+ Napisz wiadomość
201282 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Nadchodzi nowe danie do Mega pizzy w Jaworznie. Od poniedziałku możecie zamówić Kapsalona. Dla pierwszych 100 osób specjalna cena. 
Dzwońcie i zamawiajcie ! Tel. 32 753 05 05


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:01 24 01:01Kapsalon w MEGAPIZZA Jaworzno 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W dwudziestym ósmym epizodzie poznamy karaganę syberyjską  Caragana arboresces z rodziny bobowatych  Fabaceae. To będzie dziewiąty w tym cyklu krzew. Na tle okazów kwitnących i owocujących proszę wysłuchać kilku ważnych informacji.

Po pierwsze gatunek jest rodzimy dla flory Syberii i Mandżurii. U nas jest powszechnie uprawiany pod zwyczajową nazwą żółtej akacji.

Zasadniczo to bardzo wysoki krzew o sztywnych wyprostowanych gałęziach. Pokrywa je łuszcząca się kora.

Obfite kwitnienie przypada na maj i początek czerwca. Potem zaczynają pojawiać się strąki. Dojrzałe rozsiewają nasiona na znaczną odległość, ale pomimo tego nie jest ona groźnym zielonym najeźdźcą.

U nas to roślina ozdobna nadająca się ponadto do rekultywacji terenów przemysłowych w tym utrwalania skarp. Znosi cięcie, zatem można z niej formować wysokie do trzech metrów żywopłoty.

W swojej ojczyźnie ma spore znaczenia jako gatunek jadalny. Strąki w młodym wieku można spożywać jako zamiennik fasolki szparagowej w tym także dodawanej do zup. Z nasion robi się mąkę. Nierozwinięte pączki kwiatowe można marynować i kisić. Potem nadają się do sałatek i sosów. Osobiście nie miałem śmiałości spróbować.

Gałązki karagany nadają się na paszę dla owiec oraz kóz. Nasiona można dodawać do karmy dla ptactwa. Między innymi jest ona jeszcze znakomitą rośliną miododajną. Zastosowań jest więcej, ale co do reszty szukajcie, a znajdziecie.

Nasza bohaterka jest gatunkiem obcego pochodzenia. Tym niemniej z racji powszechnego uprawiania w Polsce warto wspomnieć postulat Władysława Szafera. Znajomość krajowych drzew i krzewów powinna być tak powszechna, jak elementarnych wiadomości z historii, literatury polskiej czy życia gospodarczego. Poznaliście dziewiąty krzew a jak tam z pozostałymi dziedzinami wiedzy, po kolejnych od tamtego czasu reformach edukacji?.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes03:47 34 03:47Karagana syberyjska 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Koń jaki jest każdy widzi. Nie każdy wie, jaki koń jest, co lubi, a co go drażni. Z pewnością, jak twierdzą właściciele i hodowcy, konie to zwierzaki inteligentne i wrażliwe, potrafiące kochać swoich dobrych opiekunów. Przyglądamy się koniom mieszkającym w Jaworznie. Wśród nich jest jeden, zimnokrwisty koń Kasztan, rozwożący węgiel i pracujący w polu.

Posturę ma jak się patrzy. Nic dziwnego, jak twierdzą badacze, konie pociągowe wywodzą się od silnych rumaków rycerzy. Załóżmy więc, że Kasztan ma świetne pochodzenie i doskonałe geny. Opowiada o Kasztanie jego właściciel  pan Bronisław Knapik.

Kasztan na łące lubi sobie pohasać i pobrykać - taki to z niego koń swawolnik. Ponoć pracować też lubi. Jak twierdzą hodowcy z Polskiego Związku Hodowców Koni: aby nic złego się koniom pociągowym nie wydarzyło, wóz powinien mieć koła gumowe i nie powinien ważyć więcej z ładunkiem niż 1500 kg. Skoro pan Bronisław, jak mówi, swego konia lubi, to pewnie by go nigdy nie skrzywdził. Kasztan wozi tyle, ile może i ani kilograma więcej.

Równie ciekawy jest świat koni chodzących pod siodłem. To też zwierzaki inteligentne i wielcy indywidualiści.

Od czasu do czasu każdy koń, nawet ten najmilszy, może mieć narowy. Biada jeźdźcowi, gdy koń uprze się i nigdzie jechać nie zamierza. Wtedy lepiej się nie upierać, inaczej spadasz. O czym informujemy z własnego doświadczenia.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl04:22 20 04:22Kasztan, czyli co lubi koń 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wiele drzew w naszym mieście znajduje się w bardzo złym stanie. Po prostu tym, którzy je sadzą nierzadko zdarzają się przypadki ich krótkiego życia.
Jest jednak coś, co można pochwalić. To grupa kasztanowców czerwonych
posadzonych kilka lat temu przy ulicy Pocztowa.



Drzewa właśnie kwitną i są niewątpliwą ozdobą tej ulicy.
Jest jednak coś, co mnie bardzo niepokoi. To dwie rozległe rany na pniu jednego z drzew. To dzieło nieznanego sprawcy. Drzewo stara się je zagoić, ale odsłonięte drewno będzie w kolejnych latach bramą, przez które wnikną do niego grzyby.



Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, aby ten osobnik osiągnął takie rozmiary jak rosnące w mieście białe kasztanowce zwyczajne. Jego towarzyszom tej ulicy życzę wszystkiego najlepszego.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl00:58 17 00:58Kasztanowiec bez przyszłości 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

13:32 31 13:32Katarzyna Roczkalska - Dawni jaworznianie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworznianin Mateusz Kazek Kaźmierczak przymierza się do swojego debiutu podczas gali PUNCHDOWN 4, która odbędzie się 22 Maja bieżącego roku. 

Zapraszamy na krótką rozmowę z pierwszym jaworznianinem, który będzie miał okazje zmierzyć się na liście podczas czwartej edycji gali PUNCHDOWN. W tej formule jest debiutantem, ale dotychczas trenował już sporty walki, dokładniej mówiąc boks, a ponoć slapfighting w jakimś stopniu jest całkiem podobny do boksu właśnie. Trenuje pod okiem innego jaworznickiego boksera, Przemysława Gorgonia i mówi wprost - jestem w formie cały czas. Bukmacherzy także stawiają bardziej na reprezentanta Jaworzna, którego przeciwnikiem będzie Marcin Turbojoker Jarmuszewski.

Trzymajcie kciuki za twardą szczękę i mocne liście Mateusza, bo 22 Maja będzie miał okazja zapisać się w historii!  

http://playlive.net/#/info/45/kazek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl04:02 29 04:02Kazek z Jaworzna da po pysku! 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Na trybunach pusto, ale za płotem kibice Szczakowianki Jaworzno dopingują swojej drużynie. Szczaksa w sobotnim spotkaniu uległa liderowi IV ligi, ale oprawy świetlnej zabraknąć nie mogło.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl00:25 26 00:25Kibicowanie zza płotu 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jak wygląda branża turystyczna w czasie gdy nikt nie podróżuje i jest zamknięty ruch lotniczy? Jak będzie wyglądać turystyka po odmrożeniu gospodarek? 
Z blogerką i podrózniczką Katarzyną Kopeć rozmawia Franciszek Matysik z Telewizji dlaCiebie.tv08:05 24 08:05Kiedy i gdzie jechać na wakacje w 2020 ? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Kaktusy to roślinki bardzo różnorodne, czasem wręcz dziwaczne, jest ich ok. 2000 gatunków. Wbrew malkontentom uprawa kaktusów do nudnych zajęć nie należy.

W ich tajemnice wprowadza Jerzy Kiljan, właściciel ok. 5 tys. okazów w 120 gatunkach i w ok. 2 tys. odmianach. Ciekawi nas to czy te oryginalne roślinki zimą popadają w stan hibernacji.

Wiosna i mocne słońce to idealny czas dla kaktusów. Zaczynają wegetację i kwitnienie.

Ponoć hodowcy wspomagają naturę i kaktusy własnoręcznie zapylają. Krzyżowanie gatunków spektakularnych efektów nie daje, nadal nie wyhodowano np. kaktusa owadożernego.

Kaktusy to nie botaniczna formuła jeden, rośliny te rosną bardzo wolno, niektóre gatunki po 5 latach mogą osiągnąć ledwie 8 cm wzrostu.

Za jeden z najbardziej różnorodnych rodzajów kaktusów uchodzą mamilarie. Szacuje się, że żyje ok. 160 ich gatunków.

Wbrew pozorom kaktusy uwielbiają nie tylko pustynie i całkowity brak deszczu, świetnie radzą sobie też w lasach deszczowych.

Gdy już przekonacie się do tych roślinek i przyniesiecie taką do domu, warto wiedzieć co dalej z nią zrobić by się zadomowiła i łaskawie zaczęła rosnąć.

Wydaje się, ze kaktusy to rośliny nie nazbyt kapryśne i wyjątkowo odporne a do tego długowieczne, zdążycie się więc zaprzyjaźnić.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #kaktusy05:55 18 05:55Kiedy kwitną kaktusy? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Przy zabudowie wielorodzinnej odpady wielkogabarytowe w Jaworznie odbierane są dwa razy w miesiącu. Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik przypomina, jak należy składować gabaryty
Odpady gabarytowe odbierane będą ze specjalnych stanowisk znajdujących się tuż przy wiatach śmietnikowych w wyznaczone dni w godzinach między 06:00 a 22:00.

Apelujemy do Mieszkańców, aby sprawdzać daty wywozu gabarytów i wystawiać odpady najlepiej przed zaplanowanym odbiorem tych odpadów. Mamy wtedy pewność, że odpady zostaną odebrane i nie będą zajmowały miejsca na stanowisku kontenerowym - dodaje Pani Zuzanna Szparagowska.


Inspektor ds. administracyjno-biurowych Zuzanna Szparagowska z SM Górnik, przypomina również jakich rzeczy nie należy traktować jako wielkogabarytowe.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:32 30 01:32Kiedy odbierane będą gabaryty w 2022 roku? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Czas najwyższy powrócić do prezentacji kolejnych gatunków roślin, czyli podopiecznych rzymskiej bogini Flory. Flora to także ogół gatunków roślin występujących na danym obszarze. Startujemy z Jaworzna, ale będziemy się włóczyć tu i ówdzie a głównie ówdzie, nie tylko po Jaworznie. Świat jest wielki. Chodźcie za mną.

W dwunastym epizodzie tego cyklu poznamy kielisznika nadobnego - Calystegia ×pulchra reprezentującego rodzinę powojowatych. Bohatera tego filmu uwieczniłem w Mysłowicach przy ulicy Katowickiej w sąsiedztwie działającego tutaj parku handlowego.

Po raz pierwszy w swoim botanicznym życiu natrafiłem nań w 2012 roku właśnie w Mysłowicach przy wspomnianej ulicy Katowickiej oraz ulicy Bytomskiej. Od tamtego czasu znam go tylko z tych miejsc. Za granicą na większe skupisko natrafiłem w Doncaster w okolicy Hextorpe Park, ale tam go tylko fotografowałem.

Systematyka gatunku jest dość zagmatwana, ale obecnie najczęściej przyjmuje się, że jest on mieszańcem pomiędzy dwoma gatunkami pochodzenia azjatyckiego. Są to Calystegia pellita oraz Calystegia sylvatica. Zasadniczo przyjmuje się, że jest on mieszańcem pochodzenia ogrodowego spotykanym w Europie od XIX wieku.

Według niektórych badaczy sporadycznie i przejściowo dziczeje. W Mysłowicach na pierwszej mojej miejscówce utrzymuje się od ponad dziesięciu lat. Może odnawiać się z kłączy. Wytwarza owoce i nasiona.

Bardzo ważnym ozdobnym atutem tego gatunku są kielichy jasnoróżowych kwiatów. Są one o półtora raza większe od tych, które posiada rodzimy kielisznik zaroślowy.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #flora_stories02:38 10 02:38Kielisznik nadobny

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W dwudziestym piątym epizodzie proponuję zapoznać się z kielisznikiem zaroślowym  Calystegia sepium z rodziny powojowatych. Oto kilka najważniejszych informacji w tle.

Nasz bohater jest gatunkiem kosmopolitycznym, chociaż do wielu miejsc trafił dopiero jako groźny zielony najeźdźca. W Polsce to gatunek bardzo pospolity. To nasza wieloletnia, chociaż sezonowa liana. Jego liście i kwiaty są co najmniej dwa razy większe od powoju polnego. W pędach kielisznika znajduje się sok mleczny.

Jest niewątpliwą ozdobą naturalnych zbiorowisk roślinnych, szczególnie tych związanych z wodą. Bliżej siedzib ludzkich najczęściej jest traktowany jako uporczywy chwast. W istocie masą bujnej zieleniny potrafi stłamsić niejedną uprawę. Poza tym jest to roślina trująca dla ludzi, bydła oraz świń. Wspomina się o tym, że jest rośliną leczniczą, ale potem ze względu na toksyczność zapada niezręczne milczenie.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, chociaż tym razem może jedynie bardzo tanio w pełni lata ozdobić ogrodzenie naszej posesji a wieczorową porą przywabić ćmy.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki02:04 23 02:04Kielisznik zaroślowy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv