+ Napisz wiadomość
188881 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Szkoła Podstawowa nr 20 w Jaworznie w dzielnicy Byczyna została zmodernizowana i dostała drugie życie. W miniony piątek 14 października odbyło się zwiedzanie placówki.

Po czteroletniej przerwie, spowodowanej szkodami górniczymi szkoła i cała jej społeczność wróciły na swoje miejsce. Mieszkańcy Jaworzna mogli zobaczyć, jak placówka przemieniła się w szkołę przyszłości i do czego powinny dążyć wszystkie szkoły nie tylko w naszym mieście, ale nawet i kraju.

Podczas tego dnia otwartego, szkołę odwiedził także prezes Tauron Wydobycie i Prezydent Miasta Jaworzna.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:48 34 00:48Dzień Otwarty w SP nr 20 w Byczynie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Uczniowie z pomocą nauczycieli przygotowali wyjątkowo ciekawy dzień otwarty w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Królowej Jadwigi w Jaworznie. W trakcie dnia otwartego uczniowie klas ósmych mieli okazję, nie tylko zapoznać się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2022/2023, ale również mieli okazję poznać pierwsze tajniki pracy swoich wymarzonych zawodów.
Podczas dnia otwartego usłyszeliśmy od uczniów, że w szkole panuje bardzo przyjazna atmosfera, a nauczyciele nigdy nie odmawiają pomocy uczniom.
O prowadzonym naborze na zbliżający się nowy rok szkolny opowiedziała nam Pani Dyrektor mgr Kinga Kubiak - Smoliło.
Na każdym oferowanym kierunku przez szkołę prowadzone są innowacje, które uczą dodatkowych, praktycznych umiejętności, które pomogą młodzieży odnaleźć się na rynku zawodowym.
Podczas dni otwartych uczniowie przygotowali, wiele ciekawych pokazów takich jak pieczenie babeczek, robienie pizzy i przygotowywanie bezalkoholowych drinków. Uczniowie zachęcali również młodszych kolegów do nauki języków obcych.

Dla osób, które w przyszłości chcą założyć własną firmę i osiągać sukcesy zawodowe szkoła oferuje kierunek Technik Ekonomista z innowacją prawno-finansową.
Uczniowie, którzy zdecydowali się na zdobywanie tytułu technika organizacji turystyki, marząc o podróżach, szczególnie chwalą sobie innowację, podczas której poznają szczegóły pracy personalu pokładowego.

Co ważne budynek szkoły jest w pełni dostosowany do potrzeb dla osób niepełnosprawnych. W szkole znajdują się mi.n. specjalne oznaczenia, a także nowoczesne windy.
Dla osób kreatywnych, które myślą o organizacji eventów  albo mażą o pracy w hotelach lub SPA ZSP nr 4 proponuje kierunek technik hotelarstwa.

W szkole nie brakuje dodatkowych zajęć, ciekawych imprez okolicznościowych i wycieczek. Uczniowie mają możliwość odbywania praktyk w ciekawych firmach, a w szkole znajduje się również nowoczesne zaplecze sportowe. Podczas przerw uczniowie mogą odpoczywać w zaciszu kącika literackiego.
W ramach branżowej szkoły I Stopnia szkoła oferuje naukę zawodu kucharza, a także pracownika obsługi hotelowej.

Uczniowie klas Ósmych Szkół Podstawowych mają w czym wybierać! 



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl06:43 37 06:43Dzień Otwarty w ZSP nr 4 - Działo się! 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Międzynarodowy dzień pizzy, jak co roku, przypada na 9 lutego i jest najlepszą okazją do tego, aby zjeść te tradycyjną włoską potrawę bez wyrzutów sumienia. Gdzie w Jaworznie warto ją skosztować? Na przykład w Pizzerii Typ 00.

Z okazji dnia Pizzy, dla pierwszych stu osób które podadzą hasło jaw.pl - klasyczna pizza Margherita w Pizzerii Typ 00 w promocyjnej cenie 15 zł. Na miejscu i na wynos.

Zamówienia telefon: +48 793 826 220

https://www.facebook.com/typ00pizzaiwino

Pizza to ulubiona potrawa nie tylko Włochów, ale także i... Norwegów, którzy zjadają jej ponad 5 kg rocznie. My Polacy nie zjadamy jej w aż takiej dużej licznie, jednakże statystycznie polska rodzina zjada 1 pizzę miesięcznie, co i tak jest dobrym wynikiem. Dzisiaj tj. 9 lutego przypada nam międzynarodowy dzień pizzy więc jest to najlepsza okazja, aby odłożyć na bok nasze diety i skosztować tego dania, które wywodzi się Italii.

Jak to wygląda w Jaworznie? W naszym mieście restauracji czy pizzerii, które serwują pizze jest całkiem dużo, jednak typowo włoskich jest raptem kilka. Jedną z nich jest TYP 00 mieszczące się tuż obok rynku. Jej właściciel Pan Patryk Bem uważa, że jaworznianie coraz śmielej podchodzą do kuchni włoskiej i poznają się na jej walorach. Mimo to najczęściej wybierają podstawowe jej warianty czyli Margaritte oraz Parme, ale da się zauważyć zwiększoną świadomość kulinarną.

Coraz rzadziej padają zapytania o sosy do pizzy czy o nietypowe składniki, które znamy z polskich wariantów tej potrawy, a które są wstrząsające do prawdziwych Włochów. Dlatego jak przekonuje Pan Patryk nigdy nie zrobią pizzy z kukurydzą, kurczakiem, majonezem czy legendarnym już ananasem.

Jak świętować ten dzień?

Najlepszym sposobem na świętowanie jest po prostu zamówienie tej potrawy i rozkoszowanie się jej smakiem.

Zamówienia Typ 00, telefon: +48 793 826 220

Na hasło jaw.pl sto pierwszych osób otrzyma pizzę Margherita w cenie 15 zł. Oferta na miejscu i na wynos. 

https://www.facebook.com/typ00pizzaiwino

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:51 11 01:51Dzień Pizzy w Typ 00 w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworznicki Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II zorganizował Dzień Przyjaciół Szkoły. To miłe wydarzenie miało miejsce w czwartek 7 września. Przyjaciół oczywista należy doceniać, zaproszono więc wszystkie firmy, które na różne sposoby wspierają działania szkoły.

ZSP nr 3 jest placówką cenioną i prestiżową, kłopotów ze znalezieniem przyjaciół więc nie miewa.

Wysoki poziom edukacji, zaangażowanie uczniów w naukę i działania wolontariackie powodują, że lista przyjaciół jest długa i zapewne jeszcze nie zamknięta. Każdy przedsiębiorca chciałby mieć w swojej kadrze tak dobrze przygotowanych uczniów, biegłych w teorii i praktyce.

Wydarzenie połączono z wręczeniem nagród, zwanych nie bez powodu Lolkami, najlepszym uczniom poprzedniego roku szkolnego.

Połączenie teorii z praktyką daje wymierne efekty. Istotne jest również to, że uczniowie przed zakończeniem edukacji odnajdują pracodawcę, co jest doskonałą motywacją. Jak rzekł Nelson Mandela: szkoła jest naszym paszportem na przyszłość, jutro należy do tych, którzy przygotowują się do stawienia temu czoła.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:15 23 03:15Dzień Przyjaciół Szkoły w ZSP nr 3 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

GEOsfera na sobotę 20 maja obstalowała Dzień Pszczoły. Ponieważ GEOsferę nad wyraz lubimy, pracusie pszczoły tym bardziej, pojechaliśmy więc tam z niekłamaną ciekawością. Nie rozczarowaliśmy się, jak zwykle dowiedzieliśmy się czegoś nowego.

Np. z plenerowej gry planszowej wynikało, że przed tysiącami lat na Alasce i Grenlandii rosły palmy. Oczywista nie byliśmy jedynymi zaciekawionymi piknikiem.

Wykłady, o których mowa nosiły tytuł Kolorowa chemia, czyli były to same chemiczne cuda i dziwy.

Tuż obok przygotowano koło wiedzy z kilkoma dziedzinami  w tym m.in. Dzieje Ziemi, Pogoda, Klimat i skały czy Ochrona przyrody. Możemy podpowiedzieć, że w tej ostatniej części pytanie siódme dotyczy największego zwierzaka dziko żyjącego w Polsce. Łatwizna. Gorzej poszło nam z Grą Terenową Dzikie Zapylacze. Coś tam wiedzieliśmy, ale nie np. co to takiego u pszczoły schowek na pyłek. Inni byli lepsi i uznali test za łatwy. O pikniku dorośli mówili, że to taka atrakcja dla dzieci i możliwość spędzenia z nimi wolnego czasu na pracach twórczych. Taki piknik bardzo jest pożyteczny, pewnie więc milusińscy pszczelego świata w przyszłości unicestwiać nie będą.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:38 25 01:38Dzień Pszczoły w GEOsferze 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Z okazji Dnia Strażaka odbyły się w Jaworznie uroczyste obchody. Zostały wręczone odznaczenia i awanse, a także pamiątkowy dzwon, który symbolizuje Wielki Pożar w Jaworznie.

Z okazji Dnia Strażaka odbyły się w Jaworznie uroczyste obchody. Zostały wręczone odznaczenia i awanse, a także pamiątkowy dzwon, który symbolizuje Wielki Pożar w Jaworznie.

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie odbyły się uroczyste obchody z okazji Dnia Strażaka. Brali w nich udział strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaworznie.

Podczas uroczystości obecni byli również przedstawiciele władzy miejskiej, radni Rady Miejskiej, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie i Straży Miejskiej. Do naszego miasta przyjechali także przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz posłowie i senatorowie.

Podczas obchodów Dnia Strażaka zostały wręczone odznaczenia, wyróżnienia, awanse i nagrody dla zasłużonych strażaków z naszego miasta.

W tym roku mija również 150 rocznica Wielkiego Pożaru, który opanował Jaworzno w 1874 roku i zniszczył niespełna 400 budynków na terenie naszego miasta. Z tej okazji na ręce dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej został wręczony pamiątkowy dzwon.

Po uroczystej części strażacy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, a wszyscy uczestnicy udali się na strażacką grochówkę.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:51 17 02:51Dzień Strażaka 2024. Miejskie obchody 720p 720p

Dodał: dlaCiebietv

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie uroczyście obchodziła Dzień Strażaka, podczas którego podsumowano trudny rok pracy i podziękowano jaworznickim Strażakom za ich pomoc i zaangażowanie.
Podczas obchodów Dnia Strażaka przyznano indywidualne wyróżnienia, odznaczenia i awansowano zasłużonych Funkcjonariuszy Straży Pożarnej. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Miasta Jaworzna w tym zastępca prezydenta miasta Pan Paweł Kolarczyk, Poseł na sejm RP Pan Robert Warwas, a także Wicemarszałek Województwa Śląskiego Pan Dariusz Starzycki.
W trakcie uroczystości nie zabrakło słów wdzięczności i gratulacji dla dotychczasowego Komendanta Miejskiego PSP bryg. Pawła Żaby, który awansował i został przeniesiony do Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
Dzień Strażaka w Jaworznie obchodzono w piątek 27 maja. W bieżącym 2022 roku to święto jest szczególnie wyjątkowe, ponieważ połączono je z obchodami 30-lecia istnienia Państwowej Straży Pożarnej w Polsce.
dzień okazał się równie istotny dla OSP w Jeleniu, ponieważ tę jednostkę ochotniczej straży pożarnej wpisano do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:28 43 01:28Dzień Strażaka w Jaworznie 2022 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W Geosferze z okazji Dnia Ziemi odbył się piknik ekologiczny dla jaworznickich szkół. Uczniowie mogli skorzystać ze strefy ekologiczno-edukacyjnej oraz uczestniczyć w warsztatach.

W piątek, 26 kwietnia w Geosferze odbył się piknik ekologiczny dla jaworznickich szkół z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie mogli skorzystać ze specjalnej strefy ekologiczno-edukacyjnej, uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych, wziąć udział w grze terenowej, a także wycieczkach terenowych.

W strefie edukacyjno-ekologicznej znajdowały się stanowiska MZNK Jaworzno, Geosfery oraz Uniwersytetu Śląskiego. Uczniowie mogli zakręcić ekologicznym kołem, stworzyć figurki z gliny oraz je pomalować, odszukać zakopane fragmenty zabawkowych dinozaurów, a także zagrać w wielką grę planszową.

Podczas pikniku ekologicznego odbywały się również warsztaty edukacyjne. Ich tematyka skupiała się na trzech zagadnieniach: ziarnach, planecie Ziemi oraz roślinach w kamieniołomie. Dla uczniów zostały zorganizowane również wycieczki terenowe, a także gra terenowa.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:50 11 00:50Dzień Ziemi w Geosferze

Dodał: dlaCiebietv

Jaworznicka GEOsfera dołączyła do setki milionów ludzi na całym globie świętujących Światowy Dzień Ziemi przypadający na 22 kwietnia. Nie jest to z pewnością sformułowanie na wyrost, a dobra wiadomość.

Ludzie potwornie na Ziemi narozrabiali, a ponieważ na razie nie mają się gdzie przeprowadzić muszą zacząć o Ziemię dbać. Takie wydarzenie jak Dzień Ziemi w GEOsferze przekonuje, że im więcej wiemy tym chętniej podejmujemy się ochrony niszczonej przez nas samych Ziemi.

W GEOsferze napotkaliśmy też uczestników Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej, wśród nich Mateusza, który rezolutnie stwierdził, że im bardziej znamy Ziemię, tym więcej wiemy o tym, czego ona potrzebuje i jak o nią dbać. GEOsfera przygotowała w ramach Dnia Ziemi wiele ważnych i pożytecznych wydarzeń. Była więc wystawa minerałów i skamieniałości, warsztaty mineralogiczne, dwa wykłady popularnonaukowe, jeden o wymarłym miliony lat temu notozaurze i o chomiku europejskim, którego przedstawiono jako ginący klejnot naszej przyrody. Milusińskich zachwycił wykład pt. Dlaczego wybucha wulkan? Nas zaciekawiło to czy na terenie Polski kiedykolwiek znajdowały się czynne wulkany.

Dzieciom zaproponowano też zabawę w paleontologa i odnajdywanie skamieniałości. Rośnie nam więc nowe pokolenie ambitnych naukowców.

Zaproszono do Rodzinnej Gry Terenowej pt. Przyrodnicza odyseja, podczas której należało odnaleźć odpowiedzi na siedem pytań, dokładnie wczytując się w plansze wskazane na mapie gry. Uruchomiono tężnię po zimowej przerwie i zaproszono przy niej na jogę. Duże zainteresowanie wzbudziła Gra planszowa pt. Dzieje Ziemi, ilustrowała historię naszego globu od wielkiego wybuchu, który dał Ziemi początek po czasy współczesne. Zapis na ostatnim polu gry był taki oto: Życie na Ziemi zdominował gatunek, który większość czasu siedzi i myśli. Można by dodać, że część tego gatunku raczej tylko siedzi.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:59 33 01:59Dzień Ziemi z GEOsferą 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Spece od świętowania obstalowali na 11 lutego Dzień dokarmiania zwierzyny leśnej.

Nawet przez myśl im nie przeszło, że może być o dzikach dokarmianych na osiedlowych śmietnikach. Rzecz idzie o najprawdziwszych najdzikszych mieszkańców polskich lasów. W ich arcyciekawy świat wprowadza nas najprawdziwszy jaworznicki leśniczy.

Lasy, o czym wszyscy wiedzą, to zielone płuca Polski, ba! Całej planety. Brzmi banalnie, ale o to idzie, to sedno sprawy. Swoje trzy grosze dorzucili do tego Japończycy, którzy, wedle ich samych, na wszystkim znają się najlepiej. Wymyślili, że las człowieka może leczyć  koi rozkołatane nerwy, leczy depresję, relaksuje, uspokaja. Tak więc wchodzi do lasu smutas i wychodzi nie ten sam, a uradowany życiem. Skoro lasy tak są ważne, to może leśniczych należy traktować jak skarb narodowy, zupełnie tak jak Anglicy traktują słynnego przyrodnika Davida Attenborough?

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl05:16 10 05:16Dzień dokarmiania zwierzyny leśnej 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Szeroką ofertę budowania własnej kariery dla uczniów szkół średnich przedstawili przedsiębiorcy oraz uczelnie wyższe podczas drugiego Dni Kariery, zorganizowanego przez Jaworznicka Izbę Gospodarczą, we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy, Urzędem Miejskim i MCKiS Jaworzno.

W Hali Widowiskowo-Sportowej zgromadziło się blisko tysiąc osób, które zapoznawały się z możliwościami, jakie daje im lokalny rynek pracy oraz szkolnictwo wyższe w naszym regionie. Oprócz stoisk uczeni i przedsiębiorców odbyły się również szkolenia, prelekcje oraz konkursy z nagrodami.

- To druga edycja Dnia Kariery. Pokazujemy na nim trzy ścieżki rozwoju. Pierwsza to kontynuacja nauki w szkołach wyższych. Druga to możliwości pracy w jaworznickich firmach, w tym odbywania staży i praktyk. Trzecia to zachęta do myślenia o przedsiębiorczości. Wspieramy wszystkie młode osoby, u których kiełkuje Pomysł na biznes. Mamy wypracowane od lat mechanizmy wsparcia takich osób, zarówno w postaci merytorycznej, organizacyjnej, a nawet finansowej. - mówił Mateusz Łętowski, prezes Jaworznickiej Izby Gospodarczej.

Dzięki koordynacji pracy organizatorów: Jaworznickiej Izby Gospodarczej z Powiatowym Urzędem Pracy w Jaworznie, Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie oraz Urzędem Miejskim w Jaworznie, z roku na rok poziom tego wydarzenia jest coraz wyższy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl06:20 11 06:20Dzień kariery edycja 2024

Dodał: dlaCiebietv

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Muzeów przypadający 18 maja hucznie świętowany nie będzie, wirus szaleje. Wprawdzie są i tacy, którzy niczym diabeł święconej wody, muzea omijają szerokim łukiem, ale całej reszcie jakoś tak tego dnia smutno. Z najlepszymi życzeniami odwiedziliśmy Muzeum Miasta Jaworzna a pana dyrektora muzeum zapytaliśmy jak muzealnicy żyją w czasach zarazy.
Dobre wieści są takie, że jaworznickie muzeum otrzymało do Narodowego Centrum Kultury 35 tys. złotych na projekt Muzeum w sieci. Będzie to oczywista wirtualne zwiedzanie muzeum, może więc zajrzymy też do czeluści muzealnych magazynów?

Żeby nie popadać w melancholię i dla polepszenia nastroju pytamy pana dyrektora o jego najbardziej ulubione a zarazem najciekawsze muzeum, które dane mu było odwiedzić.

Wprawdzie pan dyrektor wróżem nie jest, ale pewnie ma własne odkrywcze zdanie na temat tego, jak będą wyglądały muzea niedalekiej przyszłości, jak tylko przepędzimy wiadome wirusy.

Z pewnością muzealnicy życzą sobie rychłego powrotu do normalności, wielkiej rzeszy zadowolonych zwiedzających i .

Do życzeń z autentyczną szczerością się dołączamy. Życzymy sobie normalnych muzeów w realu, wirtualne tylko sporadycznie.

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl07:34 15 07:34Dzień muzeów 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W piętnastym epizodzie poznamy dziki bez czarny zwany czasem bzem czarnym  Sambucus nigra z rodziny piżmaczkowatych  Adoxaceae. Prześledzimy jego rozwój od przedwiośnia po jesień. Na przykładzie okazów z Jaworzna z ulicy Botanicznej oraz Chrzanowa z ulicy Oświęcimskiej widać charakterystyczny pokrój krzewu, oraz ruszające z wegetacją pąki liściowe. Te zazwyczaj są bordowe i czasami przypominają dłonie z długimi pazurami.

W końcu roślina rozwija swoje liście i przygotowuje się do kwitnienia. To może trwać do połowy maja. U odmiany typowej liście są jasnozielone, nieparzystopierzaste, złożone z pięciu listków. Z rzadka bywa ich siedem lub dziewięć. Kwiaty są zgrupowane w rozległe baldachogrona. W tym miejscu warto wspomnieć, że nasz bohater jest pospolity w całej Polsce, ale z racji bardzo długiej uprawy i szerokiego zastosowania trudno ustalić jego pierwotną ojczyznę. U nas powinien być gatunkiem rodzimym. Na domiar złego zawleczono go tam, gdzie go do tej pory nie było. Ot globalizacja.

Najbardziej wyróżnia się w krajobrazie w chwili kwitnienia. Nie sposób nie zauważyć jego białokremowych kwiatów. Na tle okazów z ulicy Konopnickiej w Chrzanowie wspomnę, że wydzielają one bardzo mocny zapach. Zapewne chodzi tutaj o przywabienie muchówek, które są jego zapylaczami. Gatunek produkuje sporo pyłku, ale kwiaty nie posiadają miodników.

Na tle okazów z ulicy Oświęcimskiej w Chrzanowie wspomnę, że te kwiatostany są sezonowym przysmakiem. Należy je zanurzać w cieście naleśnikowym i piec jak racuchy. Z kwiatów można również robić konfitury. W tym momencie muszę wspomnieć, że nie wolno się nimi objadać, albowiem każdy surowiec z dzikiego bzu czarnego spożyty w nadmiarze działa przeczyszczająco. Możliwe są także reakcje alergiczne takie jak nieżyt nosa, zapalenie spojówek oraz duszności.

Na tle kolejnych okazów z Jaworzna oraz Chrzanowa wspomnę, że pomimo pewnych wad jest to bardzo dobre ziółko. Napar z kwiatów stosuje się do płukania lub irygacji przy wielu chorobach górnych dróg oddechowych. Ponadto herbatka z nich pomaga przy neuralgii, kaszlu oraz jest lekiem napotnym. Poza tym medycyna ludowa stosowała kwiaty jako lek przy reumatyzmie, kaszlu, gorączce. Działają one ponadto wykrztuśne. Można również o nich powiedzieć, do rany przyłóż. Wiele surowców z tej rośliny stosuje się w homeopatii. Oczywiście trudno wymienić wszystkie zastosowania, ale warto pamiętać, że nie jest to lek na wszystko.

Na tle owocujących krzewów z ulicy św. Barbary w Jaworznie wspomnę, że są one szeroko stosowane w medycynie oraz przemyśle spożywczym. Między innymi, o ile są bardzo dojrzałe, produkuje się z nich wino. Widziałem takowe w Anglii, ale nie miałem śmiałości go skosztować.

Na tle owocujących krzewów z Chrzanowa warto nadmienić, że w wielu przypadkach mają one analogiczne działanie lecznicze jak kwiaty. Podaje się, że ponadto sok z jagód pomaga przy cukrzycy, zapaleniu wątroby, rwie kulszowej, chorobie wrzodowej żołądka. W każdym bądź razie co do reszty szukajcie, a znajdziecie. Ostatecznie różne części naszego bohatera sprawdzano co najmniej od średniowiecza. A poza tym leków i suplementów diety na jego bazie jest dostatek. Każdy znajdzie coś dla siebie.

I tak kończymy poznawanie krzewu, który czasem, tak jak tutaj w Chrzanowie może być małym drzewem. Na jego tle proponuję taką mantrę. Pogląd ten wyraził Władysław Szafer we wstępie do drugiego wydania przewodnika Drzewa i krzewy, który ukazał się w 1957 roku nakładem Państwowych Zakładów Wydawnictw Szkolnych. Znajomość krajowych drzew i krzewów powinna być tak powszechna, jak elementarnych wiadomości z historii, literatury polskiej czy życia gospodarczego. Poznaliście szósty krzew a jak tam z pozostałymi dziedzinami wiedzy, po kolejnych od tamtego czasu reformach edukacji.

Piotr Grzegorzek



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes06:28 43 06:28Dziki bez czarny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv