+ Napisz wiadomość
197287 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma  Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności.

W czwartym epizodzie poznamy berberys Julianny  Berberis julianae z rodziny berberysowatych  Berberidaceae. Na tle kwitnącego okazu uprawianego w Chrzanowie w ogrodzie przy Domu Urbańczyka wspomnę, że jest to krzew obcego pochodzenia. Jest on rodzimy dla flory środkowych Chin. Tutaj uprawiam go od grudnia 1984 roku. Sadzonkę otrzymałem z Ogrodu Botanicznego w Poznaniu. Na tle tego okazu wspomnę, że jest to gatunek ozdobny głównie ze względu na zimozielone liście. Żółte kwiaty pojawiające się przez jakiś czas wiosną to swoista wartość dodana.

W naszych warunkach krzew zawiązuje owoce, które z jakichś powodów utrzymują się przez całą zimę. Jest podaż, nie ma popytu wśród lokalnego ptactwa. W takim stanie obserwowałem go w okolicy rynku w Mysłowicach Kosztowach. Owoce są wydłużone i sino owoszczone. Jak są owoce, to są jeszcze nasiona, które po opadnięciu na glebę dają siewki. To zjawisko zaobserwowałem w Chrzanowie, ale zanim zdążyłem zabrać kilka z nich, zostały starannie wyplewione i wyrzucone. Na szczęście gatunek ten pojawia się w ofercie wielu szkółek, zatem wejście w jego posiadanie nie jest trudne.

Na zakończenie na tle krzewu z Chrzanowa proponuję taką mantrę. Pogląd ten wyraził Władysław Szafer we wstępie do drugiego wydania przewodnika Drzewa i krzewy, który ukazał się w 1957 roku nakładem Państwowych Zakładów Wydawnictw Szkolnych. Znajomość krajowych drzew i krzewów powinna być tak powszechna, jak elementarnych wiadomości z historii, literatury polskiej czy życia gospodarczego. Poznaliście drugi krzew a jak tam z pozostałymi dziedzinami wiedzy, po kolejnych od tamtego czasu reformach edukacji.

Piotr Grzegorzek



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes03:35 40 03:35Berberys Julianny 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Ks. Mirosław Tosza ze Wspólnoty Betlejem powrócił przed paroma dniami z podróży do Włoch i Niemiec. We Włoszech odwiedził Asyż i Greccio. Ta wizyta związana była z przygotowywaniami do październikowych rekolekcji i pielgrzymki szlakiem św. Franciszka.

Parę dni ks. Tosza spędził również w niemieckim Bad Ems. Znajduje się tam manufaktura, w której Hundertwasser zamawiał ceramikę. Z pewnością cała ta kilkudniowa podróż była pasjonującą wyprawą.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl03:01 42 03:01Betlejem w podróży. Modlitwa i inspiracje 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Zwiastun filmu Mateusza Zaborskiego. Premiera 01.05.2020 roku, na kanale W Ogóle Nie Plagiat.
Link do WNP:
https://www.youtube.com/channel/UC9ybdXz3v2DO82RH_BPVTyA
 
Muzyka pochodzi z Youtube Audio Library:
Alone - Aakash Gandhi00:35 11 00:35Betonowy Las | ZWIASTUN | WNP 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Rok 2022 jest między innymi Rokiem Botaniki. Mija bowiem 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Będąc jego członkiem, pozwolę sobie w tym roku przybliżyć więcej gatunków takich naszych zielonych sąsiadów.

W osiemdziesiątym dziewiątym epizodzie poznamy bez hebd  Sambucus ebulus z rodziny piżmaczkowatych  Adoxaceae. Na tle łanu tych roślin sfilmowanych w lesie Rudno od strony Grojca kilka uwag natury taksonomicznej. Kiedyśmy się poznali u zarania mojej fascynacji botaniką gatunki z rodzaju Sambucus, nazywano po polsku dziki bez zapewne dla odróżnienia gatunków z rodzaju Syringa  lilak potocznie zwanymi bzem. Stąd druga nazwa naszego bohatera dziki bez hebd. Dawno temu ten rodzaj był częścią rodziny przewiertniowatych  Caprifoliaceae. Pojawia się także rodzina bzowatych  Sambucaceae.

Teraz zwróćmy uwagę na nieparzystopierzaste liście. Ich listki są znacznie dłuższe niż szersze. Ich brzeg jest gęsto ząbkowany. W odróżnieniu od dwóch krajowych przedstawicieli tego rodzaju jest on byliną, chociaż może mieć pokrój krzewu. Osiąga do dwóch metrów wysokości. W zasięgu naszych mediów widywaliśmy się rzadko. Generalnie w Polsce znaczna liczba jego stanowisk występuje na wschód od Odry, na zachód od Odry oraz na północ od równoleżników źródeł Warty i Pilicy to gatunek rzadki.

Kolejną wyraźną cechą są kwiaty tworzące baldachogrono na podobieństwo bzu czarnego  Sambucus nigra. Zasadnicza różnica tkwi w pręcikach, które są czerwone. Z kwiatów rozwijają się czarne owoce będące jagodami. Na tym tle wspomnę, że gatunek ma pewne znaczenie gospodarcze. Tym niemniej już Władysław Szafer traktuje go jako roślinę leczniczą oraz trującą. Patrz reguła Paracelsusa.

Teraz wymienię jego najważniejsze właściwości, opierając się na swoim ukraińskim kompendium. Tedy świeże ziele stosuje się w homeopatii. W medycynie wielu krajów wszystkie organy tego gatunku stosowano przy rwie kulszowej, nerwobólach, reumatyzmie, podagrze oraz rozstroju żołądka i jelit.

Ponadto napar z kwiatów i odwar z korzeni stosowano przy zapaleniu górnych dróg oddechowych, obrzękach, malarii, chorobach nerek. Korzeń stosowano jeszcze przy cukrzycy. Dzięki kwiatom jest to roślina miododajna.

Podaje się jeszcze, że owoce są źródłem barwnika do skór oraz tkanin bawełnianych. W Rumunii barwiono nim wina. Ponadto jest to ludowy środek przeciwko myszom, szczurom oraz owadom.

Osobiście nie próbowałem. Dr Henryk Różański podaje kilka sugestii. Dlatego na zakończenie tradycyjna mantra. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #rokbotaniki04:10 25 04:10Bez hebd 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Na terenie Cmentarza Komunalnego w Szczakowej trwa właśnie remont. Teren jest częściowo rozkopany wzdłuż 2 głównych alejek. Odbywają się tam pracę ziemne, aby móc odpowiednio przygotować teren. Stare i zniszczone chodniki zostaną odbudowane i pokryte asfaltem.

Jak podaje Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie - Jest to efekt współpracy między jednostkami - MZDiM i MZNK w Jaworznie oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej, Tadeusza Kaczmarka. W czasie ich spotkania doszło do omówienia kierunku prac, jakie ma przyjąć Cmentarzu w Szczakowej.

Aleje nekropolii będą lepiej przystosowane dla osób odwiedzających to miejsce.  Zwiększy się także bezpieczeństwo na terenie całego cmentarza, dla osób starszych chodzenie po nierównych chodnikach zniszczonych przez korzenie drzew jest niebezpieczne.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl00:39 17 00:39Bezpieczniej na cmentarzu w Szczakowej 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Korzystanie z pomocy prawnej wciąż kojarzy się ze sporymi wydatkami. Podobnie jest z pomocą psychologiczną czy psychoterapeutyczną.

Są jednak sposoby, by po fachową pomoc sięgnąć bezpłatnie. Taką możliwość daje jaworznicki Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, finansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

Co, jeśli jesteśmy osobami pokrzywdzonymi lub świadkami przestępstwa? Czas może działać na naszą niekorzyść i niezwłocznie powinniśmy szukać pomocy specjalistów. Pomoc skierowana jest przede wszystkim do osób pokrzywdzonych przemocą domową, wypadkiem drogowym, przestępstwem seksualnym, przemocą fizyczną i psychiczną, pozbawieniem alimentów, kradzieżą oraz oszustwem. Pomoc kierowana jest nie tylko do ofiar, ale i również do świadków przestępstwa.

Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Jaworznie mieści się przy ul. Rzemieślniczej 7.01:09 9 01:09Bezpłatna pomoc prawna w Jaworznie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W Stacji Pogotowia Ratunkowego w Jaworznie odbyły się bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców Jaworzna. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach akcji Śląskie dla Seniora i przyciągnęło wielu chętnych.

We wtorek, 2 kwietnia w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Jaworznie mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Wydarzenie organizowane było w ramach akcji Śląskie dla Seniora, we współpracy z Marszałkiem Województwa Śląskiego Jakubem Chełstowskim.

Mieszkańcy mogli skorzystać z pięciu stanowisk, gdzie przeprowadzano takie badania jak: badanie oczu, badanie serca, spirometria, badanie stanu tkanki kostnej oraz pomiar ciśnienia krwi i poziomu cukru.

Była również możliwość sporządzenia tzw. koperty życia, gdzie zapisywane są podstawowe informacje dotyczące zdrowia pacjenta oraz jego dane osobowe. Są to m.in. grupa krwi, przyjmowane leki, czy choroby.

Inicjatywa ta miała na celu zachęcie do regularnych badań profilaktycznych, które mogą wykryć choroby na wczesnym stadium oraz zapobiec ich groźnym powikłaniom.

Wydarzenie cieszyło się dużą popularnością wśród mieszkańców, a szczególnie wśród ludzi starszych.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:15 8 01:15Bezpłatne badania profilaktyczne 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Firma Medical Moksa zajmuje się dystrybucją urządzeń rehabilitacyjnych z Korei Południowej. W salonach stacjonarnych dostępna jest dla Państwa szeroka gama specjalistycznych urządzeń rehabilitacyjnych. Ideą firmy jest to, aby każdy klient mógł skorzystać z nich bezpłatnie i sprawdził na własnej osobie jak bardzo urządzenie są skuteczne. Oferujemy Państwu aż 120 zabiegów rehabilitacyjnych. Czas trwania każdego zabiegu wynosi 80 minut  w tym czasie korzystają Państwo z urządzeń rehabilitacyjnych, które zawierają ceramikę Moksa oraz pracują Państwo ze swoim kręgosłupem.

Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnych zabiegów w salonie Medical Moksa  Jaworzno, ul. Grunwaldzka 204 A  prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 798-345-600. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w dni robocze, w godzinach 8:00-16:00. Zadbaj o swoje zdrowie razem z Medical Moksa!

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl00:28 48 00:28Bezpłatne zabiegi w Medical Moksa Jaworzno 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Firma Medical Moksa zajmuje się dystrybucją urządzeń rehabilitacyjnych z Korei Południowej. W salonach stacjonarnych dostępna jest dla Państwa szeroka gama specjalistycznych urządzeń rehabilitacyjnych. Ideą firmy jest to, aby każdy klient mógł skorzystać z nich bezpłatnie i sprawdził na własnej osobie jak bardzo urządzenie są skuteczne. Oferujemy Państwu aż 120 zabiegów rehabilitacyjnych. Czas trwania każdego zabiegu wynosi 80 minut  w tym czasie korzystają Państwo z urządzeń rehabilitacyjnych, które zawierają ceramikę Moksa oraz pracują Państwo ze swoim kręgosłupem.

Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnych zabiegów w salonie Medical Moksa  Jaworzno, ul. Grunwaldzka 204 A  prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 798-345-600. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w dni robocze, w godzinach 8:00-16:00. Zadbaj o swoje zdrowie razem z Medical Moksa!

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl00:17 34 00:17Bezpłatne zabiegi w Medical Moksa Jaworzno 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W rejonie galerii Galena pomiędzy przystankiem Centrum a starymi wierzbami kilka lat temu posadzono sporo brzóz. Powstał tym sposobem niewielki zagajnik. Na pozór wydaje się, że nie ma tam nic interesującego.
Niedawno uważnie przyjrzałem się temu białemu bractwu i znalazłem tam aż trzy gatunki drzew tego rodzaju.

Dominuje oczywiście brzoza brodawkowata  Betula pendula. Część osobników jest martwa, ale może to i dobrze. To taka naturalna selekcja.

Drugim gatunkiem o śnieżnobiałej korze jest brzoza pożyteczna  Betula utilis rodem z Azji. Naturalny obszar występowania to Afganistan, Chiny, Bhutan, Indie, Nepal, Pakistan. Wyróżniają ją jeszcze duże liście o sercowatej nasadzie. Przykładowy osobnik rośnie na trawersie trzeciego pola wiaty przystankowej, licząc od jeszcze pustego kiosku. Drzewo to pojawia się coraz częściej w przestrzeni publicznej w wielu miastach.

Trzecim gatunkiem jest tutaj brzoza biała chińska  Betula albosinensis. Z pewnością zobaczymy ją na trawersie piątego pola wiaty przystankowej, licząc od jeszcze pustego kiosku. Drzewko ma bardziej brązową korę. Jego liście są wyraźnie dłuższe niż szersze. Nasz osobnik owocuje. Gatunek ten naturalnie występuje w północno-zachodniej części Chin.



Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl01:23 35 01:23Białe Bractwo przy Galenie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworznicki Bieg Mikołajowy wystartował przed południem w sobotę 3 grudnia z GEOsfery. Organizatorem tego miłego wydarzenia był Jaworznicki Hufiec ZHP. Zaproponowano dwie odsłony biegu, jedną dla dzieci i jedną dla dorosłych.

Niektórzy dla parady pojawili się w strojach i czapkach mikołajowych. Wszyscy biegacze byli w dobrych nastrojach, nic dziwnego ruch na świeżym powietrzu potęguje wydzielanie endorfin, czyli hormonów zadowolenia.

Generalnie jak mówili biegacze bieganie sprawia radość, a sport to zdrowie i przyjemność, na dokładkę pozwala się odstresować, a to w trudnych realiach bardzo ważne. Nieco zaskoczył nas pan Rafał, który biegł z nudy. Dobrze, że znalazł na ową nudę taki pożyteczny sposób.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl01:26 17 01:26Bieg Mikołajowy w GEOsferze 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Prawdziwym biegaczom i patriotom pogoda niestraszna. Mimo złej aury w Jaworznie w Biegu Niepodległości wystartowało 350 uczestników.01:39 15 01:39Bieg Niepodległości 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych w tym roku w Polsce zorganizowano już po raz ósmy. Uznaje się, że to największy bieg pamięci na świecie. W Jaworznie 1 marca zorganizowano czwartą jego edycję.

Bieg Tropem Wilczym jest jedynym takim biegiem w Polsce. W tym roku uczestnicy biegli w 360 miejscach w kraju i za granicą. W ten sposób uczczona została pamięć Niezłomnych m.in. na kresach, Bałkanach, w Afryce, Australii, USA, w Afganistanie pobiegną stacjonujący tam polscy żołnierze. Jaworznianie pamiętają o Wyklętych, idea biegu nie jest dla nich pustym zamysłem.

Obowiązkowym dystansem każdego biegu jest dystans 1963 m. Symbolizować ma rok 1963, w którym zginął na Lubelszczyźnie Laluś - Józef Franczak, ostatni z walczących Żołnierzy Wyklętych. W Jaworznie dystans 1963 m. najszybciej pokonał uczeń szkoły podstawowej, a biegł z dorosłymi. Dystans pokonał w 7 min. i 54 sek.

W liście do organizatorów i uczestników biegu prezydent Duda pisał: ...dobro, wielkość, odwaga, wierność, szlachetność okazały się wartościami nie tylko wzniosłymi, ale też atrakcyjnymi i modnymi. Może brzmi to nazbyt nowocześnie, ale pamięć o osobach to pamięć o ich czynach i postawach z perspektywy współczesności.03:13 15 03:13Bieg Tropem Wilczym 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv