Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.
W osiemdziesiątym drugim epizodzie poznamy tomkę wonną Anthoxanthum odoratum z rodziny wiechlinowatych - Poaceae. To dość pospolita trawa. W tym filmie pokazuję ją z lasu w Mysłowicach Ćmoku oraz terenu otwartego w Chrzanowie przy ulicy Łowieckiej.
Ta pospolita trawa o bardzo charakterystycznym wyglądzie zajmuje niemalże całe terytorium Polski. Jest kilka białych kropek. Niepokojąca biała plama obejmuje Żuławy Wiślane.
Na szczycie źdźbła znajduje się kwiatostan pod postacią ściśnionej wiechy. Najbardziej wybitną cechą gatunku jest silny zapach kumaryny. W kontrowersyjnym skrócie myślowym to żubrówka znaczy się turówka gorszego sortu.
Gatunek nadaje specyficzny zapach świeżemu sianu. Jest przede wszystkim trawą pastewna o wysokim znaczeniu. Chętniej jest jadana przez karmione nią zwierzęta, kiedy jest składnikiem siana.
W okresie kwitnienia to niezłe ziółko medycyny ludowej. Na wschód od Polski leczono nią gruźlicę płuc, przeziębienia. Była też lekiem przeciwkaszlowym. Na zachód od Polski leczono nią migreny, duszności, bezsenność. Ponadto aromatyzowano nią tytoń. Znajduje jeszcze zastosowanie w perfumerii i produkcji mydła.
I na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.
Piotr Grzegorzek
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.