+ Napisz wiadomość
1964 odsłon wideo
Dołączył(a): 2021-01-13
Foldery
Najlepsze filmy
Najczęściej oglądane filmy na kanale Huragan-Tucznik
Podsumowanie trzech lat istnienia Grupy Exploracyjnej Huragan-Tucznik. Wiele widzieliśmy, zobaczymy jeszcze więcej i na tym nie poprzestaniemy.

Muzyka: S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat OST - Outro Theme07:07 534 07:07Podsumowanie trzech lat. 720p 720p

Dodał: huragan-tucznik

Dwie rotundy z czerwonej cegły zbudowano w latach 1886-88. Służyły one jako zbiorniki gazu produkowanego w Gazowni Warszawskiej. Wewnątrz mieściły się metalowe zbiorniki na gaz, ale zniszczono je w latach 70. Mieściły one  tysiące metrów sześciennych gazu. W czasie wojny pociski artyleryjskie trafiły w zbiorniki, ale nie nastąpił wybuch. Gaz zapalił się tworząc jeden ogromny płomień. Po zniszczeniach w 1939 roku zostały odbudowane i oddane do użytku w 1945 roku. Produkcję gazu zakończono w 1978 roku. Od tego momentu zbiorniki stoją puste niczym współczesne kolosea.
(Opis pochodzi ze strony www.opuszczone.net)01:42 374 01:42Gazownia Warszawa-Wola 480p 480p

Dodał: huragan-tucznik

Film ze styczniowej exploracji bazy wojskowej nad zalewem Zegrzyńskim, niestety zwiedziliśmy jedynie część terenu gdyż zostaliśmy nakryci przez ochronę obiektu i zmuszeni do jego opuszczenia :( 

Nie przejmujcie się !!! My tak łatwo się nie podajemy :) na teren bazy wrócimy wiosną gdy tylko trochę się zazieleni i łatwiej będzie można się zakamuflować w zaroślach otaczających cały teren.05:53 215 05:53Fort Zegrze - Part 1 480p 480p

Dodał: huragan-tucznik

Budynek dawnego Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Garbarskiej Temler i Szwede, położony w Warszawie przy ul. Okopowej 78, decyzją Barbary Jezierskiej Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, został wpisany do rejestru zabytków.

Oprócz zespołu budowlanego, składającego się z budynku głównego garbarni oraz hali produkcyjnej, ochroną konserwatorską objęto również otoczenie.

Wzniesiona w latach 1858-1939 fabryka jest jednym z najstarszych zakładów przemysłowych w Warszawie a jednocześnie najcenniejszym reliktem przemysłu garbarskiego na terenie stolicy. Przedstawia równiez dużą wartość historyczną, jako świadectwo przemysłowej przeszłości Woli.

Najstarszym i najbardziej interesującym z zachowanych obiektów całego zespołu jest główny budynek fabryczny. Jego najlepiej zachowanym fragmentem jest południowo-zachodni kraniec, z elewacją utrzymaną w neoromańskiej stylistyce oraz charakterystycznymi dla tego stylu półkoliście zamkniętymi oknami oraz fryzem arkadowym.

Dzieje Fabryki Garbarskiej Temler i Szwede nierozerwalnie łączą się z życiem członków przemysłowych rodzin Temlerów, Szwede i Pfeiffer. Postaci te zajmują szczególne miejsce w historii Warszawy -- nie tylko jako przemysłowcy wpływający na ożywienie gospodarcze miasta, ale również jako osoby piastujące ważne stanowiska w magistracie, a przy tym ludzie zaangażowani w działalność społeczną i charytatywną. Jako przykład może posłużyć  biografia Aleksandra Temlera, długoletniego prezesa fabryki, który był również m.in. sędzią Trybunału Handlowego, założycielem Banku Handlowego, udzielał się także przy zakładaniu Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, wspierając je finansowo, podobnie jak  wiele innych inicjatyw, w których chodziło o pomoc, rozwój i oświatę.

Firma rodziny Temlerów, stanowiąca podwalinę fabryki, powstała w 1819 roku. Jej założycielem był Jan Gotfryd Temler, a kolejnymi zarządcami jego synowie: Karol  i Aleksander. W 1858 roku do spółki przystapił inżynier Ludwik Szwede i od tego momentu garbarnia występowała pod nazwą

K. A. Temler i L. Szwede.

Pod koniec lat 70-tych XIX wieku fabryka była najpotężniejszą garbarnią na terenie Królestwa Polskiego. Przed wybuchem I wojny światowej produkowała skóry podeszwowe, pasowe, cielęce, juchtowe i surowcowe oraz pasy do maszyn. Po I wojnie światowej, chylącą się ku upadkowi garbarnię uratowali bracia Pfeiffer, którzy w 1925 roku przejęli nad nią zarząd.

W 1944 fabryka została częściowo zniszczona. Uruchomiono ją po wojnie, dzięki maszynom z pobliskich zakładów braci Pfeiffer. Dwa lata później dokonano nacjonalizacji zakładu na jego bazie powstały poczatkowo Warszawskie Zakłady Garbarskie nr 1. Przekształcono je nastepnie w Fabrykę Obuwia Syrena, istniejącą do ok. 1960 r., kiedy zapadła decyzja o przeniesieniu jej poza Warszawę. Lokalizację przedłużono do 1975 roku a przedsiębiorstwo występowało odtąd pod nazwą Zakłady Przemysłu Skórzanego Lux-But. Po przeniesieniu fabryki do nowo wybudowanych gmachów, budynki garbarni oddano w użytkowanie MPO oraz zakładom krawieckim Apis.05:35 49 05:35Dawna Garbarnia Temler i Szwede 480p 480p

Dodał: huragan-tucznik

Dziś wybraliśmy się do schronu, który powstał dla samego prezydenta. Zajrzyjcie z nami do środka :) 

Jeśli film Ci się spodobał, zostaw nam łapkę w górę - będzie nam miło 
Zachęcamy do subskrybowania kanału, aby nie przegapić kolejnych filmów 

Huragan-Tucznik nie jest tylko na YouTube:
Zostaw lajka Fanpage: https://www.facebook.com/HurricanePor...
Zajrzyj na bloga: https://huragantucznik.blogspot.com/
Odwiedź Huraganowy Instagram: https://www.instagram.com/huragan_tuc...

Chcemy się rozwijać, jeśli chcesz, możesz nas wesprzeć finansowo niewielką kwotą od serca na zbiórce, która znajduje się tutaj: https://paypal.me/HuraganTucznik?country.xPL&locale.xpl_PL

Wszelkie zgromadzone środki na koncie PayPal posłużą między innymi na zakup:
Lampy/latarki
Akumulatorów
Aparatu/kamery02:54 48 02:54Schron W Środku Lasu 1080p 1080p

Dodał: huragan-tucznik

Nowo dodane filmy i seriale CDA Premium