warszawy. Zupełnie na ostatnią chwilę, późnym wieczorem 3 czerwca. Nad ranem 4 czerwca zostały rozwieszone w stolicy, a z zajezdni MZK wyjechały oblepione afiszami autobusy. Reszta kraju zobaczyła go dopiero po dodruku przed drugą turą wyborów 18 czerwca 1989 r.
W wywiadzie dla Gazety Wyborczej Sarnecki tłumaczył, jak powstał pomysł na plakat: To był wynik poszukiwań. Szukałem bohatera, takiego »jedynego sprawiedliwego«, który poprzez swój wspaniały, szlachetny, nieskazitelny wizerunek byłby w stanie udźwignąć ciężar ponad miarę jednego człowieka. Idealnym rozwiązaniem było znalezienie kogoś powszechnie znanego, lecz nie obarczonego odium naszych czasów, większej lub mniejszej polityki.
Plakat Tomasza Sarneckiego stał się symbolem wyborów 4 czerwca, choć swoje projekty przygotowali wybitni twórcy polscy: Henryk Tomaszewski (Żeby Polska była Polską, 2+2 musi być zawsze cztery), Jacek Marczewski i Aleksandra Król (Głosuj z nami), Maurycy Stryjecki (Wybierz swoją Polskę), Andrzej Budek (Nie śpij, bo cię przegłosują). Ale to praca 23-letniego studenta ASP przeszła do historii. W 1999 r. jego praca zakwalifikowała się na wystawę 100 najważniejszych plakatów XX wieku w Victoria & Albert Museum w Londynie. W 2009 r. z okazji 20-lecia wyborów 4 czerwca plakat zawisł w centrum Berlina w swej największej jak dotąd wersji: 66 x 17 m.
Tomasz Sarnecki zmarł 2 stycznia 2018 r. w wieku 51 lat, a jego dzieło W samo południe jest jednym z największych osiągnięć Polskiej szkoły plakatu. [za: Aleksander Świeszewski, Polityka.pl]
I możemy podpowiedzieć: jeśli mają Państwo ten plakat na stryszku Warto go odnaleźć, bowiem jego wartość kolekcjonerska rośnie
...
Działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#wsamopołudnie #solidarność #wybory1989 #wyborykontraktowe #historiaPolski #historia współczesna #atticus #galeria #TomaszSarnecki #Sarnecki #dziełosztuki #grafika #plakat #polskaszkołaplakatu #sztuka #sztukapolska #gallery #art #graphic #polishart #posters #poster #polishposters #polishschoolofposter

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17849 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Tomasz Sarnecki W samo południe. 4 czerwca 1989, [plakat 1989]
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Logowanie