+ Napisz wiadomość
212094 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Choć komora hiperbaryczna jest wykorzystywana w medycynie już od wielu lat, to jednak można zaryzykować stwierdzenie, że dopiero ostatnia dekada przyniosła jej spore zainteresowanie.

Trudno się temu dziwić. Zabiegi w komorach hiperbarycznych coraz częściej stanowią dopełnienie wielu terapii, a czasem nawet alternatywne rozwiązanie pozwalające na profilaktykę i leczenie wielu chorób.

Jedną z najczęściej wykorzystywanych wersji jest jednoosobowa komora hiperbaryczna w wersji poziomej, czyli taka, w której właśnie miałam okazje pooddychać czystym tlenem.

Taka komora hiperbaryczna jest wyposażona w szerokie okno, dzięki czemu nie odnosiłam wrażenia klaustrofobii. Z zewnątrz przypominała mi miniaturowy statek kosmiczny. W środku znajdowała się wygodna leżanka, która zapewniła mi komfortowe warunki na czas całej sesji.

Ja jestem na tak! Na pewno pierwszy, ale nie ostatni raz skorzystałam z takiej formy tlenoterapii. Tlen w komorze hiperbarycznej to naturalny, bezinwazyjny, a przy tym relaksujący sposób na profilaktykę chorób cywilizacyjnych.

Nie zapominajmy, jak wysoką cenę musimy płacić za współczesną jakość życia. Zanieczyszczenie organizmu toksynami z pożywienia, powietrza, z kosmetyków i środków czystości to dziś przyczyna bardzo wielu poważnych chorób. Może i Ty spróbujesz ?05:14 23 05:14Tlenoterapia hiperbaryczna- jestem na tak 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Wykład dr. Tomasza Tokarza Motywacja wewnętrzna . 
Uczenie się przez działanie - konferencja inspirująca - Tychy. 

Konferencja ma być początkiem cyklu spotkań, konferencji i warsztatów, które mają odbywać się raz na pół roku i dotyczyć różnych aspektów całego procesu edukacji i różnych podmiotów: nauczyciela, rodzica, dziecka, dyrektora i środowiska szkolnego. Ma to być także okazja do prezentowania już podjętych działań przez tyskie placówki (ale nie tylko).
Zgłosić może się KAŻDY, niekoniecznie nauczyciel. Mogą to być rodzice, którzy chcieliby poznać zagadnienie neurodydaktyki i jej wpływu na proces rozwojowy dziecka, na jego edukację w oparciu o relacje, emocje i działanie.52:59 19 52:59Tomasz Tokarz: Motywacja wewnętrzna 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Widok tej sterty zalegających śmieci, w lesie za garażami przy ulicy Feliksa Kamińskiego w Jaworznie po prostu przeraża. To miejsce to istne wysypisko śmieci.

Podczas spaceru w tym rejonie, można natrafić na bardzo nieprzyjemny widok, nie mówiąc o zapachu, który już niedługo przy wyższych temperaturach, będzie się nieźle roznosił. Jak widać ludzie urządzili tam sobie wysypisko śmieci.

Do tego lasu wyrzuca się niemal wszystko, począwszy od zwykłych śmieci z gospodarstw domowych, butelek, przez zużyty sprzęt AGD, meble, opony, odzież a kończąc na odpadach typu: zużyte akumulatory.

To piękne niegdyś miejsce, a teraz dzikie wysypisko śmieci, szpeci cały krajobraz leśny tego terenu. Jednocześnie, mieszkańcom okolicznych osiedli wystawia niechlubną wizytówkę. Jednak to nie jedyny problem. Rozrzucone śmieci w lesie niosą poważne zagrożenie dla środowiska.


Zastanówmy się więc, zanim wyrzucimy śmieci do lasu. Traktujmy las jako fragment otoczenia swojego domu. A przecież w domu się nie śmieci...

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl01:11 31 01:11To miejsce to istne wysypisko śmieci 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W osiemdziesiątym drugim epizodzie poznamy tomkę wonną  Anthoxanthum odoratum z rodziny wiechlinowatych - Poaceae. To dość pospolita trawa. W tym filmie pokazuję ją z lasu w Mysłowicach Ćmoku oraz terenu otwartego w Chrzanowie przy ulicy Łowieckiej.

Ta pospolita trawa o bardzo charakterystycznym wyglądzie zajmuje niemalże całe terytorium Polski. Jest kilka białych kropek. Niepokojąca biała plama obejmuje Żuławy Wiślane.

Na szczycie źdźbła znajduje się kwiatostan pod postacią ściśnionej wiechy. Najbardziej wybitną cechą gatunku jest silny zapach kumaryny. W kontrowersyjnym skrócie myślowym to żubrówka znaczy się turówka gorszego sortu.

Gatunek nadaje specyficzny zapach świeżemu sianu. Jest przede wszystkim trawą pastewna o wysokim znaczeniu. Chętniej jest jadana przez karmione nią zwierzęta, kiedy jest składnikiem siana.

W okresie kwitnienia to niezłe ziółko medycyny ludowej. Na wschód od Polski leczono nią gruźlicę płuc, przeziębienia. Była też lekiem przeciwkaszlowym. Na zachód od Polski leczono nią migreny, duszności, bezsenność. Ponadto aromatyzowano nią tytoń. Znajduje jeszcze zastosowanie w perfumerii i produkcji mydła.

I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki02:33 52 02:33Tomka wonna 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Tak w skrócie można podsumować spotkanie dr. inż. Grzegorza Sierpińskiego, adiunkta Politechniki Śląskiej z jaworznickimi działaczami społecznymi, które zorganizował poseł Wojciech Saługa.
Dyskusję poprzedził wykład naukowca na temat sposobu rozwiązywania problemów komunikacyjnych w dużych miastach, gdzie jednym z nich to brak miejsc do parkowania, co szczególnie dotyka Jaworzno.
Dyskutanci otwarcie wskazywali na popełnione błędy przez magistrackich urzędników przy rekonstrukcji systemu transportowego miasta. A wszystko za sprawą przyjęcia przez nich błędnych założeń. Bo nie tak miało być -- mówili.
Chodzi szczególnie o fakt, że Silbert po objęciu władzy nie planował wielkopowierzchniowych sklepów w centrum miasta, a na Janie Kantym miała powstać strefa przemysłowa. Projektanci zatem, do budowy dróg przyjęli zupełnie inne założenia, bo jak wiemy wszystko poszło na opak. Tam, gdzie nie miało być hipermarketów, to akurat tam powstały. Ruch samochodowy zatem rozłożył się zupełnie inaczej niż wynikało z wcześniejszych założeń.
Okazuje się, że sprawa nie jest łatwa, aby układ komunikacyjny Jaworzna teraz naprawić. Ale nowa ekipa wraz ze specjalistami jest chyba w stanie temu podołać. Stara ekipa raczej nie, bo idzie w zaparte i nie przyznaje się do popełnienia kosztownych błędów komunikacyjnych.
Zatem wtorkowe spotkanie jest dobrym prognostykiem, że są w Jaworznie kompetentni ludzie, którzy mogę temu wyzwaniu podołać.01:24 33 01:24To nie tak miało być

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl00:46 98 00:46Topielec w Przemszy - Jaworzno Jeleń 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

To już tradycja jaworznickiego finału WOŚP. Cukiernia Puchatek dostarczyła pyszny tort w kształcie serca.


Bardzo dziękujemy i zapewniamy że tort był pyszny!


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:48 21 01:48Tort WOŚP od cukierni Puchatek 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Czas najwyższy powrócić do prezentacji kolejnych gatunków roślin, czyli podopiecznych rzymskiej bogini Flory. Flora to także ogół gatunków roślin występujących na danym obszarze. Startujemy z Jaworzna, ale będziemy się włóczyć tu i ówdzie a głównie ówdzie, nie tylko po Jaworznie. Świat jest wielki. Chodźcie za mną.

W siódmym epizodzie tego cyklu poznamy traganka pęcherzykowatego  Astragalus cicer z rodziny bobowatych  Fabaceae. W zasięgu naszych jaworznickich mediów to gatunek rzadki.

Zacznijmy od populacji sfilmowanej w ogrodzie botanicznym w Powsinie. W Polsce większość stanowisk tego gatunku jest skupiona w środkowej części kraju. Być może ma to związek, z tym że z natury preferuje gleby zasadowe.

Jeśli chodzi o rodzaj zbiorowisk roślinnych, to preferuje suche łąki, pastwiska, zarośla, skraje lasów. Nie gardzi miedzami, poboczami dróg, szlakami kolejowymi.

Traganki posiadają liście parzystopierzaste. Nasz bohater ma najczęściej od 10 do 18 par listków. Są one wąsko jajowate do podługowato lancetowatych.

Kwiaty naszego bohatera tworzą gęste kwiatostany z siedzących kwiatów. Są one żółte lub żółtawe.

Przenieśmy się teraz do Jaworzna. Jest 13 sierpnia 2021 roku. Dokumentując bioróżnorodność terenu przeznaczonego pod Izerę, natrafiłem na średniej wielkości płat tego gatunku. To było pierwsze jego oficjalne stanowisko w Jaworznie.

Teraz warto przyjrzeć się jego charakterystycznym owocom. To są silnie owłosione strąki, które w miarę dojrzewania czernieją.

Wciąż rośnie w tej samej okolicy, co potwierdziłem w dniu 22 sierpnia 2024. A poza tym ten gatunek na pewno widziałem w Trzebini, na Bagnie Serebryjskim w Nowinach oraz przy stacji kolejowej w Olzie.

I jeszcze jedno. Rodzaj liczy 2000 gatunków a w medycynie, stosuje się tylko dwa i nie jest nim bohater tego filmu.

Piotr Grzegorzek


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #flora_stories02:57 12 02:57Traganek pęcherzykowaty 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W tragicznych okolicznościach zginął 51-letni jaworznianin. Jego ciało znaleziono w okolicy zbiornika wodnego Wydra, popularnym Gródku w Jaworznie na Pieczyskach.
O tym tragicznym fakcie poinformowała policję para turystów, którzy wybrali się w to miejsce na rodzinny spacer. Na miejscu w krzakach zobaczyli fragment ciała zanurzonego w wodzie.

Na miejscu policjanci stwierdzili zgon mężczyzny, 51-letniego jaworznianina.

Miejsce wypadku zabezpieczyli strażacy, a przybyły na miejsce prokurator zlecił wykonie sekcji zwłok. Sekcja zwłok wyjaśni również kiedy mogło dość do tej tragedii i jak długo ciało denata pozostawało w wodzie.

Ciało znajdowało się w wodzie i było poturbowane. Wszystko wskazuje na upadek ze skarpy. Tuż nad miejscem tragedii znajduje się mały przesmyk bez zabezpieczających barierek.

Sekcja zwłok wykaże, co było bezpośrednią przyczyną śmierci. Odległość w jakiej znajdowało się ciało od skarpy, może sugerować, że po upadku mężczyzna jeszcze próbował się podnieść.

Praca dochodzeniowa policji będzie skupiać się również nad faktem czy w tym wypadku brały udział osoby trzecie.




[vc_facebook]


Jaworzno kamieniołom Gródek - Wypadek01:13 30 01:13Tragiczny dzień w Parku Gródek w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego powstało mini-boisko przy ul. Dolnej w Jeleniu. Tylko czy na pewno jest skończone?

Na prośbę czytelnika, Pana Tomasza zwróciliśmy uwagę na mini-boisko zbudowane w Jeleniu. Pierwsze wrażenie z zobaczenia tej infrastruktury było niewątpliwie niezapomniane. Spotykamy się tam z bramkami i koszami do koszykówki w całości wykonanymi z ze stali. Pan Tomasz porównuje je z kratami rodem z Zakładów Karnych. Jednak to tylko część problemów.

Samo boisko powstawać miało około 50 metrów dalej, czyli na płaskim terenie w pewnej odległości od zabudowań i drogi. W opozycji do pierwotnej lokalizacji stali ekolodzy. Osoby mieszkające w sąsiedztwie, jak na przykład Pani Renata, skażą się, że na ich posesje wiecznie wlatują piłki, ponieważ nie ma założonych siatek, które miałyby nie dopuszczać do takich sytuacji. W zamian mamy wystające z ziemi, niezabezpieczone fragmenty instalacji, które miałyby utrzymywać siatkę, ale jedynie stwarzają niebezpieczeństwo.

Dalekie od bezpieczeństwa jest także zabezpieczenie bramek, ponieważ są one przytwierdzone do ziemi śrubami, które wystają ponad profil boiska. To z kolei jest zasypane małymi kamieniami, które przed każdą grą trzeba zamiatać.

Przyległa do boiska miała być także strefa rekreacyjna z siłownią pod chmurką, której budowa jest w planach. Obecnie stoi jedynie ławka. Na tym obszarze nie ma nawet kosza na śmieci, z którego użytkownicy boiska mogliby korzystać. Zastępuje go niedawno dodany przez mieszkańców worek na śmieci.

W sprawie braku siatek zabezpieczających mieszkańcy interweniowali, korespondując do Prezydenta Miasta. W odpowiedzi dowiedzieli się, że na wspomniane zabezpieczenie zabrakło funduszy i problem zostanie uwzględniony przy następnym rozdziale finansowania.

W związku ze zmianą położenia problemem także jest fakt, że nie istnieje na ulicy Dolnej system odwadniający. W przypadku ulewnych deszczy, na boisku ma się zbierać jezioro wody. W związku z powyższym nasz czytelnik, Pan Tomasz pyta, czy to jest faktycznie boisko, z którego można już korzystać? Czy jest ono skończone? Jeśli nie, to czemu nie zostało zabezpieczone jak normalny plac budowy?



Improwizowany kosz na śmieci




Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:44 13 03:44Tragiczny stan mini-boiska w Jeleniu 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Przybywa trejaży na plantach

Mają być podporą dla pnących roślin, a przy okazji mają zapewniać przyjemny cień na całej długości alejki od wodnego placu zabaw do centrum przesiadkowego, ale Przede wszystkim  mają świetnie wyglądać. I również tę funkcję spełniają w 100 procentach. Trejaże na jaworznickich plantach, bo o nich mowa, choć dopiero się pojawiły, to już wzbudzają niemałe zainteresowanie. W sumie ma ich być 170.
Przy okazji niedzielnego spaceru przez centrum miasta, można w końcu przyjrzeć się dokładniej nowym przystankom centrum przesiadkowego.
Konstrukcja i stylistyka centrum przesiadkowego łączy w sobie stal, drewno i beton i wydaje się być designersko spójna również z plantami. Obie wiaty to wciąż plac budowy, a na przystanku w kierunku Katowic wciąż stoi stara, turkusowa konstrukcja, która zniknie zapewne w najbliższym czasie.00:49 15 00:49Trejaże na plantach w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv