+ Napisz wiadomość
201303 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Kobiety nie boją się zawodów trudnych. Często spotykamy je w rolach, które są mocno wymagające, jak zawód geologa, praca na kopalni czy służba w policji. A jednak panie idealnie się w nich odnajdują i są szczęśliwe.

Kobiety z powodzeniem podejmują się zawodów uznawanych za niełatwe i odnoszą sukcesy w różnorodnych branżach, pokazując swoją siłę, determinację i zdolności w pracach, które wymagają nie tylko zaawansowanej wiedzy specjalistycznej, ale również wyjątkowej odporności psychicznej i fizycznej.

Panie nie tylko świetnie radzą sobie w tych rolach, ale również znajdują w nich satysfakcję, przełamując stereotypy i dowodząc, że zaangażowanie i pasja są kluczowe dla zawodowego spełnienia.

Wszystkim paniom życzymy udanego Dnia Kobiet oraz zadowolenia z życia zawodowego i prywatnego.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:54 17 00:54Kobiety nie boją się trudnych zawodów 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W czterdziestym pierwszym epizodzie poznamy kocanki włochate  Helichrysum petiolare z rodziny astrowatych-Asteraceae.

Naszą bohaterkę zauważyłem w Jaworznie przy ulicy Zielonej na skraju miejskiego parku. Spełnia się tutaj w roli rośliny ozdobnej. Zazwyczaj sadzi się ja dla owalnych szarych listków, które podkreślają urodę innych kwiatów.

W swojej afrykańskiej ojczyźnie to krzewinka. Jej pędy zazwyczaj początkowo się pokładają, potem unoszą nawet do metra, ale to w bardzo sprzyjających warunkach. Fala upałów spowodowała, że poczuły się one jak u siebie w domu.

Jak przystało na przedstawiciela rodziny astrowatych jej kwiaty, są skupione w koszyczki. W czerwcu widać było tylko słomiaste, kremowobiałe listki okrywy. Niepozorne kwiaty skrywały się w środku.

Na początku lipca z okryw wyszły kwiaty. Są one niepozorne, jasnożółte. Ponad niepozorne płatki wystaje znamię słupka otoczone wianuszkiem pylników.

Tym razem nie będzie tradycyjnej mantry. Te kocanki po prostu zdobią i już, a jeśli klimat im odpowiada, to wyglądają kwitnąco tak jak w swojej afrykańskiej ojczyźnie.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki01:53 18 01:53Kocanki włochate 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dniu 14 grudnia ubiegłego roku podczas kolejnej wycieczki organizowanej jeszcze w ramach cyklu Wędrówki z kustoszem w rejonie Dąbrowy Narodowej Łubowca natrafiłem na specyficzną pozostałość po II Wojnie Światowej. To słynne garnki Kocha zwane też kochbunkrami. Kiedy okazało się, że tych umocnień nie ma na mapach Google, wstawiłem je z odpowiednim komentarzem. 

Tego dnia znalazłem jeden cały i jeden zniszczony bunkier oraz ślady po okopach. Poza tym z ubolewaniem stwierdziłem, że coś, co mogłoby być lokalną atrakcją turystyczną, póki co sprawdza się w roli lokalnego wysypiska śmieci. Ślady buchtowania dzików także tutaj są. Miejsce to odwiedził inny lokalny przewodnik, zamieszczając komentarz - Bardzo zaniedbane miejsce historyczne ... śmietnik:/. Drugi lokalny przewodnik Andrew Kulpa napisał tylko -   Niestety dziki nas przyblokowały. 

Wstawiając tę atrakcję, miałem nadzieję, że znajdzie się sposób na lepsze wyeksponowanie tego miejsca. Aby jeszcze bardziej utrwalić świadomość istnienia tego zabytku, postanowiłem go sfilmować. Tym razem wędrowałem skrajem lasu od cmentarza w kierunku południowym. Stwierdzone w ubiegłym roku wysypiska śmieci wciąż istnieją. Tutaj też na początku natrafiłem na inny bunkier pełen wszelakiego zbytecznego dobra w tym opon. Drugi rozbity typowy kochbunkier znajduje się na trawersie ogrodów. Trzeci najlepiej zachowany znajduje się na skraju skarpy bliżej drogi.

Tę linię umocnień wybudowali nasi dzisiejsi sojusznicy z NATO, na on czas okupanci, szykując się na powitanie naszych wczorajszych sojuszników z Układu Warszawskiego, na on czas wyzwolicieli. Jeszcze na dobre nie ostygły działa pod Kurskiem, kiedy ta inwestycja wystartowała i to jeszcze nie był przejaw defetyzmu. 
Piotr Grzegorzek



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl01:46 16 01:46Kochbunkry na Łubowcu 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Człowiek udomowił koty wystarczająco dawno, żeby te do ludzkich domostw się przyzwyczaiły i nawet je polubiły. Wydaje się jednak, że koty zamknięte w domach na cztery spusty do najszczęśliwszych nie należą. Kot to urodzony łowca, musi więc się wybiegać i poudawać polowanie. Może jednak jest inaczej i koty odizolowane od realnego świata całkiem są zadowolone.

Obok kotów domowych mamy też koty bezdomne. Nawet jeśli wolność i możliwość nieograniczonej wędrówki je uszczęśliwia to i tak człowiek nie może pozostawić je samym sobie. Jaworznicki oddział TOZ otrzymał niedawno 10 kocich domków, w których zamieszkają te kocie dzikusy.

Wracając do sprawy zamkniętych w domach kotów. Dane nam było zobaczyć rozwiązanie nieco ekscentryczne, mianowicie kota na smyczy. Wprawdzie przy nodze właściciela nie szedł ale i tak wydawał się całkiem rad. Może to więc dobry pomysł?

My właściciele psów chętnie poznamy w tej sprawie opinie właścicieli kotów, przecież Ci życzą swoim milusińskim wszystkiego najlepszego. Warto poprzyglądać się tzw. kotom łownym, mieszkają z człowiekiem ale wychodzą na zewnątrz, tryskają zdrowiem i długo żyją. I o to idzie.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl02:42 20 02:42Kocie domki jaworznickiego oddziału TOZ 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W dziewięćdziesiątym drugim epizodzie poznamy kokornak powojnikowy- Aristolochia clematidis z rodziny kokornakowatych  Aristolochiaceae. Bohatera tego filmu znam jedynie z Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Tamże w pewnym stopniu wymknął się spod kontroli i wyrasta poza klombami lub stanowi domieszkę wśród innych, będących tamże głównym nasadzeniem.

To bylina z południa Europy i Azji Mniejszej. W Polsce dziczeje. Póki co ma małą liczbę stanowisk, ale w ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się ich wzrost. Wzrasta także liczba osobników na stanowiskach. Zimuje pod postacią pączków na poziomie gruntu. Znaczy się, jest hemikryptofitem. Kwitnie w maju i czerwcu.

Ma także spore znaczenie lecznicze. Przede wszystkim rozszerza naczynia krwionośne, obniżając tym samym ciśnienie krwi. Medycyna ludowa stosowała go wewnętrznie przy obrzękach, malarii. Do tego dochodzi działanie przeciwkaszlowe, tonizujące, uspokajające. Wspomina się również o leczeniu gruźlicy płuc, podagry, szkorbutu. Przy zastosowaniu wewnętrznym przeciwwskazaniem jest ciąża. Zewnętrznie pomagał przy alergii i wielu chorobach skórnych. Można powiedzieć o nim do rany, przyłóż.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki02:31 48 02:31Kokornak powojnikowy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W szóstym epizodzie tego cyklu poznamy kokoryczkę wonną  Polygonatum odoratum. Pierwotnie zaliczano ją do rodziny liliowatych  Liliaceae. Teraz po zmianach i sprawie rozwodowej w jej obrębie to rodzina szparagowatych  Asparagaceae. To druga roślina zielna w tegorocznym cyklu.

Jest ona geofitem kłączowym. Uchodzi za gatunek częsty w Polsce, ale prawie jej brak w Karpatach. Preferuje rozmaite lasy, przede wszystkim liściaste. Bywa widywana w zaroślach. Nie ma nic przeciwko miejscom suchym. Gleby, na których wyrasta, mogą być piaszczyste lub wapienne.

Od gatunku pokrewnego wyróżnia się kanciastą łodygą. Z kątów liści wyrasta jeden, bardzo rzadko dwa kwiaty. Nigdy więcej.

Nasza bohaterka ma pewne zastosowanie jako roślina ozdobna. Zasadniczo jest trująca, ale nie dotyczy to bardzo młodych pędów. Te na Kaukazie są spożywane na równi z dzikim szparagiem. Jest bowiem bogatym źródłem witaminy C. Także kłącza uprzednio obgotowane w osolonej wodzie można spożywać jako warzywo będące źródłem skrobi.

Jest to jeszcze roślina lecznicza, ale zarazem trująca. Z tego powodu na tym zakończę przedstawienie tego gatunku.

Na zakończenie mantra, która kończyła filmy ubiegłorocznego cyklu. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes03:00 60 03:00Kokoryczka wonna 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Oto kolejny film prezentujący roślinę, na którą nader łatwo można natknąć się w Europie Zachodniej. To jego ojczyzna. Pokażę wam kolcolist zachodni z rodziny bobowatych. Gatunek ruszył w świat i teraz można się z nim zetknąć nawet na Hawajach.

Osobiście zetknąłem się z nim w Anglii. Jest nad morzem. Widzieliśmy się w rejonie Filey Brigg oraz Flamborough Head. Bywa w środku wyspy. Dla potrzeb tego filmu utrwaliłem go z Quarry Park w Dunscroft k. Doncaster. W Anglii, że tak powiem, jest u siebie. Gdzie indziej, znaczy się poza Europą Zachodnią, tworząc takie populacje, powinien być postrzegany jako groźny najeźdźca.

W Polsce już jest. Wysiewano go dawniej w zachodniej części kraju w lasach oraz na wrzosowiskach. Tu i ówdzie dziczeje. Obecnie znajduje się na ministerialnej liście roślin inwazyjnych, znaczy się zasługujących na staranne tępienie. Dlatego, kiedy będziecie podróżować na zachód od Polski, na przykład odwiedzając swoje dzieci w Anglii, nie zabierajcie jego nasion z sobą.

Żółte kwiaty pojawiają się w maju oraz czerwcu. Powtarza kwitnienie jesienią. Dlatego ten gatunek uprawiano jako roślinę ozdobną. Poza Polską posadzony na granicy posesji może zastąpić drut kolczasty. W lasach był traktowany jako pasza dla zwierzyny. Poza tym utrwala piaski.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:37 16 01:37Kolcolist zachodni - Ulex europaeus 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dodatek węglowy to jednorazowe i bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 tys. zł dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. W Jaworznie wnioski można składać w punkcie zlokalizowanym w budynku D Urzędu Miejskiego na Placu Górników 5 w godzinach pracy magistratu, najpóźniej do 30 listopada 2022 r. Dotychczas mieszkańcy złożyli już ok. 800 wniosków.

Wnioski o dodatek węglowy można składać w budynku D Urzędu Miejskiego na Placu Górników 5 w Biurze Gospodarki Komunalnej (parter  hol wejściowy do budynku, przygotowano 3 stanowiska przyjmujące wnioski) w godzinach pracy urzędu, tj.:

Od poniedziałku do środy w godz. od 7.00 do 15.00,
w czwartki w godz. od 7.00 do 16.00,
w piątki w godz. od 7.00 do 14.00.

Formularze wniosków W WERSJI PAPIEROWEJ od przyszłego tygodnia (od poniedziałku, 22 sierpnia br.) MOŻNA POBRAĆ w poniższych placówkach (poza Urzędem Miejskim):

Dom Kultury im. Z. Krudzielskiego w Szczakowej (ul. Jagiellońska 3) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00;
Klub NIKO w Byczynie (ul. Na Stoku 14)  poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 7.00-15.00, środa w godz. 13.00-20.00;
OSP Ciężkowice (ul. Ks. A. Mroczka 51)  środy w godz. 17.00-20.00;
Klub Kasztan w Jeziorkach (ul. Kasztanowa 30)  od wtorku do piątku w godz. 13.00-20.00;
Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Narodowej (ul. Strażacka 11)  poniedziałki, czwartki i piątki w godz. 9.00-17.00, wtorki i środy w godz. 9.00-15.00;
Centrum Kultury Archetti w Jeleniu (ul. Wiosny Ludów 1), poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 8.00-17.00, środy w godz. 8.00-15.00, piątki w godz. 8.00-16.00.

Należy jednak pamiętać, że uzupełnione wnioski w wersji papierowej można składać WYŁĄCZNIE w holu wejściowym budynku D Urzędu Miejskiego na Placu Górników 5 w godzinach pracy magistratu.

Wnioski można składać również za pomocą środków komunikacji elektronicznej (w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną). W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku węglowego elektronicznie, wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:53 23 03:53Kolejki po Dodatek węglowy w urzędzie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dodatek węglowy to jednorazowe i bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 tys. zł dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. W Jaworznie wnioski można składać w punkcie zlokalizowanym w budynku D Urzędu Miejskiego na Placu Górników 5 w godzinach pracy magistratu, najpóźniej do 30 listopada 2022 r. Dotychczas mieszkańcy złożyli już ok. 800 wniosków.

Wnioski o dodatek węglowy można składać w budynku D Urzędu Miejskiego na Placu Górników 5 w Biurze Gospodarki Komunalnej (parter  hol wejściowy do budynku, przygotowano 3 stanowiska przyjmujące wnioski) w godzinach pracy urzędu, tj.:

od poniedziałku do środy w godz. od 7.00 do 15.00,
w czwartki w godz. od 7.00 do 16.00,
w piątki w godz. od 7.00 do 14.00.

Formularze wniosków W WERSJI PAPIEROWEJ od przyszłego tygodnia (od poniedziałku, 22 sierpnia br.) MOŻNA POBRAĆ w poniższych placówkach (poza Urzędem Miejskim):

Dom Kultury im. Z. Krudzielskiego w Szczakowej (ul. Jagiellońska 3) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00;
Klub NIKO w Byczynie (ul. Na Stoku 14)  poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 7.00-15.00, środa w godz. 13.00-20.00;
OSP Ciężkowice (ul. Ks. A. Mroczka 51)  środy w godz. 17.00-20.00;
Klub Kasztan w Jeziorkach (ul. Kasztanowa 30)  od wtorku do piątku w godz. 13.00-20.00;
Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Narodowej (ul. Strażacka 11)  poniedziałki, czwartki i piątki w godz. 9.00-17.00, wtorki i środy w godz. 9.00-15.00;
Centrum Kultury Archetti w Jeleniu (ul. Wiosny Ludów 1), poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 8.00-17.00, środy w godz. 8.00-15.00, piątki w godz. 8.00-16.00.

Należy jednak pamiętać, że uzupełnione wnioski w wersji papierowej można składać WYŁĄCZNIE w holu wejściowym budynku D Urzędu Miejskiego na Placu Górników 5 w godzinach pracy magistratu.

Wnioski można składać również za pomocą środków komunikacji elektronicznej (w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną). W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku węglowego elektronicznie, wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:53 28 03:53Kolejki po Dodatek węglowy w urzędzie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Na dachu parkingu w centrum Jaworzna doszło do aktu wandalizmu. Po raz kolejny został zniszczony świetlik.
MZDiM bardzo szybko zareagował i w ciągu kilku godzin świetlik został wymieniony, jednak na nowo zamontowanym świetliku jest widoczne pęknięcie.

Jak podaje Miejski Zarząd Dróg i Mostów ustalenie sprawców dewastacji nie będzie trudne ze względu na obecny w tym miejscu monitoring.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:26 20 00:26Kolejna dewastacja w centrum Jaworzna 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Kostka brukowa zostanie zastąpiona asfaltem również na ulicy świętej Barbary. Drogowcy rozpoczęli prace w zakresie modernizacji nawierzchni.

Jaworznicki bruk słynie już z tego, że się mocno psuje. Próby jego napraw bywają również dość krótkoterminowe. Wracamy więc po pewnym czasie do punktu wyjścia. Część z takich brukowanych dróg nie była jednak naprawiana i mankamenty jezdni po prostu dojrzewały z czasem. Między innymi taka sytuacja się prezentowała na ulicy świętej Barbary.

Prezentowała, ponieważ w dniu 10 września odcinek położony bliżej Kościoła został objęty pracami remontowymi, a więc także wyłączony z ruchu. Obecnie w tym miejscu prowadzona jest rozbiórka kostki brukowej, która docelowo zostanie wymieniona na asfalt. Obecnie jest to drugie przedsięwzięcie związane z eliminacją brukowanych odcinków drogowych.

Sama kostka brukowa na ulicy św. Barbary raczej prezentowała przeciętny stan brukowanych ulic Jaworzna. Przerwy między kostkami, niektóre poluzowane, dziury to był obraz nawierzchni. Wcześniej jakiekolwiek prace remontowe były realizowane w sposób doraźny i ostatnie z nich wykonane były 9 lat temu.

Same działania to element przedsięwzięcia związanego z usuwaniem brukowanych odcinków ulic. Wcześniej prace prowadzone były na ul. Białej, a w przyszłości remontem zostanie objęta także ul. Mickiewicza.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:04 7 01:04Kolejna kostka brukowa wymieniona na asfalt 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

ZSP 2 zmieni swój budynek? Niewykluczone, że urzędniczy huragan zmian w jaworznickich placówkach oświatowych dosięgnie również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 miałby otrzymać nową siedzibę. Miałby nią zostać obecny budynek LO 2, które miałoby zostać przeniesione na ul. Towarową do gmachu LO 3, w miejsce SP nr 2, która przeniesiona ma zostać do budynku SP 7. Czy ktoś jest w stanie zrozumieć ten złożony schemat? Powodów tej decyzji nie rozumieją przede wszystkim uczniowie ZSP 2, którzy w obecnym budynku czują się jak u siebie w domu.

Czy faktycznie uczniowie będą musieli kontynuować naukę już w nowym budynku? Tego dowiemy się najpewniej w ciągu kilku najbliższych dni.00:55 15 00:55Kolejna szkoła do przeniesienia? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Kolejne pojazdy ciężarowe Ford F-Max znalazły swoich właścicieli w AUTOFIKO w Jaworznie.

Tym razem z firmy AUTOFIKO wyjadą trzy pojazdy ciężarowe z serii F-max to samochody, ciągniki siodłowe przeznaczone do transportu dalekiego, typowe dla firm transportowych, które jeżdżą międzynarodowo.

AUTOFIKO w Jaworznie oferuje szeroką gamę usług motoryzacyjnych. Oferuje usługi nie tylko dla kierowców samochodów ciężarowych, ale również dla kierowców samochodów osobowych. Firma stawia na bezpieczeństwo i komfort jazdy, dlatego ich pojazdy ciężarowe w stu procentach zapewniają to swoim klientom.

Nowi właściciele Fordów  uroczyście odebrali swoje pojazdy 1 lipca 2020.
Jaworznicka firma jako autoryzowany sprzedawca dostawczych Fordów, spełnia najwyższe standardy. Nowoczesne maszyny i narzędzia, oraz profesjonalna kadra mechaników i pracowników to domena tego miejsca.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl02:35 16 02:35Kolejne Fordy F-Max sprzedane w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv