Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17849 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: dlaCiebietv
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2023-06-19

Przeprowadziliśmy rozmowę z Adamem Bisztygą, współwłaścicielem firmy BMD, która odpowiada za nową inwestycję w Jaworznie Jeleniu, w sprawie której powstało wiele niedomówień.

Do mieszkańców dzielnicy Jelenia dotarła informacja, że miasto sprzedało gminną działkę firmie, która zajmuje się m.in. przetwarzaniem odpadów. W związku z tym mieszkańcy są pełni obaw, że przy ich domach może powstać spalarnia odpadów lub wysypisko. Współwłaściciel firmy BMD odpowiedzialnej za inwestycję, Adam Bisztyga, odpowiada na pytania o to, co właściwie powstanie w Jeleniu.

Co powstanie w Jeleniu?

Inwestycja w Jeleniu ma na celu produkcję płyt dla celów budowlanych, substytutu płyt OSB, oraz płyt dekoracyjnych, które są wykorzystywane w meblarstwie.

Z czego powstają płyty?

Płyty zbudowane są na bazie tworzyw sztucznych. Technologia jest na tyle innowacyjna, że pozwala wykorzystać zmieszane tworzywa sztuczne, fachowo się to nazywa na bazie poliolefin, to grupa tworzyw sztucznych powszechnie wykorzystywana w przemyśle spożywczym. Spotykamy się w nimi m.in. w domu. W płycie jest też papier. Po odpowiedniej obróbce, głównie prasowaniu termicznym, pod wpływem temperatury, pozwala osiągnąć to taki materiał budowlany. Nie każde odpady mogą jednak trafić do płyty, muszą być to materiały odpowiedniej jakości.

Pomysł na konstrukcję płyt jest dosyć powszechny, ponieważ ustawodawstwo polskie i unijne idzie w tą stronę, żeby wykorzystywać odpady do czego się da. Dzisiaj z odpadów produkuje się buty, wykorzystuje się je w przeróżnych dziedzinach gospodarki,  taki trend jest nam niemalże narzucany, musimy to robić, jeżeli byśmy tego nie robili, musielibyśmy płacić kary, zresztą już je płacimy.

Jeżeli nie będziemy poddawać ponownej obróbce odpadów, nie tylko tych domowych, ale też poprodukcyjnych, będziemy ponosić tego konsekwencje. Taką płytę można zrobić też z granulatów pierwotnych, po prostu z ropy naftowej, ale chyba lepiej, jak je zrobimy z jakichś odpadowych tworzyw, niż żeby te odpady trafiły na wysypisko.

Płyty, które mają być produkowane w Jeleniu
Na jakim etapie jest inwestycja?

Zgodnie z procedurą obecnie trwa etap opiniowania przez jednostki zewnętrzne, głównie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, Wody Polskie, sanepid. Te instytucje opiniują projekt pod kątem zgodności  z prawem i normami. Dokument odnośnie tej inwestycji jest dosyć obszerny i skomplikowany.

Jak na środowisko oddziaływać będzie fabryka?

Ta fabryka jest tak skonstruowana, że praktycznie nie będzie oddziaływać na środowisko - bo nie ma za bardzo co. W zakładzie będą zabudowane ponadnormatywne i ponadgabarytowe urządzenia głównie do oczyszczania powietrza, czyli etapem będzie oczyszczanie powietrza z pyłu, następnie będą płuczki do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń kwasowych czy zasadowych, a na końcu będzie filtr węglowy. Powietrze będzie praktycznie po oczyszczeniu idealne.

Jak wygląda proces tworzenia płyt?

W pierwszym etapie tworzywa sztuczne przygotowywane są do właściwej postaci. Ta postać to wysoka czystość, pozbawienie zanieczyszczeń, które mogą się pokazać, i rozdrobnienie do 5 milimetrów. Wsad musi być sam w sobie czysty, żebyśmy mogli osiągnąć już na samym początku czystość odpowiednią do stworzenia płyty.
Lokalizacja zakładu

Czy linie produkcyjne, które będą w zakładzie, już gdzieś funkcjonują?

Te linie funkcjonują w Skandynawii, w Europie, dość powszechne są w Stanach Zjednoczonych, w Nowej Zelandii, Australii. Ta linia w Polsce będzie pierwsza. W internecie są dostępne filmy, które prezentują pracę takich linii.

Kiedy rozpocznie się budowa zakładu?

Jeżeli uzyskamy wszystkie zgody, to zgodnie z harmonogramem, budowa zakładu rozpocznie się w 2025 roku, a uruchomienie zakładu w 2026.

Czy mieszkańcy mają się czego obawiać?

W przestrzeni funkcjonowało dużo zakładów, które były uciążliwe. Zmiany prawne, które nastąpiły w ostatnich 2-3 latach, tę sprawę zamknęły. Zakład musi spełniać normy, bo jeżeli nie będzie spełniał, ochrona środowiska go zamknie.

Zakład wyposażony jest w ponadnormatywnie w systemy zabezpieczeń środowiska, znacznie ponad to, co byłoby wymagane. Jest to zrobione po to, żeby nie spotkać się z żadnym ryzykiem środowiskowym.

Konsultacje

Czy w kwestii informacyjnej powinno zostać zrobione coś inaczej? Podszedłbym do tego   trochę inaczej. Zgodnie z prawem wszystko idzie tak jak powinno być. Rozumiem jednak, że ludzie się obawiają. Gdy przyjdzie czas konsultacji, będziemy mieli jedną linię testową. Zapraszam wtedy mieszkańców, kto będzie chciał, będzie mógł się zapoznać z pracą takiej linii. Uruchomimy ją nie dla celów produkcyjnych, ale dla celów sprawdzenia poprawności jej działania. Uruchomimy ją na 1-2 dni, wtedy zapraszamy mieszkańców, będziemy mogli pokazać, jak przebiega produkcja płyt. Odbędzie się to w okolicach września, października.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
1805 godzin bajek dla dzieci.
Włącz CDA Premium w mniej niż 2 minuty!
Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Nowa inwestycja w Jeleniu. Właściciel przedstawia plany firmy
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie