+ Napisz wiadomość
198249 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Dostaliśmy zgłoszenie dotyczące incydentu udziałem pojazdu i ogromnej dziury w drodze.

Na ul. Sztorczyków pojawiła się wielka dziura, której nietypowy rozmiar mógłby wskazywać na szkody górnicze. Właśnie na niej 21 lutego, około 19:00 zawieszenie stracił jeden z samochodów. W ciągu nocy jednak udało się drogowcom zabezpieczyć drogę i po dziurze obecnie nie ma ani śladu.

Dzięki zgłoszeniu przez policję stanu drogi i szybkiej naprawie przejazd tamtędy jest teraz względnie bezpieczny. Problemem jednak jest nadal cała ul. Storczyków, której stan nawierzchni może nie sprawi, że zgubimy zawieszenie, ale sprawi, że dla naszych aut przeprawa będzie udręką.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:45 17 00:45Dziury na ul. Storczyków

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W osiemdziesiątym ósmym epizodzie poznamy dzięgiel leśny  Angelica sylvestris z rodziny selerowatych-Apiaceae. Bohatera tego filmu uwieczniłem w lesie w Libiążu. Las jest położony przy ulicy Leśnej.

Nazwa naszego bohatera została nadana przez Karola Linneusza i do tej pory nie uległa zmianie. Gatunek ma bardzo charakterystyczny wygląd i właściwie nie sposób pomylić go z jakimkolwiek przedstawicielem tej rodziny, nawet jeśli nie kwitnie.

Jest pospolity niemalże na całym obszarze naszego kraju. Uwielbia miejsca wilgotne na glebach zwartych, Nie ma oporów przed zasiedlaniem miejsc częściowo ocienionych w lasach łęgowych, zaroślach. Może także pojawić się w ogrodach.

Nasz bohater był szeroko stosowany w dawnych czasach w medycynie ludowej. W pierwszej kolejności najważniejszym surowcem leczniczym był korzeń używany jako środek wiatropędny, uspokajający oraz regulujący pracę żołądka.

W moim ukraińskim kompendium wspomina się jeszcze o wykorzystywaniu młodych pędów do jedzenia tak na surowo, jak i po kandyzowaniu w cukrze. Nasiona stosowano przy szkorbucie oraz jako lek wykrztuśny i moczopędny. Liście można również stosować zewnętrznie przy podagrze oraz reumatyzmie. Poza tym nasz bohater jest rośliną miododajną.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki02:55 24 02:55Dzięgiel leśny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

22 maja dobrzy ludzie świętują Dzień Praw Zwierząt. Wprawdzie gdyby człowiek zwierzaki traktował jak należy nie musiałby spisywać ich praw, byłoby sielankowo. Zdaje się jednak, że to zupełna utopia i prawa zwierzaków skodyfikowano.

Cały problem w przeświadczeniu, że ludzie mają abonament na uczucia i emocje. Ale to bzdura.

Źli i bezduszni ludzie zwierzęta krzywdzą, traktują je brutalnie i nie widzą w tych zachowaniach niczego karygodnego. Tu wkracza ustawodawca.

Od dłuższego czasu czekamy na ustawę, która polepszy trudny żywot zwierzaków hodowlanych, zamkniętych w ciasnych i ciemnych klatkach. Ustawodawca wprawdzie zaznaczył, że klatki powinny umożliwić swobodną zmianę pozycji ciała, ale np. klatki dla kur niosek rzadko ten wymóg spełniają. W ustawie o ochronie zwierząt rozprawiono się też z porzucaniem zwierząt.

Musimy zaznaczyć, że większość z nas o swoje zwierzaki domowe dba jak należy. Są częścią rodziny i ukochanymi przyjaciółmi. Nie bez powodu ukuto twierdzenie, że najpiękniejszym prezentem dla człowieka od Pana Boga jest  pies. Pewnie też kot, chomiki i cała reszta tej domowej menażerii.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl02:49 13 02:49Dziś Dzień Praw Zwierząt 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Po Wszystkich Świętych 2 listopada obchodzono Zaduszki - dzień Wszystkich Wiernych Zmarłych. Jak każe tradycja modlono się tego dnia za dusze wszystkich zmarłych. W dawnej Polsce wierzono, że w Zaduszki ci, co odeszli odwiedzają swoje domy, słuchają nabożeństw odprawianych tego dnia przez nieżyjących księży, jedzą, piją i weselą się.02:21 16 02:21Dziś Zaduszki

Dodał: dlaCiebietv

15 lipca, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Tzn. kto obchodzi, ten obchodzi, bo ciekawe jest to, czy znajdą się tacy śmiałkowie, którzy przeżyją ten dzień bez dzwonienia, smsowania, robienia zdjęć, korzystania z aplikacji, przeglądania internetu i jeszcze wielu rzeczy, na które pozwalają nasze telefony i smartfony?

A Wy drodzy jaworznianie wyobrażacie sobie życie w dzisiejszych czasach bez telefonu? Czy w dobie smartfonów ktokolwiek z Was jest w stanie rozstać się choćby na 24 godziny z komórką? Piszcie w komentarzach, jakie jest Wasze zdanie!

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:04 17 02:04Dziś dzień bez telefonu, dajecie radę? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W roku 2021 Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada na 9 lutego, właśnie dziś!

Święto pizzy, które wypada 9 lutego (w tym roku wtorek) to dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej o historii tego dania. Pizza w obecnie znanej formie wywodzi się z Neapolu, chociaż już wcześniej placki z dodatkami popularne były nie tylko wśród Włochów, lecz także innych narodów, w tym m.in. starożytnych Greków.

Miłośnicy pizzy bardzo często decydowali się na obchodzenie Międzynarodowego Święta Pizzy w restauracjach, jednak teraz w czasie pandemii pozostaje nam jedynie, smakowanie ulubionej pizzy zamawiając ją do domu. 

A co sądzą o tym dniu właściciele lokali, w których pizza to danie główne? Są przygotowani na coś specjalnego dla swoich klientów?

Oczywiście, że szykujemy coś specjalnego dla klientów, w tym roku, roku pandemicznym, z okazji święta pizzy mamy dla wszystkich klientów super promocję. Będziecie zadowoleni, więc serdecznie zapraszamy. Przygotowaliśmy również specjalną pizzę, calzone smażone. Pizza ta wywodzi się z Neapolu, jest naprawdę smaczna. - oznajmiła pani Ewelina właścicielka Mattarello.

Jak powiedzieli nam właściciele Mattarello, jaworznianie uwielbiają pizze. Najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest niezmiennie margherita. Jednak wybór jest ogromny każdy znajdzie dla siebie odpowiednią i taką pizzę, którą lubi najbardziej.

Bo z pizzą jest jak z zespołem rockowym: liczy się doskonały skład i wyśmienite kawałki. No tego w tym miejscu nie brakuje!



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl02:40 25 02:40Dziś jest Międzynarodowy dzień pizzy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W dziewięćdziesiątym dziewiątym epizodzie poznamy dzwonka pokrzywolistnego  Campanula trachelium z rodziny dzwonkowatych - Campanulaceae. Na początku okazy z pól uprawnych przy obwodnicy na trawersie jaworznickiej Chrząstówki. Generalnie jest to bardzo stabilny gatunek, skoro od czasu nadania mu nazwy przez Karola Linneusza nikt nie miał śmiałości jej zmienić.

Tutaj po liściach wyraźnie widać, że jest on godny swojej polskiej nazwy. Jego liście w zarysie przypominają pokrzywę zwyczajną, ale są bardziej grubo ząbkowane. Kiedy zakwitnie, wątpliwości znikają. Jego korony kwiatowe są owłosione tak z zewnątrz, jak i w środku. Teraz widzimy go pośród pól uprawnych, ale z natury jest wskaźnikiem starych lasów, szczególnie dębowo-bukowych.

Teraz przechodzimy do okazów widzianych w lasach Obszaru Krajobrazu Chronionego Dobra  Wilkoszyn. Na początku wspomnę, że roślina jest często spotykana na terenie naszego kraju, ale najczęściej na południu. Najliczniej pojawia się w Sudetach i Karpatach. Ku północy sporadycznie na mapach zasięgu pojawiają się białe plamy.

Nasz bohater jest gatunkiem użytecznym, o czym dowiedziałem się ze swojego ukraińskiego kompendium. Po pierwsze z zielonych liści można zrobić zupę w typie kapuśniaku. Zapewne bez dodatku zielonej kapusty się nie obejdzie, ale nasz bohater będzie znaczącą domieszką.

Do 1983 roku skład chemiczny naszego bohatera nie był poznany. Tym niemniej w medycynie ludowej jego ziele stosowano do płukania gardła w stanach zapalnych. Świeże liście stosowano do okładów zmniejszających ból. Tak piszą w moim ukraińskim kompendium. Tym niemniej w jednym z miejsc w Internecie trafiłem na informację, że nie jest on rośliną leczniczą, ale nie jest także trującą. Z drugiej strony dr Henryk Różański uważa jego i inne dzwonki za rośliny lecznicze i tej wersji będę się trzymał.

Warto jeszcze odnotować, że nasz bohater jest bardzo dekoracyjny. Do tego jest rośliną miododajną dającą mnóstwo nektaru oraz pyłku.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki03:48 35 03:48Dzwonek pokrzywolistny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Czas najwyższy powrócić do prezentacji kolejnych gatunków roślin, czyli podopiecznych rzymskiej bogini Flory. Flora to także ogół gatunków roślin występujących na danym obszarze. Startujemy z Jaworzna, ale będziemy się włóczyć tu i ówdzie a głównie ówdzie, nie tylko po Jaworznie. Świat jest wielki. Chodźcie za mną.

W jedenastym epizodzie tego cyklu poznamy dąbrówkę rozłogową  Ajuga reptans. Bohaterka tego filmu należy do rodziny jasnotowatych  Lamiaceae. Na tle roślin sfilmowanych w Parowach Dulowskich w Trzebini można ogarnąć charakterystyczny wygląd gatunku. To prosty pęd z licznymi kwiatami tworzących coś w rodzaju kłosa lub grona. Pod kwiatami znajdują się liście zwane podkwiatkami. Łodyga jest owłosiona naprzemiennie. U podstawy łodygi wyrastają liczne rozłogi, stąd nazwa gatunku.

Przyglądając się roślinom z Białego Lasku niedaleko Polanki Wielkiej, zwróćmy uwagę na to, że kwiat dąbrówki nie posiada górnej wargi. Z kolei dolna jest podzielona na trzy klapy.

Na tle roślin sfilmowanych nad środkowym odcinkiem rzeki Mogiłka w gminie Skawina opowiem co nieco o jego rozmieszczeniu w Polsce. Jest to po prostu gatunek pospolity. Na oficjalnych mapach jego rozmieszczenia znajdziemy nieliczne białe plamy. Gatunek jest pospolity w całej Europie oraz terenach przyległych.

Nasza bohaterka preferuje stanowiska słoneczne. Półcień i cień także nie stanowi dla niej przeszkody. Uwielbia lasy liściaste. Nie gardzi łąkami. Wskazane jest, aby gleby były świeże, zasobne w próchnicę oraz składniki mineralne.

Dąbrówka rozłogowa jest doskonałą rośliną miododajną oraz niezłym ziółkiem. Surowcem leczniczym jest kwitnące ziele. W medycynie ludowej znajduje zastosowanie przy leczeniu malarii, gruźlicy płuc, biegunkach. Dalej idą choroba wrzodowa żołądka, zapalenie przydatków macicy, krwawy kaszel, reumatyzm.

W zastosowaniu zewnętrznym można o niej powiedzieć krótko  do rany oraz na oparzenia przyłóż.

Ponadto naparem z ziela można myć głowę w celu umocnienia włosów.

Już w wersji dzikiej roślina jest bardzo ozdobna. Spośród wielu odmian wyróżnia się ta o purpurowych liściach.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #flora_stories03:34 9 03:34Dąbrówka rozłogowa

Dodał: dlaCiebietv

Czas najwyższy powrócić do prezentacji kolejnych gatunków roślin, czyli podopiecznych rzymskiej bogini Flory. Flora to także ogół gatunków roślin występujących na danym obszarze. Startujemy z Jaworzna, ale będziemy się włóczyć tu i ówdzie a głównie ówdzie, nie tylko po Jaworznie. Świat jest wielki. Chodźcie za mną.

W jedenastym epizodzie tego cyklu poznamy dąbrówkę rozłogową  Ajuga reptans. Bohaterka tego filmu należy do rodziny jasnotowatych  Lamiaceae. Na tle roślin sfilmowanych w Parowach Dulowskich w Trzebini można ogarnąć charakterystyczny wygląd gatunku. To prosty pęd z licznymi kwiatami tworzących coś w rodzaju kłosa lub grona. Pod kwiatami znajdują się liście zwane podkwiatkami. Łodyga jest owłosiona naprzemiennie. U podstawy łodygi wyrastają liczne rozłogi, stąd nazwa gatunku.

Przyglądając się roślinom z Białego Lasku niedaleko Polanki Wielkiej, zwróćmy uwagę na to, że kwiat dąbrówki nie posiada górnej wargi. Z kolei dolna jest podzielona na trzy klapy.

Na tle roślin sfilmowanych nad środkowym odcinkiem rzeki Mogiłka w gminie Skawina opowiem co nieco o jego rozmieszczeniu w Polsce. Jest to po prostu gatunek pospolity. Na oficjalnych mapach jego rozmieszczenia znajdziemy nieliczne białe plamy. Gatunek jest pospolity w całej Europie oraz terenach przyległych.

Nasza bohaterka preferuje stanowiska słoneczne. Półcień i cień także nie stanowi dla niej przeszkody. Uwielbia lasy liściaste. Nie gardzi łąkami. Wskazane jest, aby gleby były świeże, zasobne w próchnicę oraz składniki mineralne.

Dąbrówka rozłogowa jest doskonałą rośliną miododajną oraz niezłym ziółkiem. Surowcem leczniczym jest kwitnące ziele. W medycynie ludowej znajduje zastosowanie przy leczeniu malarii, gruźlicy płuc, biegunkach. Dalej idą choroba wrzodowa żołądka, zapalenie przydatków macicy, krwawy kaszel, reumatyzm.

W zastosowaniu zewnętrznym można o niej powiedzieć krótko  do rany oraz na oparzenia przyłóż.

Ponadto naparem z ziela można myć głowę w celu umocnienia włosów.

Już w wersji dzikiej roślina jest bardzo ozdobna. Spośród wielu odmian wyróżnia się ta o purpurowych liściach.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #flora_stories03:34 5 03:34Dąbrówka rozłogowa

Dodał: dlaCiebietv

Rozpoczął się okres nauki latania dla bocianów zamieszkujących komin Pana Stanisława.

Pan Stanisław w przygotowanym na kominie gnieździe co roku gości bociany. Tego roku para, która przywędrowała do niego, doczekała się młodych. Dla Gospodarza jest to niewątpliwy powód do radości, ponieważ na świecie pojawiły się aż trzy nowe bociany. Warto zaznaczyć, że jest to prawdziwy ewenement.

Właściwie to co jest w tym roku z naszymi bociankami to jest ewenementem. Bo dwa bociany jest norma, jeden minimum, natomiast trzy, które się wylęgły u nas w tym roku to jest naprawdę bardzo dużo jak na ten gatunek - mówi Pan Stanisław

Teraz młode ptaki już są na tyle duże, że zaczynają ze swoimi rodzicami lekcję latania. Okoliczni mieszkańcy mogą podziwiać próby wzniesienia się bocianów w powietrze. Ich rodzice natomiast często krążą wokół komina oraz przesiadują na latarni ulicznej i klekotem nawołują dzieci.

Pan Stanisław rozważa także montaż kolejnego gniazda w okolicy by młode, gdy dorosną, mogły się osiedlać blisko swoich rodziców. Planuje on ulokować je na swojej posesji lub bliżej przebiegającego obok Koziego Brodu. Gniazda w tej okolicy oferują świetne warunki mieszkaniowe dla bocianów, ponieważ zamieszkują one przy dużej przestrzeni, która jest ich żerowiskiem.

Pozostaje więc czekać aż i te ptaki doczekają się młodych i miejmy nadzieję, że równie licznie przychodzących na świat.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:32 12 02:32Długoszyńskie bociany uczą się latać 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

 08:11 10 08:11E-WUŚ ruszył 480p 480p

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:06 20 08:06ELEKTROLUX ENG 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych sąsiadów. Tym razem proponuję pewną odmianę. Czas na grzyba z ciekawej kategorii  plamki, kropki, murawki na liściach.

W czterdziestym czwartym epizodzie proponuję zapoznać się z rdzą atakującą wilczomlecze. Na tle okazów sfilmowanych w Imielinie w okolicy autostrady oraz w Jaworznie i Chrzanowie proszę wysłuchać kilku ciekawostek. Tutaj jest to wilczomlecz sosnka  Euphorbia cyparisias. W populacji zdrowych, kwitnących roślin zauważymy takie, które są do nich niepodobne. Mają wąskie liście pokryte rdzawymi plamkami.

Tam, gdzie są one drobne szpiczaste, obserwujemy stadium spermogoniów. Tam, gdzie są one owalne o białym brzegu z pomarańczowym środkiem, obserwujemy stadium ecjalne. Nasz bohater w dalszym etapie rozwoju atakuje wiele gatunków z rodziny bobowatych. Wówczas mamy do czynienia z rdzami z rodzaju sypnik  Uromyces. Są też dwa sypniki na wilczomleczach.

Ponieważ na przypadku pokazywanym w filmie nie sposób przypisać konkretnego chorego wilczomlecza do danego sypnika względem naszego bohatera, używa się łacińskiej nazwy Aecidium euphorbiae. Zapewne ciekawość można będzie zaspokoić po wykonaniu analizy DNA, ale komu to potrzebne. Poza wilczomleczem sosnką grzyb poraża jeszcze wilczomlecza lancetowatego oraz wilczomlecza rózgowatego i ich mieszańce.

I na zakończenie kolejna osobliwość. Chora roślina obsypana spermogoniami oraz ecjami, chociaż do siebie niepodobna pomimo wszystko potrafi zakwitnąć i wydać owoce. A poza tym i tak najczęściej wyrasta z zimującego kłącza, więc w tym przypadku wszystko jej lotto.

Dlatego szanujmy wszystkie grzyby, nawet powodujące choroby roślin, ponieważ nigdy nie wiadomo do czego jeszcze mogą nam się przydać, nawet jeśli są to plamki, kropki murawki na liściach. I jeszcze jedno zaskoczenie. Otóż najrzadziej spotykanym kształtem grzyba na świecie jest kapelusik fikuśny tudzież nóżka zgrabnie toczona.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki02:59 27 02:59Ecidium 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wodny plac zabaw zakończył już tegoroczny sezon, spacerowiczów i osób odpoczywających na plantach jednak nie brakuje.

Wszyscy z zaciekawieniem przyglądają się nowej konstrukcji, która łączy wodny plac z zabaw z niemal samym centrum przesiadkowym. To trejaże, które zapewne już od przyszłego roku będą podporą dla pnących roślin. W sumie ma ich być 170.

Poza samymi alejkami zmienia się również wygląd przestrzeni zielonych. Trwa rozwijanie naturalnej trawy i pielęgnacja nasadzonych wcześniej roślin.

Jaworznickie planty pięknieją z miesiąca na miesiąc, a samej pracy nie zostało już dużo. Jesień już coraz bliżej, więc na pełny efekt prac trzeba będzie zaczekać pewnie do wiosny i lata przyszłego roku.00:41 19 00:41Efekt WOW na jaworznickich plantach 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Nauczyciel matematyki ocenia trudność tegorocznych egzaminów ósmoklasisty oraz egzaminów maturalnych.

Zarówno maturzyści, jak i ósmoklasiści walczyli niedawno z egzaminami z matematyki. Dla jednych stanowi ona wyzwanie, dla innych to wyłącznie formalność. W kontekście egzaminów dla ósmoklasistów już w internecie pojawiły się dywagacje odnoszące się do niektórych zadań z arkuszy.

Wśród maturzystów prawdopodobnie też można było spotkać się z dywagacjami dotyczącymi niektórych poleceń. Ci drudzy jednak czasami podejmowali nie tylko podstawę, ale także rozszerzenie.

Spytaliśmy jedną z osób, które zajmują się nauczaniem matematyki, Panią Agnieszkę Radziwolską jak jej okiem prezentuje się egzamin ósmoklasisty oraz podstawowy i rozszerzony egzamin maturalny.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:37 12 02:37Egzaminy z matematyki okiem nauczyciela 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Uczniowie w drugim dniu Egzaminu Ósmoklasisty zmierzyli się z Królową Nauk, czyli matematyką. Ósmoklasiści z uśmiechem na twarzy opuścili salę egzaminacyjną, w większości uważając, że matematyka w tym roku była wyjątkowa łatwa.
Ósmoklasiści rozpoczęli egzamin z matematyki 25 maja o godzinie 09:00. Uczniowie na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 100 minut. Do zdobycia łącznie było 25 punktów, w tym 15 punktów za zadania zamknięte, a 10 punktów za zadania otwarte.
Zapytani przez nas uczniowie, opowiedzieli nam, jak sobie poradzili i o jakiej szkole marzą.
Żadne zadania nas nie zaskoczyły - opowiadali nam zapytani przez nas uczniowie.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl04:05 29 04:05Egzamin Ósmoklasisty 2022 Matematyka 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Egzamin, egzaminem pogania. Dziś 17.06.2020 uczniowie zmagali się z matematyką Królową nauk. Przypomnijmy, iż tegoroczne egzaminy odbywają się w ścisłym rygorze sanitarnym. Jedynymi przedmiotami, które uczniowie mogą wnieść na salę są niezbędne narzędzia piśmiennicze i butelka wody. Jak dziś poradzili sobie z egzaminem? Zapytaliśmy uczniów szkoły podstawowej nr 7 w Jaworznie.


Drugi dzień egzaminowego stresu za nimi!! A który przedmiot było im trudniej, zdać polski czy matematykę - pytamy uczniów.


Data egzaminu do ostatnich chwil budziła w uczniach niepewność, czy stresująco ten czas wpłynął na uczniów?


Bardzo zaciekawiła nas odpowiedź uczniów szkoły podstawowej nr 7 na pytanie  jak przygotowywałeś się do egzaminu z matematyki


Różnie to w szkole bywało, twierdzą uczniowie, były i wzloty i upadki, jednak każdy kolejny dzień był nowym wyzwaniem, przygodą, którą razem przeżywali. Szkoła była dla nich drugim domem, na pewno jej szybko nie zapomną.

Jeszcze jeden dzień i odetchną z ulgą, koniec stresów !! Wyniki egzaminu, uczniowie poznają do 31 lipca. Powodzenia jutro, samych sukcesów w dalszej nauce.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl03:52 20 03:52Egzamin ósmoklasisty 2020 Matematyka 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

We wtorek 25 maja, o godzinie 9.00 rozpoczął się egzamin ósmoklasistów. Podobnie jak maturzyści, w pierwszym dniu uczniowie napisali test z języka polskiego. Jak poszło młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworznie?

Uczniowie musieli zmierzyć się m.in. z jednym z największych dzieł polskiej literatury, czyli Panem Tadeuszem Adama Mickiewicza. Przed ósmoklasistami jeszcze dwa dni egzaminacyjnych emocji. W środę odbędzie się egzamin z matematyki, w czwartek-język obcy. A którego przedmiotu boją się najbardziej? Zapytaliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworznie.

Od wyników z egzaminu zależy, czy dostaną się do wymarzonych szkół średnich, niezależnie od tego, czy zdecydują się kontynuować naukę w liceum, technikum bądź zawodówce. A jakie szkoły wybrali Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworznie?

To dla nich pierwsze tak duże wyzwanie w dotychczasowej ścieżce edukacji. Uczniowie zapytani o egzamin przyznawali, że był on trudniejszy niż egzamin próbny. Inni natomiast oceniali test jako prosty. Więc zdania podzielone.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną opublikowane w lipcu. Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty 2021 to 2 lipca 2021 r. Życzymy im jak najlepszych wyników.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:26 25 02:26Egzamin ósmoklasistów 2021: Język Polski 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Po wyborach prezydenckich wspierający w nich Szymona Hołownię postanowili działać nadal. Zachowali struktury i wymyślili nowy pomysł na siebie z pożytkiem dla społeczności lokalnych, ale nie tylko.
W Jaworznie w Ekipie Szymona działa ok. 15 wolontariuszy. Mają na swoim koncie dwie przydatne akcje. Druga akcja jest już finalizowana. Było to wspólne działanie z Ekipą Szymona z Opola na rzecz chorego malucha. W efekcie w niecałe dwa tygodnie zebrano w Jaworznie ok. 450 kg nakrętek.

Z pewnością to nie ostatnie słowa tej miłej grupy. Będą działać nadal, choć jak twierdzą czasem zdarza im się napotkać trochę nieprzyjaznych.

Wszyscy, którzy w Ekipie Szymona współdziałają podkreślają jej mocne strony, a te nie są przypadkowe.

Istotną zaletą Ekipy Szymona jest to, że jej wolontariusze nie różnią się między sobą poglądami politycznymi, wobec czego powody sporów wewnątrz grupy nie istnieją. Dobrze to wróży na przyszłość, ot i polityczna sielanka.


Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl02:16 22 02:16Ekipa Szymona działa 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv