+ Napisz wiadomość
190082 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Aura wakacji już jest odczuwalna przez mieszkańców Jaworzna. Jakie kierunki na wakacje obierane są najczęściej?

Maj tego roku daje nam do zrozumienia, że wakacje zbliżają się szybkimi krokami. Wiele osób już wcześniej zdążyło plany wakacyjne wcielać w życie wykupując wyjazdy. No właśnie, ale gdzie tak naprawdę mieszkańcy Jaworzna planują swoje wyjazdy? Dużą rolę w tym grają ceny czy egzotyka?

O planach wakacyjnych Jaworznian opowiedziała nam krótko specjalistka zajmująca się ich organizacją.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:48 17 00:48Gdzie na wakacje jadą Jaworznianie? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Szacuje się, że w naszym kraju obecnie jest około tysiąca nowego typu skrzyżowań z ruchem okrężnym tzw. rond. Zdecydowanym liderem w liczbie tego typu rozwiązań drogowych jest Rybnik, który posiada ich ponad 30. Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra mogą pochwalić się również imponującą liczbą rond, ponad 20 w każdym z tych miast. Jaworzno również nie próżnowało w tej dziedzinie.


Nasze miasto w kontekście do rond zasłynęło przede wszystkim z dwóch rzeczy. Po pierwsze, powstało jedno z nielicznych w naszym kraju tzw. rondo holenderskie, na którym to rowerzyści nie dość, że mają własny pas ruchu to, jeszcze mają na nim pierwszeństwo przejazdu, a po drugie rondo, którego nazwa z roku na rok, za sprawą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zostaje zmieniana i tym sposobem było już rondo smoków, Jeffa Hannemana czy tegoroczne skierowane w podziękowaniu dla służby zdrowia. Jest to zdecydowanie bardzo pozytywny precedens w naszym kraju.

Ronda powstają coraz liczniej i wielu kierowców chwali te rozwiązania. Dla przykładu rondo, które powstało na skrzyżowaniu ulic 11 listopada z Grunwaldzką, zmieniło oblicze ruchu drogowego w tamtym regionie, zdecydowanie usprawniając ruch okolicznym mieszkańcom. Jest nowe i praktyczne. Praktyczne jest również rondo przy zakładach Organika-Azot, jednak ono znów takie nowe nie jest, ponadto nadszarpnął je czas oraz transport ciężki.

Ciekawostką jest również to, że część rond ma swoich patronów, a część z nich nie ma i tak dla przykładu możemy znaleźć w Jaworznie rondo Witolda Pileckiego, Żołnierzy Wyklętych, ks. Juliana Bajera, Marii i Lecha Kaczyńskich czy 308. Dywizjonu Myśliwskiego Krakowskiego. No i oczywiście jest także rondo z naszym wspaniały Drwalem. 

A co do nazewnictwa, to jakiej nazwy lub patrona brakuje naszym rondom? Mieszkańcy najczęściej się nad tym nie zastanawiali, jednak znaleźli się i tacy, którzy chętnie zobaczyliby w naszym mieście rondo Jana Pawła II czy Józefa Piłsudskiego.

Wracamy zatem do pytania postawionego w tytule. Gdzie brakuje Państwu ronda w naszym mieście, a gdyby ono tam powstało, to jakbyście chcieli je nazwać?



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl03:15 18 03:15Gdzie w Jaworznie brakuje ronda? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Park Gródek, GEOsfera i Zalew Sosina  to są miejsca, które stanowią jaworznicki trójkąt turystyczny. Można powiedzieć, że gdy tylko pojawia się ładna pogoda, to te miejsca zaczynają tętnić życiem. Lato jest szczególnym momentem w roku, w którym odpowiednia pogoda łączy się z czasem wolnym.

Zalew Sosina na pewno figuruje jako miejsce, które zapewnia zbawienie w upalne dni. Osób poszukujących ochłody w wodzie nigdy nie brakuje. Teraz jednak gdy pojawił się sezon wakacyjny, nad ten zbiornik zjeżdżają się także turyści zza granicy, między innymi Czesi.

GEOsfera przyciąga również odwiedzających. Wyszczególnić można młodzież, która korzysta z organizowanych w tym miejscu warsztatów naukowych czy placu zabaw. Jednak turystyczną perłą w koronie Jaworzna nadal jest Park Gródek. To miejsce poza zwykłymi turystami przyciąga także osoby, które możemy znać z mediów społecznościowych. Znaczy to, że Jaworzno jest także celem wakacyjnym dla wielu ludzi.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:36 12 01:36Gdzie w Jaworznie w upalne dni? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jeden z mieszkańców zgłosił się do naszej redakcji z problemem nieświecących latarni na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Od pół roku interweniuje w tej sprawie do miejskich służb, jednak nikt jeszcze tą sprawą się nie zajął.

Pan Adrian zgłosił redakcji jaw.pl problem oświetlenia w Szczakowej w Jaworznie. Na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego, w parkowej części od sierpnia 2023 roku nie świecą latarnie. Od mostu przy ulicy Jagiellońskiej do mostku przy ulicy Wróblewskiego.

Mieszkaniec zgłaszał tę awarię wielokrotnie firmie Tauron, jednak służby mają problem z lokalizacją usterki. Według nich wszystkie latarnie świecą i działają prawidłowo.

Pan Adrian uważa, że jeśli firma Tauron nie wywiązuje się z powierzonych obowiązków, to miasto powinno pomyśleć nad zmianą operatora utrzymania oświetlenia ulicznego.

W listopadzie 2023 roku mieszkaniec wysłał wiadomość do MZDiM w Jaworznie w sprawie problemu z oświetleniem w tej lokalizacji. Jednak do dzisiaj nie uzyskał odpowiedzi.

Mieszkaniec ma nadzieje, że może ze względu na okres przedwyborczy, stanie się cud i latarnie przy deptaku zostaną naprawione.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:50 11 00:50Gdzie znów nie świecą latarnie? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworznicki Jurassic Park, czyli kamieniołom Sadowa Góra, nabiera coraz bardziej kształtów. Przez ostatnie kilka miesięcy w zasadzie z dnia na dzień na placu budowy było widać postępy. Teraz ze względu na zimę prace wstrzymano, ale już na wiosnę mają ruszyć prace porządkowe.

W Geosferze pojawiło się wiele nowych obiektów. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają specjalne kładki, które umożliwiają wejście na górę kamieniołomu i podziwianie panoramy Geosfery. Dodatkowo wybudowano już stróżówkę na dachu której znajduje się mini stacja meteorologiczna. Oprócz tego, że na co dzień w budynku będzie stróż, który ma pilnować porządku w Geosferze, to budynek ten będzie także wykorzystywany do konferencji oraz prelekcji. W środku przewidziano już miejsca na specjalne ekspozycje. Wkrótce pojawią się na nich wyjątkowe eksponaty.

Powstała też specjalna budka, w której można obejrzeć bardzo rzadkie megariplemarki. Kamieniołom Sadowa Góra ma być miejscem między innymi edukacyjnym. Wiadomo już, że będą się tam odbywały zajęcia dla studentów, głównie geologii z krakowskiej AGH i Uniwersytetu Śląskiego.

Oprócz wartości merytorycznych, które będzie można wynieść z Geosfery za sprawą między innymi tablic informacyjnych, Geosfera ma również być miejscem wypoczynku i rekreacji. Wybudowano już plac zabaw oraz specjalne miejsce na grilla. 

Geosfera mimo że nie jest ukończona już teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co weekend parking obok parku jest przepełniony. Na wiosnę można będzie się więc spodziewać prawdziwego oblężenia ze strony jaworznian. Przypomnijmy, że wstęp na Geosferę będzie zupełnie darmowy. Takie obowiązki narzuca na 5 lat Unia Europejska, która dofinansowała w dużej mierze cały projekt.04:50 13 04:50Geosfera w Jaworznie nabiera kształtów 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

Geosfera wraz z MCKiS-em zaprosiła na imprezę pt. Z rodziną w plenerze. W niedzielę 19 lipca w Geosferze spotkali się prawdziwi fascynaci tego jakby nie patrzeć ciekawego miejsca. Wśród nich byli i tacy, którzy pewnie weekendu bez Geosfery by nie przetrwali.

MCKiS wziął na siebie organizację gier plenerowych. Było więc bingo, był labirynt i wielkie bierki dla małych i dużych. Wzięciem cieszył się Jaworznicki Questing. Przy grze w kółko i krzyżyk spotkaliśmy Savanah l. 6 z tatą, który pochodzi z Zimbabwe. Dziewczynce wyraźnie Geosfera przypadła do gustu.

Szczególnie ciekawie zapowiadał się wykład pt. Na co chorowały dinozaury? Szliśmy o zakład, że na grypę z pewnością nie.

Ponoć każdy zwierzak coś lubi, a więc co lubiły dinozaury?

Te wielkie zwierzaki wymarły z powodów pewnego niefortunnego zderzenia.

Jako mało ambitni sympatycy Parku Jurajskiego I drążymy temat czy z DNA kości dinozaura można odtworzyć te zwierzaki?

Na zakończenie relacji podajemy sensacyjną wiadomość od Krzysia l. 5, zbieracza kamieni. Otóż wedle Krzysia tężnia w Geosferze służy do solnicy. To żeśmy się dowiedzieli.

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl03:14 16 03:14Geosfera zaprosiła rodziny w plener 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Gigantyczną Gwiazdę Betlejemską wyhodowała Pani Stanisława z Jaworzna. Ten kwiat szczególnie kojarzony jest z okresem Świąt Bożego Narodzenia.

Jaworznianka włożyła wiele serca i energii, aby jej kwiat osiągnął tak wielkie rozmiary.
Pani Stanisława zdradza wskazówki, jak należy dbać o Gwiazdę Betlejemską, aby wyglądała pięknie i okazale.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:14 21 01:14Gigantyczna Gwiazda Betlejemska 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Twierdzenie, że ruch to zdrowie trąci banałem, ale nie można odmówić mu racji. W czasach szalejącego wirusa regularna gimnastyka przysporzy wielu korzyści, o czym przekonuje Państwa Małgorzata Czerwonka  trener personalny, terapeuta ruchem, instruktor fitness i trener sportmedytacji.

Będzie więc o tym, jak zapanować nad rozleniwieniem i dać się namówić do regularnej gimnastyki, oraz o tym, jak rozpocząć ćwiczenia tak by się nie przeforsować. Teorii towarzyszyć będzie praktyka. Pani Małgorzata zaproponuje zestaw ćwiczeń, po którym poczujecie się zdecydowanie lepiej i będziecie w lepszym nastroju. Zachęcamy do regularnej gimnastyki.

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl18:48 59 18:48Gimnastyka na czasy zarazy 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

Co wtorek w Klubie ,,To i Owo odbywają się zajęcia ruchowe. Gimnastykę prowadzi jedna z członkiń Pani Ania. Jedno z ostatnich spotkań poświęcone było zdrowemu kręgosłupowi.

W Klubie ,,To i Owo co wtorek w godzinach porannych odbywają się zajęcia ruchowe dla tamtejszych członków. Gimnastykę prowadzi również jedna z członkiń Pani Ania, która z zawodu jest fizjoterapeutą. Posiadając wiedze i doświadczenie może organizować taką formę aktywności dla swoich koleżanek i jednocześnie wspomagać ich zdrowie. Jedne z ostatnich zajęć poświęcone były zdrowemu kręgosłupowi.

Panie ćwiczyły na matach, zarówno na leżąco, siedząco, jak i stojąco. Ćwiczenia te mają za zadanie wzmocnić mięśnie grzbietu, poprawić zakres ruchu i przede wszystkim wyeliminować dolegliwości.

Panie bardzo chwalą sobie te zajęcia i chętnie w nich uczestniczą. Pomagają im pod względem zdrowia fizycznego, bo wyleczyły już wiele dolegliwości, ale również odprężają.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:38 15 01:38Gimnastyka w Klubie ,,To i Owo 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W osiemnastym epizodzie proponuję zapoznać się z gorczycą polną  Sinapis arvensis z rodziny kapustowatych. Dla wielu to uporczywy chwast i to zasadniczo nie budzi wątpliwości. Czasami opanowuje pola uprawne w taki sposób, że wręcz żółć nas zalewa. Jej stanowiska pokrywają niemalże całe terytorium Polski.

Chociaż chwast, to nie jest bez pożytku. Dowiedziałem się o tym z lektury książki Dziko rosnące rośliny użytkowe Ukrainy.

Po pierwsze z jej nasion otrzymywano olej, który spożywano i z którego produkowano mydło.

Z nasion można otrzymać musztardę.

Liście nadają się na ostre sałatki.

Z powodu obfitego kwitnienia jest to znakomity gatunek miododajny. Obdarza pszczoły nektarem oraz pyłkiem.

Jedyną wadą jest to, że może powodować zatrucia zwierząt domowych głównie koni i świń.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać. Czy nasza bohaterka jest mickiewiczowskim świerzopem, czy też pojawia się na kartach Biblii, spory trwają. Kandydatów nie brak.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:54 19 01:54Gorczyca polna 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W trzecim epizodzie poznamy gorczycznika pospolitego  Barbarea officinalis. To żółtek z rodziny kapustowatych. Od innych podobnych gatunków wyróżnia się brakiem owłosienia. Występuje w wielu miejscach. W Jaworznie natrafiłem na niego nawet przy ulicy św. Barbary. Spore skupiska znajdują się na terenie, o który poszerzono Chrząstówkę. Poza terenami ruderalnymi pojawia się w miejscach podmokłych oraz na brzegach rzek.

W sztuce kulinarnej bywa stosowany jako dzika sałata lub rzeżucha zimowa. Spożywany na czczo w stanie surowym zabija pasożyty. W starożytnej Grecji był uważany za afrodyzjak. To działanie wciąż jest potwierdzane, ponieważ pobudza on spermatogenezę. Co do reszty szukajcie a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:34 27 01:34Gorczycznik pospolity 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Czas najwyższy powrócić do prezentacji kolejnych gatunków roślin, czyli podopiecznych rzymskiej bogini Flory. Flora to także ogół gatunków roślin występujących na danym obszarze. Startujemy z Jaworzna, ale będziemy się włóczyć tu i ówdzie a głównie ówdzie, nie tylko po Jaworznie. Świat jest wielki. Chodźcie za mną.

W trzynastym epizodzie tego cyklu poznamy goryczkę trojeściową  Gentiana asclepiadaea z rodziny goryczkowatych - Gentianaceae. Bohaterkę tego filmu udokumentowałem na stokach Łopienia w Beskidzie Wyspowym. To było 31 sierpnia 2024 roku. Na tym tle przekażę kilka ważnych informacji o tym gatunku.

W Polsce to gatunek górski mający liczne stanowiska w Karpatach. Mniejsze skupisko znajduje się w zachodniej części Sudetów. Izolowane skąpe stanowiska znajdują się nieco dalej na północ. Osobiście z czymś takim zetknąłem się w lesie Bronaczowa na terenie gminy Skawina.

Nasz bohaterka to bylina o grubym, walcowatych kłączu. Wyrastają z niego liczne łodygi, które tym sposobem formują sporą kępę.

Łodygi osiągają w porywach do metra długości. Są one zazwyczaj przewisające. W ich osi biegną siedzące blaszki liściowe odchylające się w jednej płaszczyźnie na boki.

Siedzące w kątach liści okazałe kwiaty tworzą wyraźny szereg wzdłuż łodygi. Kwiat posiada rurkowato-lejkowaty kielich oraz koronę złożoną z pięciu zrośniętych płatków. Jest ona ciemnoniebieska. Kwitnienie zaczyna się w końcu lipca i trwa do września.

Jest niezłym ziółkiem. Współcześnie wykorzystuje się ją w medycynie naturalnej jako środek pobudzający trawienie i wątrobę. Zawiera wiele substancji bioaktywnych, takich jak glikozydy, flawonoidy i alkohole trójterpenowe, które wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Obecnie po krótkiej przerwie podlega w Polsce od 2014 roku ochronie częściowej. Ze względu na to, co powiedziałem powyżej, największym zagrożeniem dla niej jest wykopywanie jej kłączy ze stanowisk naturalnych, chociaż formalnie tego robić nie wolno. Zalecam poszukiwanie gotowych leków na bazie takiego zioła. Zapewne są kraje, gdzie ten gatunek nie podlega ochronie i może być przetwarzany.

Poza tym jest ceniona za swoje piękne kwiaty, które często są wykorzystywane w dekoracjach i bukietach. Dla amatorów jest dostępna w ofercie handlowej.

Liście roślin pokazanych w tym filmie mają jasne plamy. To miny larw muchówki z gatunku Chromatomyia gentianae.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #flora_stories04:25 9 04:25Goryczka trojeściowa

Dodał: dlaCiebietv

Przystanek autobusowy Centrum w kierunku Krakowskiej  niby udany zamysł architektoniczny, na dokładkę z oryginalnym szklanym dachem. Nocą przy nudnawym wyczekiwaniu na autobus można by spojrzeć w niebo i niczego okropnego nie zauważyć. Gorzej za dnia.

Na tym szklanym dachu miejskie gołębie urządziły sobie wygodne lokum, niestety z olbrzymią toaletą. Z dołu wszystko widać dokładnie, a oczekiwanie na autobus w tak toaletowej atmosferze najprzyjemniejsze nie jest. Ciekawi nas kiedy i jak odpowiednie służby ten dach umyją. No cóż tak wymyślono, to trzeba ponieść konsekwencje. Póki co gołębie miejskie górą.

Nieopodal Planty miejskie w równie opłakanym stanie. Nie plewione i nie pielęgnowane od tygodni, może nawet w ogóle w tegorocznym wiosennym sezonie nikt się nimi nie zajął. Nie trzeba być też biegłym w sztuce przyrodnikiem, żeby stwierdzić, że to nie tzw. łąki kwietne modne ostatnimi czasy. To efekt wyłącznie zaniedbania. Takie to mamy Planty  zielone centrum Jaworzna. Na odnośnej tablicy podkreślono, że to teren zagospodarowany. Śmiemy wątpić.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:01 48 01:01Gołębie miejskie i inne kłopoty 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W pięćdziesiątym ósmym epizodzie poznamy goździka kartuzka  Dianthus carthusianorum z rodziny goździkowatych  Caryophyllaceae.

Gatunek ten jest nader często spotykany w zasięgu naszych mediów. W Polsce także jest liczny. Stosunkowo mało stanowisk posiada w północno-wschodniej części naszego kraju. Najmniej jest go w Karpatach i na Podkarpaciu.

To bylina tworząca kępki. Jej liście są wąskie. Jej kwiatostan tworzy zwarte główki. Kwitnie od czerwca. Czasami przedłuża ten stan do września. Nie pachnące kwiaty mają różowo-purpurowe płatki zakończone ostrymi ząbkami. Ich powierzchnię pokrywają włoski.

Z natury preferuje gleby suche, czasem gliniaste, kamieniste. Odczyn może być zasadowy do obojętnego. Jest między innymi ozdobą muraw rozwijających się na piaskach.

Jedyne, póki co znane zastosowanie tego gatunku to ozdoba naturalnych siedlisk z jego udziałem. Można go także uprawiać w ogrodach na stanowiskach słonecznych. Nie trzeba go wyrywać z naturalnych siedlisk. Sadzonki znajdują się w ofercie wielu producentów roślin. Znaczy się, możecie sobie uczynić z niego bardzo bliskiego sąsiada.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki02:08 31 02:08Goździk kartuzek 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Gra Szyfrów to nowy projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej, który gościł dzisiaj 26 października na rynku w Jaworznie.  

Gra Szyfrów: Wojna o wszystko to projekt edukacyjny IPN-u oparty na graniu w gry komputerowe, w których trzeba rozwiązywać zagadki i pomagać Polakom w walce z Bolszewikami. To mobilne centrum gry przenosi graczy do 1920 roku i pokazuje działania biura szyfrów. Co więcej, wszyscy mogą dosłownie poczuć się jak członkowie ws. biura.

Ta innowacyjna gra służąca nie tylko rozrywce, ale również edukacji historycznej odnosi nie lada sukces popularności wśród uczniów. Główną ideą, jaka przyświecała twórcom, było szerzenie polskiej historii, stąd wziął się pomysł na grę szyfrów, a forma w postaci mobilnej wystawy miała sprawić, aby była ona dostępna nie tylko dla mieszkańców dużych miast, ale także tych mniejszych jak Jaworzno.

Wszystko oparte jest na nowych technologiach, po których nastolatkowie poruszają się dzisiaj bardzo sprawnie. Odbiór tego rodzaju edukacji jest niesamowity. Jak mówi nam Kierownik Projektu Tobiasz Wultański - 4 stoiska gamingowe z komputerami oraz 2 stoiska z VC powodują, że młodzież chętnie wraca do nich i chcę przechodzić misje i zadania po kilka razy, a sam format gry robi na nich wrażenie. Co lepsze, grę można pobrać także na telefon i obsługiwana jest tak przez systemy Android, jak i przez iOS.

To jednak nie koniec projektu, planowane są bowiem kolejne gry. Ta gra jest projektem pilotażowym, podczas którego twórcy zbierają informacje o zaletach i wadach, czy opinie graczy oraz pedagogów. W ich biurze pracują już jednak nad kolejnymi projektami, które również powinny zachwycić młodzież.

Gra Szyfrów: Wojna o wszystko to nowy sposób na to, aby zainteresować młodzież i nie tylko, historią posługując się nowymi technologiami. Uważamy, że jest to świetny pomysł i sposób na dotarcie z tak ważną dla naszego narodu historią, do najmłodszych przedstawicieli społeczeństwa.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:15 19 02:15Gra Szyfrów podbija nie tylko Jaworzno 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworznianka Dorota Pamuła wystawia swoje grafiki w galerii MCKiS mieszczącej się w hali widowiskowo sportowej. Wystawie nadała tytuł Spojrzenie wstecz.

Pani Dorota oddaje się różnym technikom plastycznym i rękodziełu artystycznemu. Przez wiele lat prowadziła pracownię tkacko-graficzną w jaworznickim Warsztacie Terapii Zajęciowej. Wystawa prezentuje grafikę artystyczną, czyli tę zupełnie inną niż grafika komputerowa. Z pewnością niejeden rozleniwiony śmiertelnik nie rozumie dlaczego, skoro mamy rysunek, oddawać się trudnej technice jaką jest grafika warsztatowa. Pani Dorota dała się zwieść tej niełatwej technice.

Na wystawie artystka prezentuje prace z lat 1997  2001. Potem, jak mógłby ktoś pomyśleć, pani Dorota nie wpadła w graficzną czarną dziurę.

Wśród prac uwagę naszą przykuła grafika pt. Taniec chocholi. Jako żywo pewnie pani Dorota odnalazła do niej inspirację w Weselu Wyspiańskiego.

Nie sposób przejść obojętnie obok cyklu prac pt. Drzewa Wyczółkowskiego. Naszym zdaniem trzeba dużej artystycznej odwagi, żeby przekuć barwne akwarele mistrza Wyczółkowskiego w czarno-białe grafiki.

Wystawa prezentowana będzie do 28 marca. Oczywista artystyczny żywot pani Doroty na tej wystawie się nie zakończy. Nastąpi ciąg dalszy.

Na marginesie dodajmy, że naszym skromnym zdaniem, pani Dorota to jedna z najoryginalniej ubierających się jaworznianek. Nie dziwota  dusza to artystyczna.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:08 29 03:08Grafiki Doroty Pamuły w galerii MCKiS 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jako jedni z pierwszych w Polsce zarejestrowaliśmy w Jaworznie sztab WOŚP.
29. Finał WOŚP odbędzie się 10 stycznia 2021 roku. 7 października na terenie Fundacji
WOŚP w Warszawie Jurek Owsiak ogłosił cel 29. Finału WOŚP.
Jaworznicki sztab mieści się w redakcji gazety Co tydzień. Pieniądze na ulicach miasta
będzie zbierało 200 wolontariuszy. Ze względu na koronawirusa rejestracja wolontariuszy
odbywać się będzie drogą elektroniczną. Szczegóły rejestracji wolontariuszy podamy w
najbliższych dniach na portalu www. jaw.pl, Facebooku oraz w następnych numerach
gazety Co Tydzień.

Jest to już drugi finał, na którym zbieramy pieniądze, by pomóc laryngologii dziecięcej. W
2008 roku, czyli w 16. Finale też zbieraliśmy na laryngologie. Wówczas w Jaworznie
zebraliśmy 54.705,12 zł był to finał radosny i pełen atrakcji.

Mirosława Matysik- szef sztabu WOŚP w Jaworznie.
tel. 733-18-03-3301:54 7 01:54Gramy w 29. Finale WOŚP 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

30 stycznia 2022 roku gramy z WOŚP. W redakcji gazety Co Tydzień zarejestrowany został sztab WOŚP. Nasz sztab ma numer 172. Szefem sztabu jest Mirosława Matysik.

Od poniedziałku 8 listopada będzie można zgłaszać się jako wolontariusz i w 30. Finale zbierać pieniądze na pomoc chorym dzieciom. Rejestracja wolontariuszy przebiegać będzie online oraz w redakcji gazety. Dzwoniąc do jaworznickiego sztabu każdy, kto chce być wolontariuszem otrzyma od nas token i sam będzie mógł się rejestrować. Zebrane pieniądze w tym finale będą przeznaczone na pomoc dzieciom, które mają chore oczy. Zebrane pieniądze podczas Finału pozwolą na zakup nowoczesnego sprzętu okulistycznego. Otrzymają go przychodnie i szpitale by móc diagnozować, leczyć czy operować dziecięce oczy.

W 17 miastach Polski zlokalizowanych jest 25 ośrodków, w których leczone są schorzenia wzroku u dzieci. Rokrocznie leczonych jest w nich kilkanaście tysięcy pacjentów. Działają też poradnie okulistyki dziecięcej. 30. zbiórka WOŚP pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu okulistycznego dla szpitali i poradni. Pozwoli to wesprzeć trudne leczenie chorych maluchów.

Pamiętajcie, tak jak w dotychczas, Finał to nasze wspólne z Wami działanie. Jeśli macie pomysły na ciekawe wydarzenia, które mogą się odbyć podczas tego Finału, dzwońcie do naszej redakcji na nr 32 751 91 30. Pozostawcie  swój numer telefonu, z pewnością oddzwonimy. Sie ma!



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:34 20 01:34Gramy z WOŚP 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv