Jeśli oglądasz ten materiał, to znaczy, że udało nam się przetrwać 2020! ZarównoTobie jak i sobie szczerze gratuluję i mam nadzieję, że ten rok będzie lepszy od poprzedniego. Początek roku to niestety widmo nadchodzącego rozliczenia podatkowego. Dziś pokaże ci jak sprawić, aby było ono mniej bolesne!
Kod rabatowy: Emerytura
Dołącz do Akademii Inwestora https://www.fxmag.pl/akademia
Prenumeruj Magazyn Inwestor https://www.fxmag.pl/prenumerata
Dołącz do naszej grupy na FB: https://www.fxmag.pl/pod-korek
Serie edukacyjną prowadzi Paweł Olszowik
#emerytura #oszczędzanie #pieniądze
W kolejnym odcinku naszego emerytalnego cyklu pod lupę bierzemy IKZE, czyli Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Ci nieco wtajemniczeni skrót ten mogą pomylić z podobnie brzmiącym IKE, oznaczającym Indywidualne Konta Emerytalne. Co więc zmienia ta jedna literka, która różni oba produkty? Podstawa działania IKZE jest do IKE bardzo podobna i równie prosta. Chodzi o zapewnienie nam naszym oszczędnościom lepszych warunków do rozmnażania się. Każdego roku możemy wpłacić określoną przez państwo kwotę, którą później zależnie od tego na jakie IKZE się zdecydujemy wrzucamy w lokatę, obligacje, akcje, czy w ręce funduszy inwestycyjnych. IKZE jest swego rodzaju opakowaniem, tarczą twojego ulubionego sposobu oszczędzania, chroniącym go przed atakami wścibskiego urzędu skarbowego. Co roku limit wpłat na IKZE zmienia się, a w 2021 doszła nam jedna dość istotna nowość, która zainteresować powinna osoby samozatrudnione. Jeśli bowiem prowadzisz pozarolniczą działalność, to w tym roku w ramach IKZE możesz wpłacić aż 9466 złotych i 20 groszy. Reszta śmiertelników swoje emerytalne skarbonki mogą zasilić kwotą równą 6310 złotych i 80 groszy, czyli nieco więcej niż w roku poprzednim. Limity te nie biorą się oczywiście z powietrza są ustawowo określane na podstawie przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rokTak jak wspomniałem, zebrane pieniądze mogą pracować na nas w wybrany przez nas sposób. W przeciwieństwie jednak od przypadku, kiedy oszczędzamy bez IKZE czy IKE, nie musimy martwić się o to, że państwo zabierze nam 19% zysków w formie podatku belki! Nie oznacza to, że nie zapłacimy niczego. Jeśli bowiem będziemy chcieli sięgnąć po nasze środki zbliżając się do emerytury, to możemy zrobić to po skończeniu 65 roku życia. Wtedy od wypracowanych zyskówzapłacimy 10% zryczałtowanego podatku.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.