+ Napisz wiadomość
201730 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Zapis transmisji Live z Rynku w Jaworznie. 

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:03:05 23 01:03:05Obchody święta 3 maja - Jaworzno

Dodał: dlaCiebietv

Nieodpowiedzialni opiekunowie psów wciąż są zmorą nie tylko blokowisk i osiedlowych parków, ale coraz częściej niestety również niedzielnych spacerów w pozornie spokojnych, odludnych miejscach.

Walkę z osobami, które nie lubią sprzątać, już dawno wypowiedziała Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik. Przypomnijmy, że na terenie osiedla Podwale pojawiły się nowe, charakterystyczne kosze na śmieci, które w rzeczywistości są pojemnikami na psie odchody. Dodatkowo pojawiły się na nich stosowne naklejki informacyjne.

Pojemniki pojawiły się dzięki współpracy z jaworznicką policją i okazała się na tyle skuteczna, że cuchnący problem psich odchodów może zostać rozwiązany na stałe. A gdyby ktoś jednak nadal nie był przekonany do konieczności sprzątania po czworonogu?

Jak informuje rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego - zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Jaworzna właściciel psa udając się z nim w miejsce ogólnodostępne, powinien mieć nad nim stały i skuteczny nadzór. Ważnym obowiązkiem, z jakiego powinien wywiązywać się właściciel psa, jest sprzątanie zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę na terenach przeznaczonych do użytku publicznego. Właściciele zwierząt niewywiązujący się z nałożonych przez prawo obowiązków muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi. Niedopełnienie tego obowiązku grozi mandatem w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Ponadto powinniśmy pamiętać o tym, że wszelkie zanieczyszczenia w tym również psie odchody znajdujące się na terenie m.in. bloków mieszkalnych, które nie zostały przez nikogo uprzątnięte, należy zgłaszać administratorowi danego terenu.

Szczegółowe przepisy znajdują się w rozdziale 6. Regulaminu utrzymania porządku i czystości na terenie miasta Jaworzna.

Spore kontrowersje wśród mieszkańców wzbudził przypadek 77-letniego mieszkańca osiedla Stałego, który końcem sierpnia wybrał się na niezbyt szczęśliwą rowerową przejażdżkę. Jak sam opisywał zdarzenie  w czasie przejażdżki przez las napotkał na swojej drodze spacerowiczów, kiedy się do nich zbliżył, zza drzew wyskoczył na niego pies. Pies ugryzł 77-latka w piętę, co potwierdza obdukcja lekarska. Kiedy ten próbował się bronić i odgonić od siebie psa, został uderzony kawałkiem drewna w głowę przez właściciela psa.

Wobec takich sytuacji nie można przejść obojętnie. A może wystarczyło po prostu zapobiec jej, stosując się do zaleceń regulaminu wspomnianego przez urzędników? No właśnie. Warto być przyzwoitym.02:03 17 02:03Obowiązki opiekuna psa 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dorota Pamuła, wybitna absolwentka Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, specjalizująca się w grafice warsztatowej, malarstwie olejnym, pastelach oraz fotografii, postanowiła włączyć się w działania charytatywne na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Artystka przekazała na aukcję jeden ze swoich obrazów, zatytułowany Łąka z dmuchawcami. To dzieło pochodzi z jej jubileuszowej wystawy, którą mieliśmy okazję podziwiać w listopadzie ubiegłego roku w Galerii Podcienie, znajdującej się w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKIS.

Obraz już niedługo trafi na aukcję organizowaną przez jaworznicki sztab.




Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:01 33 01:01Obraz Doroty Pamuły trafi na aukcję WOŚP 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Hodowli pszczół ludzie oddają się od kilku tysięcy lat, z pewnością w Egipcie hodowano je już w trzecim tysiącleciu p.n.e. Wydaje się, że to wystarczająco długo dla dobrego poznania tych pożytecznych żyjątek.

Czy jednak pszczoły mają nadal jakieś tajemnice czy już wszystko wiemy  pytamy jaworznickiego pszczelarza Bogdana Koszowskiego.

Społeczność pszczół wedle naukowców jest przykładem idealnej wspólnoty. Każdy owad ma w niej swoje ważne miejsce. Ich współdziałanie zależy do pory roku. Zimą wbrew pozorom pszczoły nie leniuchują, ul nie śpi, wre w nim zimowe życie.

W hinduizmie pszczoły uważano za stworzenia ognia. Na obrazach tworzyły one cięciwę łuku boga miłości, co wynika z wiosennego szaleństwa amorów u wszystkich trutni.

Pszczoły świetnie się ze sobą komunikują. Wykorzystują do tego tzw. pszczeli taniec, np. jeśli pożytek, czyli miejsce zbierania pyłku, znajduje się w odległości ok. 100 m wykonują taniec okrężny. W Jaworznie mamy pożytków co niemiara. Daje to dużą różnorodność jaworznickich miodów.

Znane wszem i wobec pszczoły miodne są jednym z tysięcy gatunków pszczół. To więc wbrew pozorom bardzo to różnorodne zwierzątka.

Na ogół pszczół się boimy, mają żądła i nie zawahają się ich użyć, może za wyjątkiem tzw. pszczół samotnic, które raczej żądeł nie mają. Jak więc się zachowywać by pszczół w stan agresji nie wprowadzić?

Na zakończenie dobra wiadomość  miody pomagają na wszystkie choróbstwa, trzeba tylko umiejętnie dobrać miód do rodzaju niedyspozycji. Dodajemy, niestety z głupoty nie wyleczą.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #pszczoły06:33 14 06:33O ciekawym życiu pszczół 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

To już 80 rocznica śmierci 20 ciężkowiczan, zamordowanych przez hitlerowców na oczach mieszkańców dzielnicy Jaworzna. W niedzielę 7 czerwca, mieszkańcy oddali hołd, składając kwiaty pod pomnikiem Ofiarom faszyzmu 1939-1945 w Ciężkowicach.

Tym razem uroczystości z uwagi na stan epidemii wynikający z zagrożenia zachorowaniem na koronawirusa COVID-19 uroczystości miały wymiar symboliczny. Na potrzebę zachowania odpowiedniego dystansu zwrócił uwagę radny Rady Miejskiej w Jaworznie Janusz Ciołczyk, który od 20 lat jest jednym ze współorganizatorów uroczystości. Władze samorządowe uczciły pamięć ofiar hitlerowskiej kaźni dwoma wieńcami biało-czerwonych kwiatów oraz zniczem.

Po wojnie mieszkańcy Ciężkowic postawili w miejscu kaźni we dworze drewniany krzyż, który w 1998 roku uległ zniszczeniu. Obecnie to miejsce pamięci zastępuje pomnik obok szkoły. Ulica przy której rozegrało się tragiczne wydarzenie została nazwana- na cześć rozstrzelanych- ulicą Poległych.

Mimo ograniczonego symbolicznego charakteru uroczystości po raz pierwszy w obchodach rocznicowych wziął udział tym razem spieszony pododdział chrzanowskiego Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej.

Oprawę werblową uroczystości zapewnił prawnuk rozstrzelanego w 1940 roku Teofila Barańskiego - Waldemar Barański.

Na miejsce obchodów rocznicowych przybyli między innymi przedstawiciele: Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, jaworznickiego oddziału Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach, Zespołu Śpiewaczego Ciężkowianki, LKS Ciężkowianka Jaworzno, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciężkowicach, placówek oświatowych i kulturalnych, Stowarzyszenia Mieszkańców dla Ciężkowic, radni Rady Miejskiej w Jaworznie oraz mieszkańcy.
Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu państwowego. Po złożeniu kwiatów przez delegacje i mieszkańców zgromadzeni udali się do miejscowego kościoła parafialnego Matki Bożej Nieustającej Pomocy na mszę świętą w intencji rozstrzelanych, którą odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Wieczorek.

Ważne jest to, by pamiętać, ważne, by przekazywać historię. 5 czerwca 1940 roku naziści wymordowali mieszkańców Ciężkowic, w odwecie za zabicie komendanta policji niemieckiej w Sosnowcu Otto Kremlinga. Tylko jednej z ofiar udało się uciec przed egzekucją. Tym razem inaczej niż zwykle, bez orkiestry, skromniej. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa. Historię z czasów wydarzeń podczas okupacji przedstawił Janusz Ciołczyk - radny Jaworzna, który z dzielnicą Ciężkowice związany jest od pokoleń.

Ofiarami egzekucji dokonanej przez hitlerowców byli:

1.Barański Teofil (lat 36)
2.Broda Antoni (lat 23)
3.Chechelski Karol (lat 32)
4.Cichy Fryderyk (lat 24)
5.Ciołczyk Mikołaj (lat 27)
6.Nowacki Bronisław (lat 34)
7. Pazdalski Karol (lat 24)
8. Sołtysek Jan (lat 26)
9. Kramarczyk Jan (lat 40)
10. Noris Piotr (lat 27)
11. Bielik Franciszek (lat 39)
12. Chechelski Franciszek (lat 30)
13. Chechelski Stanisław (lat 30)
14. Ciołczyk Andrzej (lat 29)
15. Jakubowicz Herman (lat 21)
16. Pazdalski Józef (lat 26)
17. Pierzchała Jakub (lat 60)
18. Życiński Tadeusz (lat 33)
19. Kuca Stanisław (lat 32)
20. Pierzchała Roman (lat 24 - jako jedyny ocalał, uciekając przed egzekucją).
Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl01:15 18 01:15Oddali hołd ofiarom faszyzmu 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Podczas prac ziemnych związanych z budową kanalizacji przy ulicy Fryderyka na Dąbrowie Narodowej w Jaworznie, operator koparki odkopał niewybuch. 

Na miejsce zostały wezwane służby pirotechniczne i po zabezpieczeniu miejsca wezwano saperów z Gliwic. 

Operator koparki zachował się bardzo przytomnie i od razu wezwał odpowiednie służby. 

Na ten moment tylko osoby z najbliższej okolicy mają zostać ewakuowane. To wszystko na czas pracy saperów. 



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl01:12 20 01:12Odkopali niewybuch na Dąbrowie Narodowej 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:46 27 00:46Od lipca nowa taryfa ciepła 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W roku 2021 jak co roku zostały zatwierdzone zmiany cen taryf ciepła. Dla przypomnienia takowe zmiany są dwa razy w roku w styczniu i w lipcu.

26 stycznia została już zatwierdzona taka taryfa dla ciepła, decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Natomiast druga lipcowa, która była zatwierdzona 15 czerwca też przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, dotyczyła zmiany ceny zakupu ciepła w źródła, czyli w Elektrowni Jaworzno II.

Podsumowując ceny taryf ciepła uległy podwyżce, średni wzrost cen ok 6%.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:46 23 00:46Od lipca nowa taryfa ciepła 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Odnalezienie złotego pociągu i bursztynowej komnaty ty byłyby sensacyjne odkrycia stulecia. Tylko podobnie jak z yeti, ponoć gdzieś jest tylko nikt nie wie gdzie. Wypisz wymaluj jak z jaworznickim zamkiem w Długoszynie. Apetyty poszukiwaczy skarbów rosną.

Skoro na malowidle niejakiego Mathiasa Gerunga z XVI w. niektórzy historycy doszukują się baszty w Długoszynie to i zamek być tam musiał. Na badania georadarem części Długoszyna dało się namówić jaworznickie muzeum, które te badania sfinansowało. Miejsce badania wybrano nieprzypadkowo. Rządni sensacji pytamy czy natrafiono na ślady tajemniczego zamku w Długoszynie?

Po wyniki badań z rzeczonego georadaru udaliśmy się do muzeum. Trochę się rozczarowaliśmy. Z enigmatycznych mapek wynika, że zamku ani widu ani słychu, przynajmniej tam.

Póki co na miejscu badań posadzą sasanki. Dodajmy, że wśród długoszynian krążą opowieści o mających się znajdować w ich dzielnicy przed wiekami stajniach husarskich. Tak więc poszukiwań a poszukiwań. Życzymy powodzenia.03:12 15 03:12Odnaleźli Zamek w Długoszynie? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Układ odpornościowy jest niezwykle istotny dla zdrowia organizmu. Gdyby nie ten układ z pewnością nie przetrwalibyśmy ataku chorobotwórczych bakterii, wirusów czy grzybów. O funkcjonowaniu układu immunologicznego rozmawiamy z psychodietetyczkami Patrycją Kłósek i Donatą Krawczyk z Centrum Leczenia Otyłości Paleta Diet.

W rozmowie wyjaśnimy co to jest układ immunologiczny, jaki jest mechanizm jego działania, jak dieta może popsuć jego funkcjonowanie, a co doda nam sił, uleczy lub uchroni przed zachorowaniem. Będzie też o negatywnym wpływie stresu na układ odpornościowy i o tym, jak korzystnie na ten układ wpływa ruch.


Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl14:29 19 14:29Odporność okiem dietetyka 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv