+ Napisz wiadomość
209934 odsłon wideo
Dołączył(a): 2020-03-04
Foldery
Na terenie współczesnego Jaworzna nie brakuje mniejszych czy większych osiedli. Zróżnicowana jest też ich metryka; korzenie niektórych sięgają średniowiecza, część z nich pojawiła się natomiast dopiero w XX stuleciu. W dzisiejszym odcinku natomiast jaworznicki historyk Jarosław Sawiak opowie nam o jednym z najmniejszych, a mianowicie o Dobrej. Jak odległą jest metryka tejże osady, z jakimi jednostkami osadniczymi była w przeszłości związana i od kiedy stanowi część miasta Jaworzna? I co nie mniej istotne: skąd wzięła się nazwa Dobra, a w zasadzie; czy bardziej poprawna jest Dobra, czy Dobry? A może u źródeł nazwa ta brzmiała zupełnie inaczej? Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:38 43 08:38Jaworzno mało znane - Dobra czy dobry? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dzieje Jaworzna to historia wzlotów i upadków, dobrobytu, ale także kryzysów, katastrof i biedy. To także historie ludzi z marginesu społecznego. W dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak opowie Państwu o takich właśnie ludziach, ale przede wszystkim o tzw. domokrążcach. Skąd wzięli się takowi w Jaworznie, czym konkretnie się zajmowali i jaką spełniali funkcję społeczną. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl09:43 29 09:43Jaworzno mało znane - Domokrążcy 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku powracamy do tematyki sepulkralnej. Kilkanaście tygodni temu omawialiśmy bowiem dzieje starego cmentarza przykościelnego, usytuowanego w obrębie dzisiejszego budynku kościelnego i w rejonie placu św. Jana. Omawialiśmy także dzieje cmentarza pechnickiego i ciężkowickiego. Dzisiaj wracamy do zagadnienia, aby przyjrzeć się bardziej losom starej parafialnej nekropolii oraz temu, co tak naprawdę stało się z samym cmentarzem, oraz szczątkami ludzi tam pochowanych. Poznamy pewien nowy wątek, a także szereg analogii, z tym że związanych. O szczegółach jak co tydzień Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl10:52 11 10:52Jaworzno mało znane - Dzikie cmentarzysko? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym spotkaniu nie usłyszymy z ust historyka Jarosława Sawiaka żadnej historii związanej z naszym miastem i jego okolicą. Nie znaczy to jednak, że nie powie nic. A owszem jak najbardziej. Zresztą, by niepotrzebnie nie przedłużać, pozwólmy wywołanemu zabrać głos, bo okoliczność wszak zacna

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl04:42 43 04:42Jaworzno mało znane - Dziękuję 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Na terenie Szczakowej, nieopodal rzeki Kozi Bród znajduje się do dnia dzisiejszego pomnik; jest nim krzyż z zawieszoną koroną cierniową, symboliczny znicz oraz tablica z nazwiskami 28 osób straconych tutaj w okresie okupacji niemieckiej. Pierwsza egzekucja miała miejsce 14 stycznia 1942 roku, natomiast druga 29 kwietnia 1944 roku. Dlaczego doszło do tego tragicznego wydarzenia, kto i z jakiego powodu został tutaj powieszony i dlaczego na kaźń tychże osób musieli patrzeć ich najbliżsi? O szczegółach tych dramatycznych wydarzeń opowiada historyk Jarosław Sawiak

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl12:07 19 12:07Jaworzno mało znane - Egzekucje 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku zaczynamy od pytania: z czego słynie u nas Finlandia? Ze św. Mikołaja? Tak, ale tylko w pewnym sensie. Z fińskiej sauny? Jak najbardziej. Z Muminków? Również. Z Jana Sibeliusa, najwybitniejszego kompozytora tegoż kraju? Nie inaczej. Niewątpliwie pytania i odpowiedzi można by mnożyć jeszcze dość długo- ale finalnie - czy jest jeszcze coś? Coś, z czego ten, niewiele większy od Polski, kraj, zamieszkały przez pięć i pół miliona mieszkańców, słynie zarówno w Polsce, jak i w naszym Jaworznie? Tak, jest. To tzw. fińskie domki. Skąd tak naprawdę pochodzą, skąd taka nazwa, kiedy pojawiły się w Polsce, kto się do tego przyczynił i jak przywędrowały do Jaworzna? O szczegółach historyk Jarosław Sawiak.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl09:03 32 09:03Jaworzno mało znane - Fińskie domki 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworznickie osiedle Gigant należy do grona najmłodszych i mniejszych jednostek osadniczych na terenie współczesnego Jaworzna. Stanowi część historycznych Niedzielisk, graniczy z Leopoldem (dawnymi Chrustami), Jerozolimą, a poprzez ulicę Bogusławskiego - Pechnikiem, a w szerszym kontekście Podwalem. Skąd jednak taka, a nie inna nazwa? Kiedy rozpoczęto budowę okolicznych bloków i dla kogo miały być przeznaczone? No i wreszcie, dlaczego nadano mu taką, a nie inną nazwę i czy brano pod uwagę inną? O szczegółach historyk, Jarosław Sawiak.


Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl07:03 28 07:03Jaworzno mało znane - Gigant czy gigant? 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworzno przez całe wieki miało graniczny bądź przygraniczny charakter. Między innymi rzeka Biała Przemsza przez całe pokolenia pokrywała się bądź z granicami administracyjnymi, bądź państwowymi. Nie zawsze tak jednak było. Bywały bowiem czasy, kiedy rzeka ta była ważną arterią komunikacyjną, popularnym rejonem rekreacyjnym, a także centralną osią wodną niegdysiejszego niegrodowego starostwa będzińskiego, któremu podlegała północna część naszego miasta. O znaczeniu wspomnianego cieku wodnego, o zamierzchłym podziale terenu Jaworzna na włości biskupie i królewskie, a także o kawałku pustyni na obrzeżach naszego miasta opowiada historyk Jarosław Sawiak.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl07:18 15 07:18Jaworzno mało znane - Granica widmo 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworzno ma swoje tajemnice, ma cuda i dziwy, miało nawet własną lożę masońską. Po zakamarkach historii miasta oprowadzać Was będziemy z historykiem, badaczem dziejów miasta Jarosławem Sawiakiem.

Tym razem zapraszamy na Grodzisko. Dotrzeć tam można pieszo lub rowerem, jadąc ze ścisłego centrum miasta ulicami Pocztową, Grunwaldzką oraz Krakowską, skręcając w pierwszą widoczną polną drogę w lewo skąd widać Grodzisko. Można też dotrzeć jadąc na wysokości Pańskiej Góry do końca ulicą Insurekcji Kościuszkowskiej, następnie zjeżdżając na polną drogę w kierunku Równej Górki, za którą skręcamy w prawo, by po kilku minutach dotrzeć na miejsce.

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl06:21 16 06:21Jaworzno mało znane - Grodzisko 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jaworznicki Gródek zwą polskimi Malediwami, a to przez wzgląd na kolor wody tamtejszych jeziorek. Mało kto wie, że nazwa tego uroczego miejsca przypadkowa nie jest. Tę tajemniczą sprawę wyjaśnia historyk, badacz dziejów Jaworzna Jarosław Sawiak.

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl04:37 10 04:37Jaworzno mało znane - Gródek 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak opowie Państwu o wzgórzu, które niewątpliwie było, a po którym nie pozostało już niemal śladu. Przetrwało ono głównie na starych mapach z okresu zaborów, w terenie zaś pozostała pustka, czyniąc z tegoż wzniesienia tytułową Górę widmo. Gdzie się takowa znajdowała oraz dlaczego nie przetrwała do naszych czasów? No właśnie Pora więc na odpowiedzi. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:18 36 08:18Jaworzno mało znane - Góra widmo 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Dzisiejsze Jaworzno zdecydowanie różni się od tego, jakim było jeszcze sto czy sto pięćdziesiąt lat temu. Kilka pokoleń temu bowiem zabudowa ścisłego centrum naszego miasta oraz okolic wyglądała zupełnie inaczej. Do naszych czasów przetrwały jedynie resztki tejże właśnie; głównie w części leżącej powyżej górnej pierzei rynku. W dzisiejszym odcinku więc o tym, jak wyglądała zabudowa dawnego Jaworzna i w jakich warunkach dawni jaworznianie mieszkali i żyli. Serdecznie zapraszamy.




Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl07:54 20 07:54Jaworzno mało znane - Górne Jaworzno 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku powracamy do ścisłego centrum naszego miasta. Historyk Jarosław Sawiak opowie bowiem Państwu o tzw. Górnicy; o tym, skąd taka nazwa, jakiego miejsca dotyczy oraz o tym, dlaczego określenie takie już dawno odeszło do lamusa? Finalnie natomiast o pewnych zmianach, a także o patronacie jednej z głównych ulic Jaworzna, nastręczającym w ostatnim czasie sporo kłopotów. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl08:03 30 08:03Jaworzno mało znane - Górnica i okolica 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Stara lokalna legenda o początkach Jaworzna mówi, że przed wiekami przejeżdżał przez Pańską Górę królewicz Kazimierz, późniejszy król Polski. Jechać miał on do swego ojca Władysława Łokietka na Wawel, jednak zatrzymał się na chwilę, widząc dwóch drwali ścinających drzewo. Na jego pytanie, cóż takiego robią, odparli, ..że jawor se znom dlo tych, co srybra sukają. I ta właśnie legenda miała być uznawana za początek naszego Jaworzna i z niej wywodzić miano także nazwę miejscowości. O tym wszak, że w legendzie tkwi zazwyczaj zaledwie ziarno prawdy oraz o tym, skąd tak naprawdę wzięła się nazwa naszego miasta i symbolika jego herbu opowiada historyk, Jarosław Sawiak.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl09:32 17 09:32Jaworzno mało znane - Jaworowi ludzie... 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Pierwszym właścicielem terenu dzisiejszego Jaworzna był Klemens Magnus Gryfita. Były to czasy, kiedy ziemia ta należała do księstwa opolskiego, którym władał wówczas książę Kazimierz. To właśnie wtedy powstawało trwałe, potwierdzone źródłowo osadnictwo. Powstawały więc i pierwsze wsie, takie jak Jaworzno, Ciężkowice, Długoszyn, Byczyna, czy Szczakowa. O ich początkach wiemy bardzo niewiele, nie wiadomo, nawet kiedy dokładnie powstały. Poza jednym wszakże wyjątkiem O tym właśnie i o genezie trwałego osadnictwa na jaworznickiej ziemi opowiada Jarosław Sawiak.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl06:30 25 06:30Jaworzno mało znane - Jeleń jako jedyny. 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Jerozolima to jedno z najsłynniejszych miejsc na Ziemi; jest świętym miastem żydów, chrześcijan i mahometan. Ta wielka metropolia jest celem wycieczek, pielgrzymek i niezliczonych podróży z całego niemal świata. Mało kto jednak wie, że aby znaleźć się w Jerozolimie właśnie nie trzeba wcale przemierzyć ponad trzech i pół tysiąca kilometrów i że Jerozolimę mamy także w naszym rodzinnym Jaworznie. Może nie tak okazałą, może nie tak znaną, a jednak Co to więc za miejsce, gdzie się dokładnie znajduje i skąd się wzięła jego dość orientalna co do zasady nazwa? O tym opowiada historyk Jarosław Sawiak.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl06:53 20 06:53Jaworzno mało znane - Jerozolima 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak zaprowadzi Państwa na stary cmentarz żydowski na jaworznickim Podłężu. Opowie przy tym o żydowskich tradycjach chowania zmarłych. Wyjaśni też, dlaczego na żydowskich nagrobkach, zwanych macewami układa się po dziś dzień kamienie, a także o tym, czy to prawda, że w przeszłości starotestamentowych chowano na siedząco, a jeśli tak  to dlaczego? Zapraszamy.



Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl10:35 32 10:35Jaworzno mało znane - Kamienie 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Obiektów sakralnych mamy na terenie współczesnego Jaworzna całkiem sporo; są to kościoły, kaplice, kapliczki przydrożne. Jedne z nich zmieniły się nie do poznania, inne są zupełnie nowe, są wszak i takie, które licząc sobie po kilkaset lat, nie zmieniły się niemal zupełnie. Są one nie tylko przejawem ludzkiej religijności i symbolami wiary, ale także, a może przede wszystkim, przykładami połączenia zarówno kultury materialnej i duchowej, będąc niejednokrotnie architektonicznymi perełkami. Wszak w ramach dzisiejszej prelekcji historyk Jarosław Sawiak opowie nam o kaplicy widmo. Co to za obiekt, gdzie się znajduje i dlaczego stał się widmem? Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na nasz kolejny odcinek.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl09:03 19 09:03Jaworzno mało znane - Kaplica widmo 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

Narodziny europejskiej kinematografii datuje się na lata 90-te XIX wieku za sprawą Augusta i Louisa Lumiere, którzy jako pierwsi stworzyli kinematograf. Na ziemie polskie wynalazek ten dotarł trochę później, jednak od razu wywołał entuzjazm i olbrzymie zainteresowanie tzw. X Muzą, symbolizującą do dziś kino i film. Początki jaworznickiej kinematografii są jeszcze późniejsze. Jej narodziny do dopiero okres II Rzeczpospolitej. W dzisiejszym odcinku więc o kinematografii, a właściwie o jaworznickich kinach i ich historii, z naciskiem wszak na Kino Poślizg. Co to za obiekt, co oznaczała jego nazwa i czym się ów poślizg zakończył? Serdecznie zapraszamy w imieniu historyka Jarosława Sawiaka.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl11:42 55 11:42Jaworzno mało znane - Kino Poślizg 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zupełnie bodaj nieznanego miejsca w Jaworznie o nazwie Konotopa. Od historyka Jarosława Sawiaka dowiemy się więc dzisiaj o tym, co to za miejsce, gdzie się znajduje oraz o tym, skąd mogła się wziąć jego nazwa. Serdecznie zapraszamy.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl06:52 15 06:52Jaworzno mało znane - Konotopa 1080p 1080p

Dodał: dlaCiebietv