Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17494 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: mbkasek

Opowieść o jednym z najczęściej używanych w życiu codziennym materiale. Angielski prezenter Tim Shaw odbywa fascynującą podróż po Europie, by spotkać się z ekspertami, a także odwiedzić miejsca, które zapisały się w historii. Widzowie poznają nie tylko dawne i obecne metody produkcji papieru, ale i jego różnorodne, czasem zaskakujące zastosowania. Około 105 r. n.e. Cai Lunn, urzędnik na dworze chińskiego cesarza He Di, zdołał wypracować metodę pozyskiwania papieru. Wynalazek ten wywarł ogromny wpływ na losy ludzkości. Prowadzący odwiedza między innymi katedrę w Salisbury, w której znajduje się jeden z czterech zachowanych egzemplarzy Wielkiej Karty Swobód i włoskie Fabriano, gdzie mieści się Muzeum Papieru i Znaków Wodnych. Cel jego kolejnej wizyty to Moguncja - tam urodził się niemiecki rzemieślnik i pionier drukarstwa Jan Gutenberg. Stworzenie przez niego ruchomych czcionek jest jednym z kluczowych wydarzeń w dziejach. Dokument porusza też temat ekologicznych sposobów wytwarzania papieru.

pokaż cały opis
4.0 / 5 Oceny: 1
Włącz dostęp do 17494 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Papier bez tajemnic.
Najlepsze komentarze
avatar
anonim10 (*.*.14.10) 2017-04-06 20:40:24 0
I nieprawda - Gutenberg nie był wynalazcą czcionki!!! Czcionka została skradziona prawdziwemu jej wynalazcy - poszukacjie sobie sami inf. o tym, kim był. Odpowiedz
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie