+ Napisz wiadomość
197718 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Pracę nad nowym wiaduktem w dzielnicy Ciężkowice idą pełną parą. Widać już pierwsze postępy w robotach, które ruszyły pod koniec zeszłego roku. Już w czasie pierwszych rozmów, w których uczestniczyli przedstawiciele PKP PLK, władze miasta, oraz mieszkańcy, udało się uzgodnić wspólny plan działania.

Koszt samej budowy został zwiększony przez zarząd Polskich Linii Kolejowych do 54 mln złotych. Do pomocy w przebudowie całego terenu w dużej mierze przyczyniło się wsparcie budżetu Unii Europejskiej. Prace zespołu budowlanego skupiają się wokół stworzenia wiaduktu, który ciągnąłby się nad linią kolejową Katowice-Kraków. Wiąże się to ze zniknięciem obecnego przejazdu rogatkami na ul. Ciężkowickiej. Jednocześnie miasto ma zyskać sprawniejszą trasę przejazdu, a także chodniki z drogą dla rowerzystów. Wybudowane zostanie przejścia, które będzie bezpośrednio prowadziło na peron, a także winda.

Dodatkowo, w okolicach skrzyżowania z ul. Budowlaną ma zostać stworzone rondo holenderskie, które będzie już trzecim w mieście. Projekt wiaduktu zawiera także plan punktu przesiadkowego, gdzie łączyć się będzie komunikacja kolejowa z autobusową.

Warto wspomnieć, że miasto posiada już podobny wiadukt, który mieści się w Szczakowej przy ulicy Bukowskiej i na Pieczyskach.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl02:34 26 02:34Będzie wiadukt w Ciężkowicach praca wre 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dobra wiadomość dla mieszkańców Jelenia! Zgodnie z zapowiedziami jaworznickich Wodociągów - ruszyły prace związane z naprawą i rekonstrukcją nawierzchni asfaltowej na ulicy Wygoda.

Instalacja wodno-kanalizacyjna wokół rynku jest już gotowa. Prace remontowe pewnie też zajmą kilka tygodni, jednak zdecydowanie warto było czekać.

Od dawna ul. Wygoda, przypominała tor offroadowy. Wszystko za sprawą prowadzonych prac kanalizacyjnych w dzielnicy. Okazało się też, że poza kanalizacją, w Jeleniu powstała też zupełnie nowa sieć wodociągowa. Rzecz jasna - dopiero po ukończeniu obu inwestycji droga mogła zostać wyremontowana. Najważniejsze, że Wygoda będzie wygodna.00:40 14 00:40Będzie wygodnie na Wygodzie! W końcu! 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Projekt budynku przyszłego Centrum Usług Społecznych, a obecnie stara organistówka przy rynku, był najbardziej palącym tematem sesji Rady Miejskiej, zwołanej na 13 stycznia.

O co chodzi? Przy rynku, tuż obok kolegiaty św. Wojciecha od lat niszczeje budynek starej organistówki. Zapadła decyzja o całkowitym zburzeniu budynku oraz postawieniu go na nowo w już innej, nienawiązującej do tej dotychczasowej formie. Nie wszystkim jednak ten pomysł się podoba. 


Wiadomo tyle, że budynek powstanie i ma wpasować się w charakter jaworznickiego rynku. Ma być miejscem m.in. usług aktywizacyjno-rozwojowych na rzecz rodzin oraz osób niepełnosprawnych, oraz usług wsparcia społecznego i zawodowego osobom wykluczonym społecznie lub tym zagrożonych.

Koszty związane z budową Centrum Usług Społecznych pokryte zostaną z budżetu miasta oraz środków europejskich.04:23 14 04:23Będą pieniądze na remont organistówki. 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Gala CAVEMMA zawitała do Jaworzna. W piątek 10 czerwca w hali MCKiS stoczono szereg pojedynków, w których nie mogło zabraknąć zawodników z Jaworzna.

Mieszane sztuki walki cieszą się niemałym powodzeniem. Swoich sił na zawodowej arenie próbują nowi zawodnicy, przybywa też coraz więcej nowych organizacji. Podczas inauguracji CAVEMMA w Jaworznie kibice byli świadkami interesujących pojedynków.

Marcel Hulbój, reprezentujacy KS Spartę Jaworzno  zmierzył się z Kamilem Hadałą w wadze 61 kg.

Dawid Siwy Siwek (77 kg.) z Rio Grappling Club Jaworzno, stanął na przeciwko Patryka Fojcika.

Debiutant Kacper Kajmano Kabara (120 kg), jaworznianin, który na co dzień reprezentuje Natal Gold Team Katowice zawalczył z Konradem Piechu Piechaczkiem.

Podczas CAVEMMA w Jaworznie nie brakowało ostrych pojedynków, co zadowoliło niejednego wybrednego kibica mieszanych sztuk walki.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl04:57 29 04:57CAVEMMA w Jaworznie - skróty walk 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

II Festiwal Nauki zatytułowany ,,NAUKA MA MEGA MOC odbył się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie. Współorganizatorem była firma Tauron.

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie uczestniczyli w II Festiwalu Nauki zatytułowanym ,,NAUKA MA MEGA MOC. Wraz ze szkołą organizatorem tego wydarzenia była firma Tauron.

Dla uczniów przygotowano wiele atrakcji. Mogli oni posłuchać debaty o odnawialnych źródłach energii pt. ,,Czy OZE nas wybawi?. W dyskusji wzięli udział tegoroczni absolwenci szkoły, nauczyciel, przedstawiciele firmy Tauron, miasta Jaworzna i Politechniki Śląskiej, z którą szkoła współpracuje.

Podczas wydarzenia odbył się konkurs wiedzy o BHP, w którym uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą, bez względu na kierunek swojego kształcenia. W sali gimnastycznej szkoły odbyła się wystawa projektów naukowych ,,Domy przyszłości. Modele stworzone przez uczniów miały przedstawiać dom z innowacyjnymi rozwiązaniami.

Również na sali gimnastycznej można było podziwiać finałowe prace konkursu fotograficznego i graficznego ,,MEGAMOC. Uczniowie mogli za pomocą kodów QR oddać głos na projekty domów, jak i również prace graficzne i fotograficzne.

Podczas II Festiwalu Nauki atrakcjami były także pokaz body paintingu i występ szkolnego zespołu The Hustlers. Dla uczniów przygotowano strefę chillout, w której był dmuchany zamek, symulator dachowania i darmowe lody. Podczas festiwalu obecny był DJ.

Zwieńczeniem wydarzenia było bycie szkolnego rekordu tańca belgijki oraz gra terenowa.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl05:03 17 05:03CKZIU 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl01:09 22 01:09CMENTARZ 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W dwudziestym czwartym epizodzie tego cyklu poznamy cebulicę syberyjską  Scilla siberica z rodziny szparagowatych - Asparagaceae . Ubiegłoroczny cykl filmowy zdominowały rośliny zielne. W tym roku także będą się one pojawiać. Oto jedenasty taki bohater.

Dla flory Polski to gatunek obcego pochodzenia. Jest on rodzimy dla flory Europy południowo-wschodniej, Kaukazu i Azji Mniejszej. Tamże uwielbia świetliste lasy i zarośla. W tym momencie pojawia się pytanie, na które nie znajduję odpowiedzi, znaczy się, dlaczego dla nas jest ona syberyjska.

U nas występuje nierzadko zdziczała w analogicznych siedliskach, najczęściej w parkach i na cmentarzach. Lokalnie bywa ekspansywna, ale do tej pory nie uznaje się jej jako groźnego zielonego najeźdźcy.

Kwitnienie tej byliny cebulowej przepada na przedwiośnie. Zazwyczaj zaczyna już w marcu, potem trwa to przez prawie cały kwiecień. Wówczas daje się łatwo zauważyć poprzez masy błękitnych kwiatów.

Na początku lata nasza bohaterka zdecydowanie przechodzi do podziemia, czekając nadejścia następnej wiosny. Ot po prostu zaczyna bardzo długi odpoczynek.

Jako roślina ozdobna jest bardzo trwała. W małym ogrodzie może reprezentować kategorię, raz sadzisz potem tylko, poskramiasz przez plewienie. A poza tym, tam, gdzie była zawsze można posadzić coś innego, jednorocznego.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes03:10 32 03:10Cebulica syberyjska 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W maju 2019 roku odwiedziłem Anglię, oczywiście na zaproszenie swoich dzieci. Przebywałem w Doncaster. To było tylko 10 dni, ale i tak skończyło się na zebraniu sporego materiału zdjęciowego no i kilku filmów. Oto jeden z nich.

W tym czasie dwa razy zajrzeliśmy do Cusworth Hall & Park, gdzie można zobaczyć wiele ciekawych drzew. Jednym z nich jest tytułowy cedr atlaski  Cedrus atlantica.

Te, które możemy podziwiać w filmie, powinny dać nam wyobrażenie co może wyrosnąć z zakupionego w szkółce patyka. A i tak nie są one takie duże, jakie mogłyby być. W ojczyźnie osiągają do 40 metrów zaś w Anglii do 30. Wzrost bohaterów tego filmu szacuję na góra 20 metrów.
To gatunek rodzimy dla flory gór Atlas oraz Algierii. Jest uprawiany nawet w Polsce. Kupno jego sadzonek nie nastręcza trudności. Znaczy się, można już sobie coś takiego kupić do ogrodu. Dość okazałe drzewa tego gatunku spotkałem w Rudzie Śląskiej Kochłowicach. Klimat się ociepla a jemu nawet -26 stopni niestraszne jak twierdzi doświadczony ogrodnik.


Piotr Grzegorzek



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:16 15 01:16Cedr atlaski 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv