Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.
W pięćdziesiątym szóstym epizodzie poznamy niecierpka pospolitego Impatiens noli-tangere z rodziny niecierpkowatych-Balsaminaceae. Z bohaterem tego filmu i to w dużych ilościach spotkałem się na brzegach stawów w rejonie jaworznickiej Tarki.
Uwielbia on przede wszystkim miejsca podmokłe w lasach liściastych. Bywa spotykany w buczynach. Tym niemniej im więcej wody w podłożu, tym lepiej dla niego.
Wyróżniają go owalne blaszki liściowe osadzone na długich ogonkach. Z każdego boku mogą mieć do 20 ząbków.
Największą ozdobą gatunku są okazałe kwiaty zwisające na cienkich szypułkach. Koronę kończy okazała ostroga.
Bohater tego filmu teoretycznie jest często spotykany na terenie naszego kraju, ale znacznie rzadziej od inwazyjnego niecierpka drobnokwiatowego. Moim zdaniem jest niegodny swojej polskiej nazwy.
Ma pewne znaczenie lecznicze, chociaż jego skład jest niedostatecznie zbadany. Medycyna ludowa Ukrainy stosowała go w niewielkich ilościach przy obrzękach, kamieniach nerkowych i moczowych. Znakomicie sprawdza się jako lek wymiotny. Tutaj zapewne im większa dawka, tym lepiej. Zewnętrznie można nim okładać rany, wrzody i hemoroidy z racji działania przeciwzapalnego.
I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.
Piotr Grzegorzek
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.