Co naprawdę dzieje się na granicy Polski z Białorusią? To pytanie nurtuje wielu ludzi w naszym kraju bowiem od początku kryzysu z imigrantami do strefy przygranicznej nie wpuszczane są żadne media. Jedyne informacje, które docierają do opinii społecznej pochodzą z oficjalnych komunikatów MON, policji oraz Straży Granicznej. Bazuje na nich nawet reżimowa telewizja, której kamery również nie dotarły do najgorętszej strefy starć.
Z jednej strony decyzję władz o zamknięciu przestrzeni granicznej dla mediów można zrozumieć, gdyż ckliwy przekaz, tak chętnie wykorzystywany przez wszelkiej maści redakcji, mógłby posłużyć do wywarcia nacisków na Polskę, rozkręcenia narracji dramatu i gehenny oraz podsycania atmosfery strachu. Z drugiej zaś strony Polacy mają prawo wiedzieć na ile granica naszego państwa jest szczelna i dobrze zabezpieczona, a także w jakim stanie są służby mundurowe, które tej granicy pilnują.
Co chwilę w Internecie pojawiają się sugestie, że nie do końca panujemy nad sytuacją, że nasi żołnierze nie są dostatecznie wyposażeni, że logistyka zawodzi, a okoliczne sklepy zostały ogołocone z podstawowych produktów, które żołnierz polski musi kupować na własną rękę.
Równie istotna jest tu także narracja swoistej jedności narodowej oczekiwanej w chwili zagrożenia, bowiem sondaże w obliczu takiego kryzysu są bardzo przychylne partii sprawującej władze. Wszak nic tak nie zjednuje opinii publicznej jak wspólny wróg.
Jak zatem wygląda sytuacja na polsko-białoruskim pograniczu? Czy kulminacja starć jest już za nami? Czy służby mundurowe zdały egzamin z bezpieczeństwa narodowego? Jakim wyzwaniom żołnierz polski musiał stawić czoła i czy w tym czasie niczego mu nie brakowało? Tego wszystkiego dowiemy się z rozmowy Piotra Korczarowskiego z Tomaszem Nepelskim, byłym żołnierzem jednostki specjalnej GROM, który w programie z cyklu Dokąd zmierzamy? podsumuje rachunek bitwy o naszą wschodnią granicę.
---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------
Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl
Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie
Polecamy również zapoznać się z misją naszej fundacji, czyli Inicjatywy #PrzeciwCenzurze
http://emisja.tv/programy/inicjatywa-przeciw-cenzurze/
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.